DOLAR 32,5408 0.22%
EURO 34,6996 0.28%
ALTIN 2.488,350,09
BITCOIN 20872983,47%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
İZELMAN'da TİS bayramı: Yüzde 21 zam

İZELMAN'da TİS bayramı: Yüzde 21 zam

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
İZELMAN'da TİS bayramı: Yüzde 21 zam
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZELMAN ile Genel iş Sendikası’nın 1 ve 3 Nolu Şubelerinin yürüttüğü, 7 bin işçiyi kapsayan TİS süreci uzlaşıyla sona erdi. Emekçiler, yüzde 21 zam alırken birçok hak da kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZELMAN’da örgütlü konumda bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı (DİSK) Genel İş Sendikası 1 ve 3 Nolu Şubeleri ile Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü, 7 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci uzlaşıyla sona erdi.  İZELMAN Genel Müdürlüğü’nde coşkulu bir şekilde gerçekleşen TİS töreninde İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Engin Topal, Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral ve emekçiler yer aldı. Törende Genel İş 1 Nolu Şube Başkanı Topal ve Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Saral TİS’in içeriğine dair bilgilendirme yaparken Türk İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’na da eleştirilerde bulundu. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı ve İZELMAN Genel Müdürü Ersen de önemli mesajlar verdi.

HANGİ HAKLAR KAZANILDI?
TİS görüşmeleri sonucunda İZELMAN işçileri tabanda yüzde 21,20 zam aldı. Öte yandan ayni yardımlarda da İzmir Büyükşehir Belediyesinin yereli, çiftçiyi kalkındırma hedefleri doğrultusunda işçilere aylık 300 lira yıllık 3 bin 600 lira Halkın Bakkalında alışveriş için çek verilecek.
TİS kapsamında uzun zamandır tartışılan bir konu daha çözüme kavuştu. Buna göre işçilerin maaş hesabının bulunduğu bankanın vereceği promosyonlar da işçinin cebine girecek. Böylece işçiler bu dönem için bin 800 lira banka promosyonu alacak. Ayrıca bankalarla yapılan görüşmelerde Genel İş de masada olacak.
Eksik çalışması olanların 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı yıl çalışanların kademeli geçişleri, yeni yapılan TİS ile 2,5 yıla düştü. Böylece 1 Ocak 2022 yılı itibariyle işçiler yüzde 80’e gelecek. Böylece, başlangıç yüzde 75, ikinci yıl yüzde 90 ve üçüncü yıl yüzde 100 olmak üzere bir işçinin 6 yılda geleceği seviye 2,5 yıla inmiş oldu.

Rapor teşvik primleri konusunda da adım atılan görüşmelerde, rapor almayan işçiye 2 ayda 2 gün ek ücret verilecek, vardiyalı çalışan işçilere ise 2 ayda 3 gün ek ücret verilecek.

Öte yandan yapılan sözleşmede, ulusal ve dini bayramları son günü cumaya gelen cumartesi çalışma günü de bayram olarak kararlaştırılarak tatil oldu.

‘KAPALI KAPILAR ARDINDAN PAZARLIK YAPMADIK’
Genel İş 1 Nolu Şube Başkanı Engin Topal, “Hiçbir zaman kapalı kapılar ardından hiçbir şeyin pazarlığını yapmadık, hiçbir şeyi saklamadık. Çünkü bu çalışan arkadaşlarımızın sözleşmesi. Bunun için bunun ne şeffaf şekilde öğrenmesi gereken kişileri sizler olduğuna inandık Yaklaşık 6 ay önce Belediye-İş Sendikası bizi telefonla arayarak masaya davet etmişlerdi. Ancak bu 1 yıl içindi. O zaman da ‘biz bunu yapmayın, işçinin hakkının kapılar arkasında pazarlık ederek satmayalım’ demiştik. Sarı sendika ile hep birlikte mücadele ediyoruz. Şu an devasa bir sözleşme var önümüzde. İşyerlerinize, çalışma alanlarınıza daha çok sahip çıkın, bu kazanımlara sahip çıkın" açıklamasında bulundu.

‘İŞÇİYİ SATANLARA HODRİ MEYDAN DİYORUZ’
Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral da, “Yaptığımız toplantılarda ne dediysek bugünde onu hayata geçirdik. Biz DİSK ve Genel-İş olarak örgütlü gücümüzle örgütümüze bakarak konuşuruz. Bize hodri diye Belediye-İş Sendikası’na hodri meydan diyoruz. Geçiremediğiniz maddeyi protokol adı altında çözmeye çalışıyorsunuz. Bunun üzerinden kaç pazar geçti? TİS sürecinde bize teklif edilenleri kendilerine teklif edilmiş gibi sunanlara hodri meydan diyoruz. Açık mikrofon ile işçiyi satanlara hodri meydan diyoruz” diye konuştu.

‘BİZ MEYDANLARDAYIZ’
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, şunları söyledi: Bu süreçten alnınızın akı ile çıktınız. Zorumuza giden, sınıfsal süreç için mücadele etmeyen sarı sendika için bir şeyler söylemek istiyorum; Bizi izlemeye devam edin. Ne zaman sosyal eksikleri tamamladık, koşa koşa belediyeye gittiler protokol yaptılar. Bundan 3 ay önce açıkladılar, protokol nerede Belediye-İş Sendikası? Biz fırsatçılık yapmayacağız. Biz üyelerimizden temsilcilerimizden aldığımız güçle TİS masasında noktayı koyacağız. Biz arka sokaklarda değil meydanlardayız. Kadınlara yapılan saldırılarda, toplumsal müdahalelerde, bu iktidarın mahvetmeye çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileriyiz.”

‘DAHA ÇOK ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’
İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen de şöyle konuştu: “Bugüne kadar el ele kol kola omuz omuza çalıştık. Bu TİS'ten son bize daha fazla pay düşüyor. Daha fazla çalışmak ve emek harcamak zorundayız. Elimizdeki kıt kaynaklarla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda Türkiye'deki en yüksek orandaki zammın alındığını düşünüyorum. Bugünden sonra daha çok çalışmak daha çok emek harcamak ve İzmirli hemşerilerimize daha çok hizmet etmek zorundayız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP