DOLAR 32,4204 0.02%
EURO 34,5171 0%
ALTIN 2.484,980,09
BITCOIN 2056999-2,91%
İzmir
26°

KAPALI

üst menü altı
Srebrenitsa Katliamı: 1995’te Bosna’da Yaşanan İnsanlık Dramı

Srebrenitsa Katliamı: 1995’te Bosna’da Yaşanan İnsanlık Dramı

ABONE OL
12 Temmuz 2023 08:19
Srebrenitsa Katliamı: 1995’te Bosna’da Yaşanan İnsanlık Dramı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Srebrenitsa Katliamı, 1995 yılında Bosna Savaşı sırasında gerçekleşen bir insanlık dramıdır. Bu korkunç olay, 11 Temmuz 1995 tarihinde, Birleşmiş Milletler tarafından “güvenli bölge” ilan edilen Srebrenitsa’da meydana gelmiştir. Bosna Sırp kuvvetleri, yaklaşık 8.000 Bosnalı Müslüman erkeği sistematik bir şekilde öldürmüş ve kadınları, çocukları ve yaşlıları zorla yerlerinden etmiştir.

srebrenitsa

Srebrenitsa Soykırımı Nedir?

Temmuz 1995’te Yugoslavya iç savaşı sırasında, Srebrenitsa, “Krivaya 95 Harekatı”nın bir parçası olarak Sırp ordusu tarafından işgal edildi. Ancak, bu işgal sadece bir işgal olarak kalmadı, aynı zamanda korkunç bir katliama dönüştü. Ratko Mladiç’in komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişiyi öldürdü. Bu acımasız katliamda, binlerce insan genç, yaşlı demeden hayatını kaybetti. Srebrenitsa katliamına, Sırp ordusunun yanı sıra Bosna-Sırp ordusunun “Akrepler” olarak bilinen özel birlikleri de katıldı. Ne Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri, katliama engel olamadı. Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleşen en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak tarihe geçti.

Ratko Mladiç

Ratko Mladiç’in emriyle Srebrenitsa kırsalında 1000 kişiyi esir alan bir grup, esirleri öldürmek için harekete geçti. Cesetlerin kimliklerinin tespit edilmemesi için askerler tarafından parçalandı ve Kremetorium’da yakıldıktan sonra toplu mezarlara gömüldü. Bu yaklaşık 5 gün süren katliama, Avrupa devletleri sessiz kalmış gibi göründü, sanki gizli destek vermişlerdi. Srebrenitsa, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık katliamına boyun eğdi. Katliamdan 13 yıl sonra Sırp komutan Ratko Mladiç, Sırbistan’ın Sermiyan köyünde yakalandı ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapse mahkum edildi. Ancak, infazı için Sırbistan’daki hukuki düzenlemelerin yapılmasının ardından Lahey’e sevk edileceği bildirildi. Bu vahşetin izleri hala silinmezken, dünya kayıtsız kalmıştır ve yeni toplu mezarlara hala rastlanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP