DOLAR 27,4489 -0.03%
EURO 28,8287 0.01%
ALTIN 1.608,63-0,27
BITCOIN 757255-1,17%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Sıfır araç krizi büyüyor: 3 ay bekle, iki katına al

Sıfır araç krizi büyüyor: 3 ay bekle, iki katına al

Sıfır otomobil satın almak isteyenler, bayilerde araç bulamama sorunuyla karşı karşıya kalıyor ve genellikle 3 aydan daha uzun bir süre önce sipariş verdiklerini ifade ediyorlar. Araç bulabilen şanslı kişiler ise galerilerden araçlarını iki katına kadar daha yüksek fiyatlara satın alıyorlar.

ABONE OL
2 Haziran 2023 11:03
Sıfır araç krizi büyüyor: 3 ay bekle, iki katına al
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Otomotiv sektöründe sıfır araç sıkıntısı giderek büyüyor.

Son bir yıldır bayilerde sıfır araç bulunamazken, sıfır araç almak isteyenler peşinat ödeyip 3 ay ile 1 yıl arasında sıralara girmek zorunda kalıyorlar.

Ancak aynı araçlar galerilerde fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Sözcü gazetesinin aktardığı haberine göre, sektörün önde gelen bazı markalarının CEO’ları da bu durumdan rahatsızlık duysa da sorun bir türlü çözüme kavuşmuyor.

ELLERİNDEKİ PARAY KORUMAK İÇİN BUNU YAPIYORLAR

Bir sektör temsilcisi, piyasada satılan araçların en az yarısının yatırım amacıyla alındığını ve vatandaşların ellerindeki parayı korumak için araçlara yatırım yaptıklarını ifade etti. Bu temsilciye göre, döviz ve enflasyonun kontrol altına alınmadığı sürece bu durumun düzelmesi zor görünüyor.

İKİNCİ ELE YÖNELİK TALEP VAR MI?

Sıfır araç fiyatları genellikle 450 bin ila 500 bin TL arasında başlarken, bu fiyatlardan bayilerde araç bulamayanlar galerilere yönelmek zorunda kalıyorlar. Ancak galerilerde aynı araçlar 700 bin TL civarında satıldığı için vatandaşlar mecburen ikinci el araçlara yönelmek durumunda kalıyorlar.

OTOMOTİV BAYİLERİNE CEZA

Bayilerde bulunan sıfır araçlar için talep edilen ücretler genellikle liste fiyatlarının üzerinde ve bu nedenle bayilere ceza kesiliyor. Ancak araç almak isteyenlerin mağduriyeti hala devam etmektedir.

Sektör temsilcileri, gemilerin geciktiğini belirtirken, gelen araçların da çoğunlukla üst donanıma sahip olduğuna dikkat çekiyorlar. Araçlar genellikle üst donanım paketleri ve aksesuarlarla satılmaya çalışılmaktadır.

ÇÖZÜM: DÖVİZ VE ENFLASYON

Bu sıkıntıların çözülmesi için döviz ve enflasyonun kontrol altına alınması gerektiği vurgulanıyor. Aksi takdirde sıfır araç bulma sorunu ve yüksek fiyatlar vatandaşları ikinci el araçlara yönlendirmeye devam edecektir.

(Kaynak: Sözcü)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP