DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2058266-4,20%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
Merkez Bankası’nın yeni başkanından ilk açıklama

Merkez Bankası’nın yeni başkanından ilk açıklama

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
Merkez Bankası’nın yeni başkanından ilk açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dün Naci Ağbal'ın yerine atanan Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanılmaya devam edileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 4.5 ay önce atadığı Naci Ağbal’ı Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alarak yerine AKP eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nu atamıştı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun'la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.” ifadelerine yer veren Kavcıoğlu, yazılı açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP