DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15923941,60%
İzmir
16°

KAPALI

üst menü altı
Turizmde Rus turist sevinci

Turizmde Rus turist sevinci

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
Turizmde Rus turist sevinci
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye turizminin uzun süredir beklediği ‘Rus’ turist kararı nihayet açıklandı. Önceki gün Antalya’ya güvenli turizm uygulamalarını incelemeye gelen Rus heyet daha ülkelerine dönmeden, Rusya’dan Türkiye’ye olacak uçuşların 22 Haziran’da başlayacağı açıklandı. Türkiye’deki turizmciler de bu yıl Rusya’dan 1 milyon turist beklediklerini ifade etti.

Turizimcilerin Rusya’dan beklediği müjdeli haber geldi. Güvenli turizm modelini incelemek için Antalya’ya gelen heyet henüz Moskova’ya dönmeden Rusya beklenen kararı aldı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla yeniden başlatılacağını duyurdu. Rusya’nın aldığı hızlı karara sevinen turizmciler, sırada İskandinav, Hollanda, Belçika ve İngiliz pazarlarının olduğunu belirtti.

ONLINE RAPOR

Rus heyetin konakladığı Calista LuxuryResort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, hazırlayacakları rapor için karar toplantılarını Antalya’da gerçekleştirdiğini belirtti. Kızıldağ şöyle konuştu: “Heyet Rusya’dan geldiğinde hiç dinlenmeden otellerde incelemeye başladı. Türk yetkililerin eşlik ettiği programları çok yoğundu. Denetleme sırasında kendi aralarında istişare toplantıları yaptılar. O toplantılar sırasında ellerindeki bilgileri Moskova ile online olarak paylaştıklarını biliyoruz. O nedenle karar alma ve açıklama süreci çok hızlı gelişti. Heyet Moskova’ya dönmeden ikna etmiş olduk. Emeklerimiz boşa çıkmadı. Memleketin ekonomisi için hayırlı olsun.”

HIZLI BİR SÜREÇ OLDU
Rus pazarının açılmasının turizme etkisinin çok büyük olacağını belirten Kızıldağ, “Önümüzdeki dönemde Rusya kaynaklı 1 milyona yakın rezervasyon alacağımızı düşünüyorum. Heyet Antalya’da kurduğumuz sistemi gezip gördü. Biz zaten iki yıldır bu sistemin içindeyiz. Turizm, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı tarafından haftanın 5 günü denetleniyoruz. Protokollerimiz zaten hazırdı. 10 gün denetlense tamamını gösteremeyeceğimiz kadar ayrıntılı bir sistemimiz var. Biz sistemin iyi işlediğini biliyorduk, onlara gösterdik” dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Üyesi Erkan Yağcı ise kararı şöyle değerlendirdi: “Son derece önemli olan bu karar güvenli turizm adına şehrimize olan güvenin bir göstergesi. Önce Almanya benzer bir karar almıştı. Onu diğer bazı Avrupa ülkeleri takip etti. Şu anda Rus pazarının da açılmasıyla ciddi bir turizm hareketinin başlayacağını öngörüyoruz. Bu uygulamaları ne kadar disiplinli yaptığımızı bizler biliyoruz. Onlar da hem otelleri hem de hastanelerdeki sağlık altyapısını gezip yerinde gördüler. Rusya’nın 21 Haziran’dan önce bu konudaki kararını açıklaması bekleniyordu. Hızlı bir süreç yaşandı. Aslında bu bir takım çalışması ve hepimizin ortak başarısı.”

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut izlenimlerini şöyle anlattı: “Heyetteki görevliler hassas bir şekilde inceleme yaptılar. Bölgedeki tüm tesisler yaz-kış belirlenen kriterler çerçevesinde hizmet veriyor. O kadar hassas davranıyoruz ki şu anda tesislerimizde tatil yapmak, iki yıl önce tatil yapmaktan daha sağlıklı. Misafirlerin çoğu da aynı bilinçte hareket ediyor. Heyet gezdiği tesislerde bunu gördü. Onlarla iletişim halindeyken bu kararın alınacağını anlamıştık. Hedef İskandinav pazarı, Hollanda, Belçika ve İngiliz pazarı. Bu ülkelerden de gözlemci heyetler gelip bizim sistemimizi görebilirler. Biz turizmciler olarak pandemi kurallarına eksiksiz biçimde riayet ediyoruz. Bunun sonucu olarak da şu anda olumlu bir süreç işliyor.”

TURİZMDE PARLAYAN YILDIZ

RIXOS Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de Rusya’dan gelen haberin yaz sezonu hareketinde belirleyici olacağını belirterek şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde biz en baştan beri ciddi önlemler aldık. Güvenli turizm uygulamalarımız, turizmcilere aşı önceliği verilmesi, aşılamada ulaştığımız yaygınlık gibi avantajlarla Türkiye şu anda dünya turizminde parlayan bir yıldız. Rus pazarı bizim için çok önemliydi. Dolayısıyla bu karar gayet memnun edici. Rus misafirlerimizle kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eminim onlar da bizimle aynı duyguları paylaşıyorlar. Ama bu kararla birlikte rehavete kapılmadan turizm pazarlarını çeşitlendirmemiz, ülkemize farklı coğrafyalardan gelişleri arttırmamız lazım. Çin ve Avrupa başta olmak üzere yeni pazarlar üzerinde yapacağımız çalışmalar belirleyici olacak. Özellikle sayfiye bölgelerinde otelcilik yapanlar için son 2 yıl oldukça zordu. Bundan sonrası çok önemli. Bu yaz misafirlerimizi, dünyada turizm canlılığının merkezinde bir destinasyon olarak ağırlamak istiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP