DOLAR 32,8940 0.21%
EURO 35,2847 0.38%
ALTIN 2.463,730,55
BITCOIN 2062328-2,38%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
YÖK Başkanı Erol Özvar: “Üniversite kapısını meslek kapısı olarak görmek bizi hataya düşürebilir”

YÖK Başkanı Erol Özvar: “Üniversite kapısını meslek kapısı olarak görmek bizi hataya düşürebilir”

YÖK Başkanı Erol Özvar, gazeteci Saygı Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

ABONE OL
23 Haziran 2023 09:53
YÖK Başkanı Erol Özvar: “Üniversite kapısını meslek kapısı olarak görmek bizi hataya düşürebilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YÖK Başkanı Erol Özvar, gazeteci Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK= Başkanı Prof. Erol Özvar, üniversitenin meslek sahibi yapmayacağını belirterek, “Üniversite kapısını meslek kapısı olarak görmek bizi hataya düşürebilir. Elbette kanun veya mevzuatla bir mesleği icra etme yetkisi veren programlarımız var, hekimlik, doktorluk, eczacılık, sağlık programları gibi. Bu bölümler toplam programlar içindeki oranı itibarıyla baktığınızda düşüktür” dedi.

Özvar, Suriyelilerin üniversitelere sınavsız alındığı iddiaları ile ilgili ise, “Buna kim teşebbüs ederse çok ciddi bir şekilde cezalandırılır. Polemik konusu yapmak isteyen bazı çevreler bunu ortaya atıyor” diye konuştu.

Sözcü Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuşan Özvar, “Üniversiteler meslek sahibi yapmayacaksa ne yapar” sorusuna, “Öğrenciyi ilgili programda bilgi, beceri, yetkinlik sahibi yapar. Üniversite okumanın kişisel anlamda kazandıracağı en önemli şey bilgi, beceri ve yetkinliktir” yanıtını verdi.

BARAJIN KALDIRILMASINA İLİŞKİN ELEŞTİRİLERE YANIT

Özvar, üniversiteye girişte barajın kaldırılmasıyla ilgili gelen eleştirileri de şöyle yanıtladı:

“Niçin kaldırıldığını açıklayayım: TYT sonrasında lisans programlarını tercih edecek toplam aday sayısı düşüktü. Yani bu girişteki 150 ve 180 barajı AYT’de tercih havuzunu çok daraltmıştı. Biz, eleme usulünden, başarı sıralaması usulüne geçtik. Yani sistemi değiştirdik. Şu andaki bizim sistemimiz dinamik başarı sıralamasına dayalı. Yani sıralamada öne çıkan lisans ve önlisans programlarını tercih edebilme. Bunu yaparak tercih eden aday sayısını 2-2,5 kata çıkardık. Bu durum tercih yapan adaylar arasında rekabeti getirdi.

“YAPILAN ‘EKSİ NETLERLE ÜNİVERSİTELERE GİRİLİYOR’ ELEŞTİRİ DOĞRU DEĞİL”

Tıp, diş hekimliği, mühendislik, eczacılık, mimarlık, eğitim fakültesi gibi alanlarda baraj olduğu gibi devam ediyor. Oraya da şu an itibarıyla dokunmayı düşünmüyoruz. ‘Eksi netlerle üniversitelere giriliyor’ eleştirileri yapılıyor. Bunlar doğru değil. Toplamda eksi net yapanı sistem hiçbir şekilde hesaplamıyor ve hiçbir programa yerleştirmiyor.”

ÜNİVERSİTEYE SINAVSIZ GİRİŞ MODELİ: CUMHURBAŞKANIMIZIN BİR TALİMATI OLURSA ALTERNATİF ÇALIŞMALAR YAPABİLİRİZ

Bazı ülkelerde uygulanan sınavsız üniversiteye giriş sisteminin ara ara gündeme geldiği Türkiye’de uygulanan merkezi sınav sistemi hakkında konuşan Özvar, “Bizde üniversiteye erişmek isteyen aday sayısı yüksek. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere sınavlarla ilgili bir talimatı olursa biz bu konuda alternatif çalışmalar yapabiliriz” dedi.

SURİYELİLERİN ÜNİVERSİTELERE SINAVSIZ ALINDIĞI İDDİASI

Özvar, Suriyelilerin üniversitelere sınavsız alındığı iddiaları hakkında da şöyle konuştu:

“Ülkemizde Suriyeli öğrencilerin diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerden hiçbir farkı yoktur. Buna kim teşebbüs ederse çok ciddi bir şekilde cezalandırılır. Polemik konusu yapmak isteyen bazı çevreler bunu ortaya atıyor. Bu sene ilk kez ÖSYM tarafından ‘Yabancı öğrenci TR-YÖS’ (Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) adı altında 20’den fazla ülkede bu sınavı yaptık. Önümüzdeki yıl bunu 40-50’ye çıkaracağız. Yabancılar için üniversiteye giriş sınavını ÖSYM gerçekleştirecek.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP