DOLAR 27,4641 0.25%
EURO 28,8724 -0.59%
ALTIN 1.615,32-0,74
BITCOIN 7626932,75%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kira sorununa Diyanet el attı: Merhamet ve insaf çağrısında bulunuldu

Kira sorununa Diyanet el attı: Merhamet ve insaf çağrısında bulunuldu

ABONE OL
15 Eylül 2023 13:03
Kira sorununa Diyanet el attı: Merhamet ve insaf çağrısında bulunuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbesi, artan kira ücretleri ve hayat pahalılığına odaklandı. Hutbede, Müslümanların ticarette ahireti gözetmeleri gerektiği ve ev sahiplerine “merhamet”, kiracılara “insaf” çağrısı yapıldı.

Hutbede, dürüstlük, haksız kazançtan kaçınma, insanların zor durumlarını istismar etmeme gibi İslami değerler vurgulandı.

diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan hutbede, “Huzurlu ve hakkaniyetli bir hayatın yol haritasını çizen İslam’ın, iş ve ticaret hayatında temel ilke ve esasları belirlediği” aktarıldı.

Hutbede “müminin, ticarette sadece dünya kazancını değil, ahiret hesabını da gözetmesi gerektiği” vurgulanıp, “Haksız kazançtan, karaborsacılıktan, fırsatçılıktan, kul ve kamu hakkını ihlal etmekten uzak durur. Mümin bilir ki, inancımız ve geleneğimizde kazanç elde etmek için her yol mübah değildir. Daha çok kazanma hırsıyla insan onuru çiğnenemez. İnsanların zor durumda olmaları istismar edilemez. Bilgisizliği suistimal edilerek kişi zarara uğratılamaz, aldatılamaz” ifadelerine yer verildi.

“MERHAMETLİ EV SAHİBİ, İNSAFLI KİRACI…”

“Müminin, servet ve malının esiri olamayacağına” dikkat çekilen hutbede, şunlar kaydedildi:

“Mümin rızkına kimsenin hakkını bulaştıramaz. Kendisinin ve ailesinin boğazından haram lokma geçiremez. Mümin, daha fazla kazanç elde etmek için temel ihtiyaç maddelerini stoklayamaz. Arz talep dengesini bozarak bir malı değerinden fazlaya satamaz. İnsanların zorunlu ihtiyacı olan ev ve işyerini boş bırakıp fiyatları yükseltemez. Merhametli bir ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz. İnsaflı bir kiracı da kasıtlı olarak ev sahibini mağdur edemez. Sevgili Peygamberimiz’in hadis-i şerifine göre kimseye kasten zarar verilemez; zarara, zararla karşılık da verilemez. İslam’a göre bir kişinin canına, malına ve haysiyetine zarar vermek haramdır ve büyük günahlardandır.”

Önerilen haber: Özgür Özel’den adaylık açıklaması: Bugün saat 14.00’te kararını duyuracak

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP