DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11413351,94%
İzmir
17°

PARÇALI BULUTLU

İnsanı dram derinleşiyor! (İsrail-Hamas çatışmasında 10. gün)

İnsanı dram derinleşiyor! (İsrail-Hamas çatışmasında 10. gün)

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, 10. gününde hala devam ediyor. Saldırılar sonucunda 750'si çocuk 2 bin 670 Filistinli hayatını kaybederken, İsrail'de can kayıpları 1300'ün üzerine çıktı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerini gece boyunca bombalayarak çatışmalara devam etti. Gazze'de yaşayan yaklaşık 2,5 milyon insanın maruz kaldığı dram her geçen gün daha da derinleşiyor.

ABONE OL
16 Ekim 2023 09:29
İnsanı dram derinleşiyor! (İsrail-Hamas çatışmasında 10. gün)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çatışmalar, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısının ardından 10. gününde de sürüyor. İsrail ordusu, Gazze’nin doğusunu, Şucaiyye ve Zeytun mahallelerini, kentin kuzeyini yoğun bir şekilde bombaladı. Hava saldırıları özellikle ana yolları hedef alıyor.

İNSANİ DRAM DERİNLEŞİYOR!

Gazze’deki insani durum, İsrail’in bombardımanıyla birlikte kötüleşiyor. Morglar ve hastaneler dolup taşıyor, ölen ve yaralanan çocukların sayısı hızla artıyor. Hastaneler, yaralılara yardım etmekte güçlük çekiyor, elektrik, su ve yiyecek sıkıntısı artıyor. İsrail bombardımanında yakınlarını kaybeden ve evleri yıkılan Gazzeliler çaresizlik içinde.

İsrail’de ise Hamas’ın rehin aldığı kişilerin aileleri endişeli bir şekilde beklemeye devam ediyor. Roket saldırılarının sürdüğü İsrail kentlerinde panik ve korku hakim.

KARA HAREKATI NE ZAMAN?

Gazze sınırındaki askeri hareketlilik devam ederken, dünya kamuoyu İsrail’in kara harekatına odaklanmış durumda. Harekatın ne zaman başlayacağı henüz belirsiz. Ancak Amerikan New York Times gazetesi internet sitesinde, harekatın hava koşulları nedeniyle birkaç gün ertelenebileceği bildirildi.

Lübnan sınırında da çatışmalar yaşanıyor. İsrail ile Lübnan Hizbullahı arasında çatışmaların yaşandığı bu bölgede Lübnan’dan İsrail’e füze saldırıları gerçekleşti. İsrail ise saldırı yapılan noktaları vurdu. İsrail ordusu sivillere, Lübnan sınırına 4 km’den fazla yaklaşmama çağrısında bulundu.

BIDEN: İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİ HATA OLUR

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’yi işgal etmesinin büyük bir hata olacağını belirtti. Biden, Hamas’ın tamamen yok edilmesi gerektiğini savunarak, “Bölgede Filistin devleti de olmalı” dedi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının derhal durması ve acil insani yardım koridorlarının açılmasına izin verilmesi gerektiğini vurguladı. Abbas ayrıca Hamas’ın eylemlerinin Filistin halkını temsil etmediğini söyledi.

600 BİN FİLİSTİNLİ KUZEYDEN GÜNEYE GEÇTİ

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas Hareketi ile yaşanan savaş nedeniyle Gazze’de 600 bin Filistinlinin kentin güneyine geçtiğini bildirdi. Hagari, Gazze Şeridi’nin kuzeyinin gelecek günlerde yoğun bir şekilde hedef alınacağını söyledi ve bu sırada sivil halka zarar vermemeye özen gösterdiklerini belirtti.

BLİNKEN-FİDAN GÖRÜŞMESİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Filistin ve İsrail’deki son gelişmeler ile Gazze’deki insani durum ele alındı. Ayrıca NATO genişlemesi konusu da görüşüldü.

“İSRAİL BEYAZ FOSFOR KULLANDI”

Son olarak, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü ve İsrail’in davranışlarının Nazileri hatırlattığını söyledi. Reisi, “Saldırılar devam ederse, tüm tarafların hazır olacağını” vurguladı. Uluslararası Af Örgütü ise İsrail ordusunun Gazze’de yoğun nüfuslu sivil bölgelerde beyaz fosfor kullandığına dair kanıtları yayımladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP