DOLAR 33,0758 0.76%
EURO 36,0441 0.55%
ALTIN 2.553,940,19
BITCOIN 1915762-0,45%
İzmir
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter: “Çok güzel işler yapıp, iz bırakacağız’

Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter: “Çok güzel işler yapıp, iz bırakacağız’

Demokrat Gündem Gazetesi’nin Youtube Kanalı’ndaki Seçime Doğru programının konuğu olan CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter, projelerini, vizyonunu izleyenlerle paylaştı.

ABONE OL
24 Aralık 2023 12:28
Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter: “Çok güzel işler yapıp, iz bırakacağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-RÖPORTAJ-VİDEOLU-Demokrat Gündem Gazetesi’nin Youtube Kanalı’ndaki Seçime Doğru programının konuğu olan CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter, projelerini, vizyonunu izleyenlerle paylaştı.

Kent ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunan deneyimli siyasetçi Bedri Serter, “Ankara’da edindiğim siyasi tecrübe ve bakanlıklar düzeyinde kurduğum ilişkileri Karabağlar’da belediye başkanlığının yapısını birbirine kolaylaştırarak yapacağım. Karabağlar’ın öncelikli konulardan kentsel dönüşüm ve Yeşillik Caddesi başta olmak üzere ulaşım. Bu konuda önemli projelerimizi tek tek hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel yönetimindeki genç ve dinamik kadroyla birlikte 31 Mart 2024 yapılması beklenen yerel seçimlerde hem İzmir hem Türkiye’de büyük başarılara imza atacaklarını kaydeden CHP Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bedri Serter, “Tek başına iktidara yürüyen bir Cumhuriyet Halk Partisi göreceksiniz. Biz tabanda bütün oyları konsolide edebilecek düzeye sahibiz ve bu iletişim ağımız çok rahatlıkla var. Ondan dolayı bir sıkıntımız yok. Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi en yakın zamanda tek başına iktidarı eline alacak” ifadelerini kullandı.

bedri serter

BEDRİ SERTER İLE SÖYLEŞİMİZİN SATIR BAŞLARI:

DEMOKRAT GÜNDEM-Hoş geldiniz. Demokrat Gündem Gazetesi olarak sizi burada ağırlamak bizim için onur verici. Çok deneyimli bir siyasetçisiniz. İl başkanlığı ve milletvekilliği gibi önemli görevlerde önemli tecrübeler edindiniz. Şimdi Karabağlar Belediye Başkan aday adayısınız? Karabağlar sizin bölgeniz aynı zamanda. Karabağlar aday adaylığına nasıl karar verdiniz?

BEDRİ SERTER: Ben 40 yıla yakındır Karabağlar’da iş hayatında olan bir kardeşinizim. Tabii ki son 8 yıldır da siyasette hem il başkanlığı hem milletvekilliği ile bu süreci yönettik.

2014 yılında da Karabağlar Belediye Başkan aday adayı idim. O dönemde de bazı-o günkü Büyükşehir Belediye Başkanımızın bazı istekleri olmuştu. Mevcut başkanımız sayın Muhittin beyle devam edildi. Sonrasında partimizin il başkanı oldum. Hem il başkanlığı hem son 5 yılda milletvekilliği sürecinde Ankara’da edindiğimiz tecrübelerle önemli ve verimli bir dönem geçirdik.

Ankara’da önemli diyaloglar kurduk, halen de devam ediyorum. Hem parti içinde hem bakanlıklarda, bürokraside işleyişleri net bir biçimde öğrenme durumu oldu. Yerel seçim sürecinde aday olarak gösterilmemiz ve seçilmemiz durumunda tüm bu deneyimlerin Karabağlar’da güzel sonuçları ortaya çıkaracaktır.

bedri serter

BEDRİ SERTER: BU SÜREÇ BİR BAYRAK YARIŞI

Aday adayı olmaya ekibimle görüşüp ailemle de değerlendirdikten sonra karar verdim. En doğru tercih de çok iyi bildiğim Karabağlar oldu. Karabağlar’ın kıymeti harbiyesi çok büyük benim için. Çocukluğum ve gençliğim burada geçti. 40 yıllık iş hayatım da Yeşillik Caddesi’nde ve hala devam ediyor. Sahadayız, çalışmalarımız oldukça iyi gidiyor.

Karabağlar’ı en ince kılcal damarlarına kadar iyi biliyorum. Sorunlarını, çözümlerini de en iyi şekilde yapabileceğimize inanıyorum. Bu süreç bir bayrak yarışıdır. Mevcut ve geçmiş dönem başkanlarımıa teşekkür ederiz. Karabağlar’da çok güzel bir çalışma ortamı yaratıp çok güzel işler yapacağız ve iz bırakacağız.

bedri serter

İKİ DÖNEM YETERLİ

D.G: Sizin de bahsettiğiniz gibi Karabağlar’da iki dönemdir Sayın Muhittin Selvitopu ile giden bir süreç var. Kendisi de tabi ki çok deneyimli. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla büyükşehirlere çalışmıştı biliyorsunuz. Ama size göre bir yerel yönetici kaç dönem bir yerde görev almalı, 2’den sonrası hak mıdır, değil midir? Ve siz mesela başkan olduğunuzda kaç dönem yapmak istersiniz?

B.S: Şimdi şöyle söyleyeyim bu görevlerde vekillik de olsun, milletvekilliği de olsun iki dönem yeterlidir. Çünkü ilk dönem bir beş yıldır. O dönemde belediye başkanlığında belki adaptasyonunu ve ekibi tanımanız ve temeller atmanız, projeler uygulamanız ilk beşe girer, ikinci beş yıllık dönemde de bunların meyvelerini halkla buluşup oluşturmanız gerekir. Ondan sonraki dönemler biraz fazla gelir. Bir meslek haline gelmemeli başkanlık.

bedri serter

TÜRKİYE’NİN MOBİLYA MERKEZİ OLACAK

D.G: Size göre Karabağlar’da öncelikli ilk üç sorun nedir? Yani ben gelirsem burada eksiklik ya da yanlışlık var, ilk önce şu noktalara el atacağım dediniz. Ne?

B.S: Tabiki her gelen başkanımız kendine özgü bilgi ve becerileriyle, ekipleriyle beraber  çalışmalar yapmakta. Bugüne kadar demin de dediğim gibi yaptıkları hizmetler gayet güzel. Hizmetleri var. İşte pazar yerleri, kültür merkezleri vesaire. Karabağlar’ın esas özü iş dünyasının merkez üslerinden olması.

Bu iş dünyasının ağırlıklı kalemi de mobilya. Can damarı. Hemen hemen 100-120 bin insan buradan ekmek yiyor tabiri caizse. Karabağlar, gocunmadan söylüyorum İnegöl gibi Türkiye’nin mobilya merkezi olabilir. Üniversite, belediye, hükümet, İŞKUR ve meslektaşlarımızla iyi bir koordinasyon sağlayarak bu sağlanabilir. Bunun öncülüğünü de yapacağıma söz veriyorum.

YEŞİLLİK CADDESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

Ben bölgem ile ilgili size bir şey söyleyeyim. Yeşillik Caddesi bir dönem İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlıydı ve yemyeşildi. Ama karayollarına bağlandığı an itibariyle Yeşillik Caddesini başlı başına başıbozuk bıraktılar. Ve birinci önceliğim Karayolları ile Ulaştırma Bakanlığıyla yeşillik Caddesi ve yine İnönü Caddesi.

Büyükşehirle  beraber çalışacağız. Yeşillik Caddesi’nin bir an evvel hayata geçirilmesi ve burada üstten yol mu yaparız, battı çıktı mı yaparız bunların bir an evvel hayata geçirilmesini sağlayacağım. Bunu kesinlikle yapacağım.

Ankara’da edindiğim siyasi tecrübeyle Karabağlar’da belediye başkanlığının yapısını birbirine kolaylaştırarak yapacağım. O insanlarla o kim görevlisi? O görevlilerle çalışarak yapacağım. Yapılmayacak işlemler değil. Mesela birinci önceliğimiz bu olacak.

İkinci önceliğimiz Yeşillik Caddesi’ne dikine gelen, dikine kesen yollarımız var.  Burada sıkıntı büyük, trafik sıkıntısı. Bu yolların daha fazla genişlemesi için İzmir Büyükşehir Belediyemizle kol kola çalışacağız ve bu yolların asfaltlanması, kanalizasyon sistemi, altyapı hizmetlerini de bir an evvel vermek mecburiyetindeyiz. Tabii ki en öncelikli Karabağlar’ın sıkıntısı kentsel dönüşümün sağlanabilmesi.

ANKARA İZMİR’İ DE KARABAĞLAR’I DA GÖRMEZDEN GELDİ

D.G: Karabağlar ihmal mi edildi bazı çalışmalarda..?  

B.S: İhmal demeyelim ona. Biraz eksik çalışmalar yapıldı, ihmal değil ama. İzmir ve Karabağlar’da CHP iktidarında. Ankara İzmir’i de Karabağlar’ı da görmezden geldi. Hükümetler esasen her partiye eşit davranmalı. Hükümetin imkanları her belediyeye eşit gitmeli ama İzmir’de ne yazık ki böyle olmuyor.

İzmir on veriyor, iki alıyor. Biz iktidardan İzmirliler olarak talep ediyoruz; İzmir on veriyor, sekizini geri istiyoruz. İkisini yine hükümet kullansın ancak başka kentlere 8 yatırımı geri döndürdü.

YENİ, GENÇ, DİNAMİK BİR KADRO

D.G: CHP Kurultayı bitti. Değişimcilerin adayı sayın Özgür Özel yeni genel başkan oldu. Siz en baştan itibaren Özel’in yanında duran isimlerden biriydiniz… Sonucu ve Özel yönetimindeki CHP’nin yerel seçimlerdeki başarı süreci nasıl gerçekleşecek sizce?

B.S: Şimdi zaten başarı elde etmediğimiz bir genel seçimden çıktık. Hüsranla karşılaştık. Halk da hüsranla karşılaştı. Halkın da beklentisi çok fazlaydı. Bizdeki gibi umutsuzluk, hayal kırıklığı oldu.

Şimdi yeni bir yönetim, yeni bir genç bir kadro, dinamik bir kadro ve Türkiye’yi, Cumhuriyeti’nin hükümet idaresini, hükümetinin idaresini sağlayacak. Son yerel seçimlerde 15’e yakın büyükşehir belediyesini, 250 ilçe belediye sayımızı en az 300’e çıkarma hedefimiz var.

MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU DA ALACAĞIZ

Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerimizde meclis çoğunluklarını da almak istiyoruz. Meclis çoğunluğu da bizde olduğunda elimiz kuvvetlenecek. İstanbul’da, Ankara’da bu nedenle yaşadığımız sıkıntılar var biliyorsunuz.

Sayın genel başkanımız Özgür Özel yönetimindeki CHP gençlerde ümit ve umut doğurdu. Parti adı söylemeyeceğim. Dün 20 ye yakın, bir partiden genç kardeşimizle buluştuk. Oturduk. Oturduk bir buçuk- iki saate yakın onlarla sohbet ettik. O kadar güzel oldu ki masaya oturduğumuzla kalktığımız arasında dağlar kadar fark oldu.  Partimizin anlayışını da tanıdılar. Bunlar çok kıymetli şeyler.

ÖZGÜR ÖZEL ÜMİT VERDİ

Sayın Genel Başkan Özgür Özel ve ekibi şu anda kadro olarak topluma ümit verdi ve bu ümidi bir yere düşürmeyeceğiz inşallah. 2024’teki 31 Mart’ta bu işi taçlandıracağız.

Hedefimiz 2028’de bir Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını kurmak.  Bakın düz, net söylüyorum; Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanını makamına oturacaktır. Ondan sonra da 2029 seçimlerinde Türkiye’nin genelinde bir Cumhuriyet Halk Partisi, sosyal demokrat bir belediye Başkanlığı.

ÖZGÜR ÖZEL’İN ÇOK GÜZEL BİR SÖZÜ VAR

Kaldı ki Cumhuriyet Halk Partisi yüz yıllık bir parti. Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel’in çok güzel bir sözü var. Bunu her yerde kullanıyorum. Ne dedi? ‘Bu koltuk bana ait bir koltuk değil. Ben Atatürk’ün koltuğunun emanetçisiyim’ dedi. Bundan önce genel başkanlar da emanetçi dedi. Çok önemli.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi tek partili dönemde de sonraki dönemlerde de bütün herkesin atasının, dedesinin, toprağının olduğu bir partiyi temsil eden bir partinin fertleriyiz. Biz o dönemleri kucaklayarak ciddi bir kitle çalışması yapacağız ve bu yerel seçimler hepimiz için bir milat olacak. Bu milatta biz ciddi bir oyla iktidara gidebilecek bir rüzgarı görüyoruz. Bu yerel seçimler başarıyla tamamlanacak. Ondan sonra 2028’deki genel seçimlerdeki zaferimizle de  Türkiye rahatlayacak.

HER PARTİNİN KENDİ YOĞURT YİYİŞİ VAR

D.G:  Yerel seçimlerde görünen o ki CHP ve İYİ Parti arasında bir ittifak yapılmayacak. İzmir’de İYİ Parti’ye oy verenler tekrar CHP’ye dönebilir mi? Ya da dönmesi için ne yapılmalı?

B.S: Şimdi her partinin kendi yoğurt yiyişi vardır. Biz tabii ki İYİ Parti’nin yönetim tarzıyla, herhangi bir yapısıyla, iç işleriyle ilgilenmiyoruz. Çünkü geçmişte daha düne kadar biz oradaydık. 2019 seçimlerini ortak yürüttük. Sayın Genel Başkanımız çok güzel söyledi; “Biz eski dostuz. Şu an düşman olmayız.’ Kesinlikle aynı yapıyla, aynı düşünceyle yolumuza yürüyoruz. Bu yol yürürken de tabii ki onlar kendileri öyle uygun gördüler. Biz de tabi ki yolumuza bakacağız.

TEK BAŞINA İKTİDARA YÜRÜYEN BİR CUMHURİYET HALK PARTİSİ

Dediğim gibi tek başına iktidara yürüyen bir Cumhuriyet Halk Partisi göreceksiniz. Biz tabanda bütün oyları konsolide edebilecek düzeye sahibiz ve bu iletişim ağımız çok rahatlıkla var. Ondan dolayı bir sıkıntımız yok.

Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi en yakın zamanda tek başına iktidarı eline alacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, adaletli, cumhuriyetçi ve Atatürk ilkelerine sahip bakanlarıyla, müsteşarları ile ve bürokratlarıyla hükümet düzenini sağlayacaktır ve parlamenter düzene de geçmek mecburiyeti vardır Türkiye’nin. Bunu üstüne basa basa söylüyorum.

Bu yerel seçimlerdeki başarımız gelecek seçimlere taşınacaktır. Ama yerel seçimdeki başarılarımızı sadece 31 Mart’taki seçim başarısıyla değil, önümüzdeki 5 yıllık 4 yıllık süreçte yaptığımız hizmetlerle halka bunu sunmak mecburiyetindeyiz.

İlginizi çekebilir: Özgür Özel, Şehit Enes Budak ile fotoğrafını paylaştı: Bir kez daha kahroldum

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP