DOLAR 32,8938 0.21%
EURO 35,3024 0.43%
ALTIN 2.465,020,60
BITCOIN 2057976-2,59%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
İngiltere Merkez Bankası’ndan flaş faiz kararı! Üst üste 13’üncü kez…

İngiltere Merkez Bankası’ndan flaş faiz kararı! Üst üste 13’üncü kez…

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50'den yüzde 5'e yükseltti.

ABONE OL
22 Haziran 2023 16:35
İngiltere Merkez Bankası’ndan flaş faiz kararı! Üst üste 13’üncü kez…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkartmak için 50 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi. BoE’nin Para Politikası Kurulu, 7 üyesinden 5’i faiz artışı yönünde oy kullanırken, 2 üye faizin mevcut seviyede tutulması gerektiği görüşünü savundu.

Bu faiz artışıyla birlikte BoE, Aralık 2021’den bu yana enflasyonu düşürmek amacıyla uyguladığı sıkılaşma politikası kapsamında 13. kez faiz artırmış oldu.

Faiz artışı beklentisi, enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından güçlenmişti. BoE’nin karar metninde, bankanın faiz oranlarının etkisini yakından izlediği belirtildi. Enflasyonun Mayıs ayında gerilememesi nedeniyle faiz artışı gerekliliği vurgulandı.

Para Politikası Kurulu karar metninde, bankanın faiz oranlarındaki artışların etkisini yakından izlediği kaydedildi.

Metinde, ülkedeki enflasyonun marttaki yüzde 10,1 seviyesinden nisanda yüzde 8,7’ye gerilediği ve mayısta da bu seviyede kaldığı anımsatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Bu oran bizim mayıs raporumuzdaki beklentimizin yüzde 0,3 puan üzerinde. Hizmet sektörü enflasyonu yüzde 7,4 ile beklentilerin üzerinde gelirken, çekirdek enflasyon da beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bu yıl boyunca enerji fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle enflasyonun önemli ölçüde düşmesini bekliyoruz. Hizmet sektörü enflasyonunun ise kısa vadede değişmeyeceğini öngörüyoruz. Çekirdek enflasyonda bu yıl sonuna doğru tedarik zincirindeki iyileşmelerle önemli ölçüde düşüş bekliyoruz. Gıda enflasyonunda da önümüzdeki aylarda gerileme öngörüyoruz.”

Bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin net olduğu kaydedilen metinde, kurulun yurt içi fiyatları ve ücretlerde dış maliyet şoklarının yarattığı ikincil etkilerin ortadan kalkmasının “ortaya çıkmasından daha uzun süreceğinin” farkında olduğu belirtildi.

Aralık 2021’den beri parasal sıkılaştırma uygulanıyor

Metinde, son veriler kapsamında iş gücü piyasasındaki gelişmeler ve talebin güçlü seyretmesine bağlı olarak enflasyonda daha ısrarcı olabileceğine yönelik haberler anımsatılarak, “Bu toplantıda kurul bankanın faiz oranlarını 50 baz puan artırarak yüzde 5’e çekme yönünde oy kullandı. Kurul, ısrarcı enflasyonun ekonomideki etkilerini yakından izlemeye devam edecek. Enflasyonist baskıların ısrarcı kalmaya devam etmesi durumunda, para politikasında daha fazla sıkılaşma gerekecektir” denildi.

BoE, enflasyonu düşürmek amacıyla Aralık 2021’den beri para politikasında sıkılaşma uygulamaya başlamıştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, enflasyonu bu yıl sonu itibarıyla yüzde 5’e indirmeyi taahhüt ederken, BoE’nin nihai hedefi enflasyonu yüzde 2’ye çekmek ve bu seviyede tutmak.

BoE Başkanı Andrew Bailey, faiz kararına ilişkin, ekonominin beklenenden iyi performans sergilediğini ancak enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun zor olduğunu biliyoruz. Birçok insanın mortgage ve kredilerle ilgili anlaşılabilir endişeleri olduğunu biliyoruz. Ancak, şu an faiz oranlarını yükseltmezsek, sonrasında durum çok daha kötü olabilir. Enflasyonu yüzde 2’ye çekme hedefimize bağlıyız ve bunu başarmak için gerekli adımları atacağız.”

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP