DOLAR 32,3079 -0.01%
EURO 35,1110 0.42%
ALTIN 2.396,04-0,78
BITCOIN 2186422-2,59%
İzmir
42°

AÇIK

üst menü altı
‘Uyutma’ yasasına karşı sokağa çıktılar: ‘Hapsedemezsin, öldüremezsin’

‘Uyutma’ yasasına karşı sokağa çıktılar: ‘Hapsedemezsin, öldüremezsin’

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sahiplendirilmeyen sokak hayvanlarının uyutulacağını öngören yasa tasarısı tartışmaları sürerken İstanbul başta olmak üzere birçok ilde miting düzenlendi.

ABONE OL
2 Haziran 2024 15:41
‘Uyutma’ yasasına karşı sokağa çıktılar: ‘Hapsedemezsin, öldüremezsin’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sahiplendirilmeyen sokak hayvanlarının uyutulacağını öngören yasa tasarısı tartışmaları sürerken İstanbul başta olmak üzere birçok ilde miting düzenlendi.

İstanbul Yenikapı’da bugün saat 13.00’te bir araya gelen hayvansever yurttaşlar, ‘Susma haykır katliama hayır’ sloganları attı. Yenikapı Metro çıkışında sloganlarla toplanan kalabalık, “Öldüremezsin, toplayamazsın, hapsedemezsin” dedi.  

Yenikapı etkinlik alanında toplanan binlerce yurttaş, çeşitli dövizler taşıdı. Islıklarla sloganlar atıldı. 

Mitinge birçok siyasi parti, dernek, kadın örgütleri ve sivil toplum örgütleri de destek verdi.

‘GÖZ YUMULAMAZ’

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’den avukatlar sahneye çıkarak burada bir konuşma yaptı. Avukatlar adına konuşan merkez sözcüsü Bahtiyar Güner, “Bundan 20 yıl önce hazırlanan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gayet yeterli bir kanundur.

Hayvanların barınak adı altında etrafı çevrilmiş alanlarda toplanıp, hastalıklara maruz bırakılarak öldürülmesine göz yumulamaz. Hayvanlar için ‘Aşıla kısırlaştır ve yerinde yaşat’ yöntemi uygulanmalıdır. Hem üremenin hem agresyon davranışının önlenmesi bu şekilde mümkün olabilir” dedi.

İlginizi çekebilir: Sokak hayvanları uyutulacak mı? Çözümü HAÇİKO Derneği Kurucu Başkanı Ömür Gedik ve HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, Demokrat Gündem’e anlattı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP