DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22226012,02%
İzmir
27°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Kiracı-ev sahibi anlaşmazlığında Arabulucuya başvurma zorunluluğu başlıyor

Kiracı-ev sahibi anlaşmazlığında Arabulucuya başvurma zorunluluğu başlıyor

Türkiye'de zorunlu hale getirilen kiralık konut arabuluculuk uygulaması ile yılda 80 bin uyuşmazlık hızlı ve barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulacak. Başvurular ücretsiz yapılacak.

ABONE OL
28 Haziran 2023 15:39
Kiracı-ev sahibi anlaşmazlığında Arabulucuya başvurma zorunluluğu başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve yasalaşarak İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun olarak hayata geçen düzenlemeyle, kiralık konut uyuşmazlıklarında arabuluculuk dava şartı olarak zorunlu hale getirildi.

DAVA ÖNCESİ ARABULUCUYA BAŞVURU ZORUNLULUĞU

1 Eylül itibarıyla, kiralık konut uyuşmazlıklarında taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunda kalacaklar. Başvurular, adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına ücretsiz olarak yapılabilecek. Başvurularda yargı gideri, harç, tanık veya bilirkişi ücreti gibi ödemeler talep edilmeyecek.

HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLANACAK

Arabuluculuk görüşmeleri, üç hafta içerisinde tamamlanacak. Ancak zorunlu durumlarda arabulucu tarafından bu süre en fazla bir hafta daha uzatılabilecek. Görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanamazsa, dava açma yoluna gidilebilecek.

HEDEF, 80 BİN UYUŞMAZLIĞIN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI

Yaklaşık olarak yılda 80 bin kiralık konut uyuşmazlığının arabuluculara başvurması öngörülüyor. Bu uygulama ile uyuşmazlıkların tarafların rızasıyla çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira düzenlemesine yönelik yaptığı açıklamada, ev sahibi ile kiracı arasındaki uyuşmazlıkların derinleşmemesini istediklerini belirtmişti.

Bakan Tunç, kira uyuşmazlıklarının mahkemelere gitmeden barışçıl şekilde çözüme kavuşturulacağını vurgulamıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP