DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22145482,27%
İzmir
25°

AÇIK

üst menü altı
Naci Görür’den deprem uyarısı, iki fay sistemini işaret etti

Naci Görür’den deprem uyarısı, iki fay sistemini işaret etti

Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depremlerinin Doğu Anadolu Fay Sistemi ile Malatya Fay Sistemi'ne enerji transfer etmiş olabileceği yönünde bir uyarı yaptı.

ABONE OL
28 Haziran 2023 11:04
Naci Görür’den deprem uyarısı, iki fay sistemini işaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 şehirle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabı üzerinden şu uyarılarda bulundu:

1- Bölgedeki tüm vatandaşlarımın Kurban Bayramını kutluyorum. Bu bayram yüreğimizi kararttı. Ölen canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

2- Hatay’dan Adıyaman’a, Malatya dahil, büyük deprem beklemiyoruz. Bu bölgede bundan sonra kırılmamış kimi faylar görece küçük depremler üretebilir, artçı depremler olur. Artçı depremler daha bir sene sürer ve gittikçe büyüklük ve sıklıkları azalır.

3- 6 Şubat depremleri özellikle 2 fay sistemine enerji transfer etmiş olabilir. Bunlar Adana Havzasına doğru saçılarak inen Doğu Anadolu Fay Sistemi ile Malatya’nın batısında Doğanşehir-Kepez-Başkavak- Kemaliye istikametinde uzanan Malatya Fay Sistemidir.

KUZEYE İTİLMİŞ OLABİLİR

4- 6 Şubat depremi ile Arap Levhası kuzeye doğru itilmiş olabilir. Bu itilme Adıyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova Levha sınırında (Bitlis-Zagros Süturu) sıkışma sonucu depremlere neden olabilir.

5- Bu yazdıklarım genel bir bilgidir. Sizlerde farkındalık yaratmak içindir. Yoksa kesin olarak şu olacak bu olacak demek değildir.

6- Bu yazdıklarım halktan ziyade yerel yönetimler içindir. Depremde tek yapacağımız iş acil müdahale ve halka destek değildir. En önemli iş yerleşim alanlarımızı deprem dirençli yapmaktır. Bunu merkezi yönetim ve halkla birlikte hızla yapabilirsiniz.

7- Eğer yerel yönetimlerden deprem dirençli yerleşim alanları nasıl yapılır diye bir soru gelirse, en kısa zaman içerisinde o konu hakkında da tweet atacağım. Sevgiyle.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP