DOLAR 31,1221 0.26%
EURO 33,8084 0.52%
ALTIN 2.033,650,07
BITCOIN 15899020,00%
İzmir
18°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Kandilli’den deprem uyarısı: ‘Marmara’da sismik bir boşluk var; 7 üzeri deprem bekliyoruz’

Kandilli’den deprem uyarısı: ‘Marmara’da sismik bir boşluk var; 7 üzeri deprem bekliyoruz’

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Depremlerin yıl dönümünde, Kandilli Rasathanesi'nde bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

ABONE OL
7 Şubat 2024 11:46
Kandilli’den deprem uyarısı: ‘Marmara’da sismik bir boşluk var; 7 üzeri deprem bekliyoruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Depremlerin yıl dönümünde, Kandilli Rasathanesi’nde bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Rasathane Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Bölgesi’nde beklenen büyük depreme dikkat çekti.

Marmara’da sismik bir boşluk olduğunu vurgulayan Özener, bu boşluğun bir gün kırılacağını ve enerjinin oraya dolmaya devam ettiğini belirtti.

6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ili etkileyen depremlerin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

kandilli

Toplantı, Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’in başkanlığında gerçekleştirildi. Depremlerin ardından bölgedeki hareketliliğin değerlendirildiği toplantıya, Bölgesel Deprem – Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat ile KRDAE Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tülay Kaya Eken katıldı.

Toplantıda, 11 ili etkileyen depremin ardından geçen bir yıllık süreçte yaşanan gelişmeler ele alındı ve beklenen İstanbul depremi hakkında bilgiler paylaşıldı.

123 YILDA OLACAK DEPREM SAYISINI 6 ŞUBAT’TA KAYDETTİK

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, geçen bir yıllık süreçte bölgede 4’ten büyük, toplamda 670 sarsıntının kaydedildiğini belirterek, “Yani 123 yılda olan deprem sayısını 6 Şubat depremlerinden sonra kaydettik. Dolayısıyla ne kadar büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu görüyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Merkez Müdürü Özener ayrıca, deprem bölgesinde sismik aktivitelerin bir süre daha devam edebileceğini belirterek, “Bölgede 6 Şubat’tan itibaren haftalık 4 bin deprem; artçı deprem sayısı bugün geldiğimiz noktada 300-350 civarına düşüyor. Yani günlük 50 civarında depremimiz var. Bu depremler bir süre daha devam edecek. 48 tanesi 5 ile 5.9 arasında, 3 tanesi ise 6 ile 6.9 arasında artçı şokumuz, depremimiz var.” ifadelerini kullandı.

kandilli

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, basın mensuplarının olası Marmara depremi hakkındaki sorularını yanıtladı.

Özener, Kuzey Anadolu Fayı’nda 1939’daki Erzincan depremiyle birlikte kırılmaların doğudan batıya doğru göç ettiğine dikkat çekerek, “En son 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri var ve bunlar da Hersek deltasına kadar kırıldığı bilim insanları tarafından ifade ediliyor.” dedi.

BİR GÜN KIRILACAK ÇÜNKÜ ORAYA ENERJİ DOLMAYA DEVAM EDİYOR

Marmara Denizi içinde sismik bir boşluk bulunduğunu belirten Özener, “Bu sismik boşlukta yaklaşık olarak 130 kilometrelik bir mesafeden bahsediyoruz. Bir gün kırılacak çünkü oraya enerji dolmaya devam ediyor. Bu fayın tek parçada mı, 3 parçada mı, 2 parçada mı kırılacağı tabii ki bir soru işareti ama bu coğrafyada 7’nin üzerinde bir deprem yaşayacağımız açık.” şeklinde konuştu.

BURADA BİR DEPREM OLACAK, NE KADAR HAZIRIZ ONA BAKMALIYIZ

Özener, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bununla ilgili binlerce bilimsel çalışma ve farklı verilere dayanarak, farklı sonuçlar elde edilebiliyor. Dolayısıyla kimi hocalara göre bu deprem çok yakın belki 1-2 yıl içinde olacak, kimine göre 30 yıl daha olmayabilir, kimine göre de 50 yıl olmayabilir. Ama şunu biliyoruz ki burada bir deprem olacak. Biz daha çok ne zaman olacağına değil, biz ne kadar hazırız ona bakmamız lazım. Dolayısıyla da bunun çarelerini aramamız lazım.”

kandilli

MARMARA DEPREMİ ÇOK ÇOK UZAKTA DEĞİL

Marmara Denizi’ndeki deprem periyotlarını değerlendiren Özener, “Marmara’da 250 yıllık periyotlardan bahsediliyor. Artı, eksi 25-30 yıl farklar veren bilimsel çalışmalar var. Baktığınız zaman aslında bu Marmara depremi çok çok uzakta değil. Yani önümüzde bir 100 yıl daha yok. Belki 10 saniye sonra da bu depremle karşılaşabiliriz, belki 20 yıl sonra da olabilir. Bunu zamana bağlamanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Özener, “Bunu bilim insanları bizler tartışalım ama vatandaş, sizler lütfen bunu tartışmayın. Yarın deprem olacakmış gibi psikolojinizi bozmayın ama olabildiğince hazır olun.” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir: Meteorolojiden 12 il için sarı ve turuncu kod uyarısı: İzmir’de sağanak yağış

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP