DOLAR 32,8728 0.06%
EURO 35,6609 -0.08%
ALTIN 2.548,240,13
BITCOIN 2182606-1,03%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Moody's'ten Türkiye uyarısı: 'Mevcut politikalarla enflasyon artacak'

Moody's'ten Türkiye uyarısı: 'Mevcut politikalarla enflasyon artacak'

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:45
Moody's'ten Türkiye uyarısı: 'Mevcut politikalarla enflasyon artacak'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu B2 olarak teyit etti, görünümü 'negatif'de tuttu. Raporda, "Mevcut ekonomi politikası, önümüzdeki aylarda daha yüksek enflasyona yol açacak, hane halkının satın alma gücünü aşındıracak" ifadeleri yer aldı.
 
 Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yeni raporunda Türkiye ekonomisi için mevcut B2 olan notunu teyit etti ve 'öngörülemeyen politikalar' gerekçesiyle negatif olan görünümü de korudu.

Moody's raporunda, Türk Lirası üzerindeki baskıdan bağımsız olarak, ülkenin 'dış kırılganlık riskinin' azaldığını belirtti.

Moody's, Türkiye'nin kamu maliyesinin nispeten güçlü kalmasını beklediğini, Türkiye'nin kamu borcunun da 2022'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) yaklaşık %40 oranında kalacağını öngördü.

“DAHA YÜKSEK ENFLASYONA YOL AÇACAK”

Euronews’in aktardığına göre; Türk özel sektörünün kur oynaklığına karşı nispeten direnç gösterdiği belirtilen raporda, öngörülemeyen politikalara atıfta bulunarak Türkiye'nin negatif olan görünümü teyit edildi.

Moody's ayrıca "Mevcut ekonomi politikası, önümüzdeki aylarda daha yüksek enflasyona yol açacak, hane halkının satın alma gücünü aşındıracak ve düşük faiz oranlarına rağmen büyümede keskin bir yavaşlama olasılığını artıracaktır." dedi.

Moody's derecelendirme kuruluşunun yanı sıra Fitch de önceki günkü açıklamasında, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit ederken, kredi notunu görünümünü negatife çevirdi. Kurum Türkiye'nin büyüme beklentisini ise yüzde 9,2'den yüzde 10,5'e çıkardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global ise Merkez Bankası’nın piyasaya dolar sürerek, Türk lirasında değer kaybını önlemeye çalışmasının Türkiye’yi daha fazla hasar alma riskiyle karşı karşıya bıraktığı uyarısında bulunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP