DOLAR 32,8726 0.06%
EURO 35,6638 -0.08%
ALTIN 2.546,510,07
BITCOIN 2185980-0,86%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Leylekler, Yuvalarını 20 Yıldır Terk Etmiyor!

Leylekler, Yuvalarını 20 Yıldır Terk Etmiyor!

Köprücük köyünde 20 yıl önce yerleşen leylekler, yaz-kış bölgeden ayrılmadan yuvalarında kalmaya devam ediyor.

ABONE OL
1 Temmuz 2023 10:36
Leylekler, Yuvalarını 20 Yıldır Terk Etmiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgenin zengin bitki örtüsü ve sulak alanlarıyla ünlü Yüksekova ilçesinde bulunan Nehil Sazlığı ve çevresi, her yıl yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Köprücük köyü, ilçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunması ve coğrafi konumu sayesinde leyleklerin sıkça uğradığı bir noktadır. Özellikle köydeki caminin soba bacasına yuva yapan leylekler, yeni yapılan cami inşaatına rağmen bölgeyi terk etmemektedir. Bu sadık leyleklere, köylüler tarafından “Hacı” ismi verilmiştir.

İnşaat ustası İbrahim Korkmaz, “3 aydır yeni yapılan caminin inşaatında çalışıyorum. Çalışmalarımıza rağmen leylekler yuvalarını terk etmiyor. 20 yıl önce köye gelen iki leylek, yavruları için yılan, balık ve su getirerek besliyor. Bu leylekler, yaz-kış köyden hiç ayrılmıyor. Bazen leylekleri kucağımıza alıp, seviyoruz. Onlar bize, biz de onlara alıştık. Köylüler de bu leylekleri çok seviyor ve koruyor,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İnşaat işçisi Bülent Korkmaz ise leyleklerle vakit geçirdiklerini ve inşaat çalışmalarından rahatsız olmadıklarını belirtti.

Bu ilginç ve sevindirici olay, Köprücük köyü halkının leyleklere olan ilgisini ve koruma çabalarını da gözler önüne sermektedir. Yıllardır köylerine sadık kalan leylekler, doğanın harikalarından biri olarak bölgede varlıklarını sürdürmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP