DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19029700,78%
İzmir
36°

AÇIK

üst menü altı
Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan yeni varyant uyarısı: 'Sürü bağışıklığı bir hayal'

Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan yeni varyant uyarısı: 'Sürü bağışıklığı bir hayal'

ABONE OL
17 Mayıs 2023 19:27
Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan yeni varyant uyarısı: 'Sürü bağışıklığı bir hayal'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Osman Müftüoğlu koronavirüsün yeni varyantına karşı dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Prof. Müftüoğlu yazısında alınması gereken önlemleri de yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Prof. Osman Müftüoğlu, koronavirüsün yeni varyantına karşı uyarılarda bulunduğu yazısında alınması gereken tedbirleri de sıraladı. "Tamam, anlaşılan o ki bu yeni alt varyant BA.5 kolay kolay akciğerlere inmiyor ve genelde ağır bir hastalık tablosu oluşturmuyor." diyen Müftüoğlu, "Ama bilelim ki bu yeni alt varyant şimdiye kadar gördüklerimizden çok farklı. Ne orijinal Vuhan virüsüne, ne de Alfa’ya, Delta’ya, Beta’ya, Mu’ya, Gamma’ya benziyor." ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

Öncekilerden çok farklı bir alt varyant bu. Diğerlerinden çok daha kolay, çok daha hızlı bulaşabilme kabiliyeti var. İşin kötüsü daha önce aşılarınızı tamamlayıp tamamlamadığınızı, hatta hastalığı (COVID-19) geçirip geçirmediğinizi de ciddiye almıyor (!), onu bir şekilde kaptıysanız eğer ondan hastalanmadan kurtulmanız âdeta mucize haline geliyor. Zaten böyle olduğu için de “sürü bağışıklığı” umudu neredeyse hayal olmuş durumda. İşte bu nedenle “korkmayalım, endişe etmeyelim” ama lütfen “riskli alanlarda maskeleri takmayı” sürdürelim. Daha da önemlisi eğer grip ve benzeri bir durumla karşı karşıyaysak muhtemel bir “COVID taşıyıcısı ve yayıcısı” olabileceğimizi dikkate alarak mutlaka ama mutlaka maske takalım ve mümkünse kalabalıklara karışmayalım. Özellikle risk grubundaysak ve son aşımızın üzerinden 4 aydan daha uzun bir süre geçmişse hatırlatma dozu aşılarımızı yaptırmayı unutmayalım."

(Hürriyet)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP