DOLAR 27,5401 0.3%
EURO 28,9363 0.16%
ALTIN 1.612,820,00
BITCOIN 757855-1,42%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
İzmir’de Agrobay işçilerine müdahale: 20 kişi gözaltında

İzmir’de Agrobay işçilerine müdahale: 20 kişi gözaltında

İşten atılmalar ve verdikleri sendikal mücadele ile gündeme gelen Agrobay işçilerine kolluk güçleri müdahale etti. 20 kişi gözaltına alındı. İşte ayrıntılar...

ABONE OL
8 Eylül 2023 18:32
İzmir’de Agrobay işçilerine müdahale: 20 kişi gözaltında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Agrobay Seracılık adlı şirkette, dünyanın en büyük domates serasına sahip olduğu iddia edilen tesis, Tarım İşçileri Sendikası (Tarım Sen) üyeleri olan işçilerin sendikalı olmaları nedeniyle işten çıkarılmalarıyla gündeme geldi.

İşçiler, kötü çalışma koşulları, maaşların geç ödenmesi, ücretsiz izin dayatmaları, yöneticilerin ve mühendislerin baskıları, psikolojik şiddet uygulamaları ve birçok işçi hakkı ihlali nedeniyle sendikalaşma sürecine girmişlerdi.

39 işçi, Tarım İşçileri Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. İşveren tarafından gerekçe olarak “İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ifşa etmek gibi doğruluk ve bağlılık ilkesine aykırı davranışlar sergilemek” gibi nedenler gösterildi.

agrobay

AGROBAY İŞÇİLERİNE POLİS MÜDAHALESİ

Bu işten çıkarmaların ardından, Tarım Sen öncülüğünde işçiler, haklarına sahip çıkmak ve işçi kıyımına son verilmesini talep etmek amacıyla Agrobay Seracılık önünde eyleme başladı.

Ancak, bu eylem sırasında jandarma ve polis, işçilere müdahalede bulundu. Müdahale sırasında, Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz, Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Gökay Çakır ve örgütlenme uzmanı Başaran Aksu gibi önemli isimler de dahil olmak üzere 20’den fazla kişi gözaltına alındı. Ayrıca, müdahale sırasında bazı işçiler fenalaştı.

Bu olay, işçi hakları ve sendikal örgütlenme konularında yaşanan sıkıntılara ve mücadeleye dikkat çekiyor. İşçiler, haklarını savunmak ve daha iyi çalışma koşulları talep etmek amacıyla sendikalaşma sürecine girmişlerdi, ancak işverenin işten çıkarmaları ve polis müdahalesi gibi engellere maruz kalmışlardır. Bu gelişmeler, işçi haklarıyla ilgili kamuoyunun dikkatini çekmektedir.

Önerilen haber: Bayraklı Şehir Hastanesi: Açılacak mı? Tepecik, Bozyaka kapanacak mı? Ulaşım sorunu çözüldü mü?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP