DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2045527-4,79%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
Zincir marketlerden hükümete enflasyon yanıtı

Zincir marketlerden hükümete enflasyon yanıtı

ABONE OL
17 Mayıs 2023 01:44
Zincir marketlerden hükümete enflasyon yanıtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç, enflasyonun sebebinin perakende sektörü değil maliyetler olduğunu ifade ederek, maliyet enflasyonuna eğilmedikce zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığına dair konuşmaların tamamen spekülatif olacağını söyledi.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığına dair iddialara yanıt verdi.

Ayrıca BİM İcra Kurulu Üyesi de olan Aykaç, bilançolarını açıkladıklarını ifade ederek, “Birçok işetmemiz zarar ediyor. Kâr edenler de yüzde 0 ile 4 arasında kâr marjı ile çalışıyor. Kârlılıktan feda etsek bile esas odaklanmamız gereken şeyler maliyetler” dedi.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Aykaç, Son 5 yılda kendi marketi adına kâr marjlarında bir artış olmadığını söyleyerek “Dışa bağımlılığı azaltıp hayvancılığı kalkındırmak zorundayız. Peynir fiyatlarının et fiyatlarını geçtiği konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde et fiyatları da artacak. Enflasyon dünyanın yaşadığı bir şey, Türkiye’de biraz daha farklı yaşanıyor. Maliyet enflasyonu var. Buna eğilmediğimiz sürecek konuşulan şeyler bilgiye dayalı olmaz. Orgazine perakende sektörü enflasyonu tetiklemiyor” dedi.

‘BAKANLIK DENETİMLERDE FARKLI BİR YOLA BAŞVURUYOR’

Market denetimlerinde Ticaret Bakanlığı’nın farklı yollara başvuracağını ifade eden Aykaç, “Veriler üzerinden yorum yapmak gibi bir düşünceleri var. Ticaret Bakanı Mehmet Muş bize öyle iletti. Biz satış fiyatına ilişkin verilerimizi paylaşacağız. Kontroller sıkılaşabilir hiçbir sorun yok. Varsa bir hata devlet mevzuatlar çerçevesinde gereğini yapar” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP