DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1940502-0,50%
İzmir
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Küresel iklim değişikliği gıdaya erişimi zorlaştırıyor

Küresel iklim değişikliği gıdaya erişimi zorlaştırıyor

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
Küresel iklim değişikliği gıdaya erişimi zorlaştırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya nüfusunun hızla artması, küresel iklim krizinin boyutlarının derinleşmesi insanlığın gıdaya ulaşmasını her geçen gün daha da zorlaştırıyor.

Gıda ile ilgili kayıp ve israfın önlenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Uluslararası Gıda Örgütü (FAO) ile iş birliğinde düzenlediği "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası" 1 yılı geride bıraktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Ankara'daki Yerleşkesi'nde düzenlenen "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası 1. Yıl Etkinliği"ne katılan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, gıdanın insanlık için artan önemine vurgu yaptılar.

Dünya'da 850 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu, buna karşın bir o kadar insanın da obezite ile mücadele ettiğini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türkiye'nin kendi gıda ihtiyacını karşıladığı gibi yıllık 18 milyar dolarlık gıda ürünleri ihraç ettiğini, bu konumunu koruyabilmesi için sahip olduğu 24 milyon hektar tarım yapılır arazisini koruyarak, su kaynaklarını verimli kullanması gerektiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası"nın Türkiye'nin zenginliklerinin farkına varmasını sağladığını vurgulayan Celep, "Proje Türkiye'de Gıda Bankacılığına yoğunlaşmamız gerektiğini bizlere hatırlattı. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarımızla gıda bankacılığına yatırım yapmalıyız. Gıda israfının yüzde 61'i evlerimiz kaynaklı. Bu konuda bilinç oluşturmalıyız" dedi.

TAZE MEYVE SEBZEDE KAYIP VE İSRAF YÜZDE 50

Türkiye'nin 2020 yılında 55 milyon ton taze meyve sebze ürettiğine dikkati çeken Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, üretilen taze meyve sebzelerin üretim, işleme, taşıma ve dağıtım süreçlerinde kayıplara uğradığını, perakende ve tüketim aşamalarında ise israfa uğradığını toplamda Türkiye'nin ürettiği 55 milyon ton taze meyve sebzenin yarısının kayıp ve israf sonucu tüketilemediğini  "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası"yla bu kayıpların azaltılmasının hedeflendiğini kaydetti.

"Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası"nın 1 yılda kat ettiği mesafenin çok değerli olduğuna vurgu yapan Uçak, "Kayıp gıda kaybı ile sınırlı değil. Enerji, su, toprak, emek ve zaman kaybı da yaşanıyor. İnsanların geçmişte olduğu gibi günümüzde de aynı şekilde tüketime devam etmesi durumunda mevcut dünya insanlığa yetmeyecek. 2015 yılında dünya liderleri Birleşmiş Milletler (BM) çatsı altında çok önemli 17 mesaj verdi. Bu mesajlar birçok konuyu kapsıyor. Bu mesajların içinde en çok dikkat çeken konu ise çevre felaketi. Bugüne kadar olduğu gibi insanlık olarak tüketmeye devam edersek 2050 yılında bize üç tane dünya lazım olacak. Bu yüzden üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı acilen değiştirmemiz gerekiyor. Tüm politikaların iklim krizi ekseninde hayata geçirmemiz gerekiyor. Avrupa Birliği Yeşil Uyum programını odak noktamıza almalıyız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası" bizi disipline edecek" şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP