DOLAR 32,9268 0.31%
EURO 35,3868 0.63%
ALTIN 2.463,990,56
BITCOIN 1999079-5,01%
İzmir
35°

AÇIK

üst menü altı
İzmir’de yaklaşık bir milyon öğrenci karnesini aldı

İzmir’de yaklaşık bir milyon öğrenci karnesini aldı

ABONE OL
16 Haziran 2023 14:09
İzmir’de yaklaşık bir milyon öğrenci karnesini aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de 2022-2023 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle örgün ve açık öğretimle beraber 890 bin öğrenci karne alıp, tatile başladı. Güzelbahçe’deki Ali Bayırlar İlkokulu’nda düzenlenen törende konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Çocuklarımızı iyi yetiştirir, geleceğe iyi hazırlarsak önümüzdeki yüzyıl, Türkiye yüzyılı olacak. Türkiye Cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesini de aşarak dünyada hak ettiği yeri alacak” dedi.

İzmir’deki 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı kapanış ve karne töreni Güzelbahçe Ali Bayırlar İlkokulu’nda gerçekleştirildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptığı konuşmada son yılların hem Türkiye hem dünya açısından sıkıntılı geçtiğini dile getirdi. Pandeminin arkasından deprem nedeniyle ülkenin her anlamda sarsıldığına dikkati çeken Vali Köşger, “Ama hayat da devam ediyor. Öğretmenlerimiz bütün olumsuzluklara rağmen eğitim camiası olarak üzerine düşeni yaptı. Öğrencilerimiz sınıfları doldurdu. En büyük yük belki de ailelerin omuzlarına düştü. Onlar da çocuklarını geleceğe en iyi hazırlama gayreti içerisinde oldular. Bizim en büyük zenginliğimiz genç nüfusumuzdur. İyi eğitilmiş genç nüfus elimizdeki tek sermayedir. Onu en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Çağın gerekleri ile onları donatıp kendi milli değerlerimizden koparmadan geleceğe hazırlamalıyız. Bu noktada aileler ve öğretmenler gayret içerisindedir” ifadelerini kullandı.

‘GENÇLERDEN DEPREM DAYANIŞMASI’

Deprem felaketi nedeniyle Türk milletinin tek yürek olduğunun altını çizen Vali Köşger, “Aslında şu kuşağı bu kuşağı gibi kategorizasyonlar yapılıyor.  Z kuşağının ne olduğunu depremde gördük. Deprem dayanışması sırasında tüm insanlarımız tek yürek oldu. İki depomuz vardı. İzmir’den deprem bölgesine yardım naklettiğimiz, o depolarda çalışan gençlerin yaş ortalaması 20’nin altındaydı. Oradaki yarayı sarmaya çalıştılar. Fıtrat değişmiyor. Bu çocuklar zor zamanda nasıl bir millet olunması gerektiğini gösteriyor. Çocuklarımızı iyi yetiştirir geleceğe iyi hazırlarsak önümüzdeki yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak. Türkiye Cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesini de aşarak dünyada hak ettiği yeri alacak. Geleceğe ülkemizi hazırlayacak ve Türkiye’yi Atatürk’ün de işaret ettiği noktanın da ötesine taşıyacağız.”

‘İZMİR NAKİL ÖĞRENCİLERE KUCAK AÇTI’

Halk oyunları gösterisinin ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür törende yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin yüce olduğunu ifade ederek insanın iyiye, öğretmenlerin doğruya, sanata, spora ve bilime yolculuğunun kutlu önderi olduğunun altını çizdi. Verdikleri çabalar nedeniyle bütün öğretmenlere teşekkürlerini ileten Yentür, öğrencilere de bıkmadan, usanmadan mücadele ederek zamanlarını iyi değerlendirmelerini önerdi. Yentür, “İnsanoğlunun yapması gereken, doğru kararlar verip sabırla gayret ve emek sahibi olmaktır. Bugün insanlık tarihine bakıldığında bütün buluşların temelinde muhteşem bir emek, alın ve akıl teri vardır. Bulan her kişi ciddi arayışın içindedir. Hayatınızın başında size sabır ve azimle öğretmenlerimizin gösterdiği hedeflere doğru yürümenizi öneriyorum. Kıymetli anne babalar, sizin dahil olmadığı hiçbir sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Öğrenci evinden fiziksel ve ruhsal olarak okula hazır gelmezse bu iş yarım kalır. Anne babaları psikolojik akademik olarak eğitime öğretime kazandırmak bizim en güçlü yanımızdır. Türk aile yapısının en önemli yanı da bu sürece verdiği destektir. Ekranlardan ve telefonlardan uzak aile içi hoş sohbetlerin olduğu en büyük eğitim ve öğretim faaliyetidir” dedi.

İzmir açısından başarılı ve güzelliklerle dolu bir eğitim öğretimi dönemi geçirildiğini ifade eden Yentür, şöyle devam etti: “Bugün İzmir’de 779 bin öğrencimiz örgün eğitimde, açık öğretimle beraber 890 bin evladımız yaz tatiline başlangıç yapıyor.  6 Şubat’ta asrın felaketinde hayatını kaybeden öğretmen ve öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet diliyorum. Eğitim öğretim sürecinde İzmir örnek bir çalışmayla nakil olan öğrencilerine kucaklarını açtı. Z kuşağının ne kadar duyarlı olduğunu, milletin kök değerlerine ne kadar bağlı olduğunu görmüş olduk. İzmir açısından başarılı ve güzelliklerle dolu bir yıl geçirdik. Yepyeni dinamik bir kadro ve ekiple daha güzel çalışmalara imza atacağız.” diye konuşmaısını bitiren Yentür, 58 bin öğretmene de teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger protokol üyeleri ile birlikte sınıflara girerek öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. Yıl sonu karnelerini Vali Köşger’in elinden alan 1’inci sınıf öğrencileri büyük bir mutluluk yaşadı.(DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP