DOLAR 27,5160 0.23%
EURO 28,8132 -0.06%
ALTIN 1.613,170,02
BITCOIN 754883-1,69%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
CHP İzmir İl Kongresi’nde seçime Blok liste ile gidilecek: Kongre yeniden başladı

CHP İzmir İl Kongresi’nde seçime Blok liste ile gidilecek: Kongre yeniden başladı

CHP İzmir İl Kongresi, arbede nedeniyle verilen aranın ardından yeniden toplandı. Blok liste önergesi oylamaya sunuldu. Delegeler blok listeden yana oy kullandı. Lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kongrede salona sağduyu çağrısında bulundu.

ABONE OL
16 Eylül 2023 14:58
CHP İzmir İl Kongresi’nde seçime Blok liste ile gidilecek: Kongre yeniden başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CHP İzmir İl Kongresi’nde çarşaf liste ve blok liste isteyenler arasında yaşanan arbede ve tartışmanın ardından Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre’nin kongreye ara vermesinden sonra kongre yeniden toplandı. Blok liste ile seçime gidilmesi delegelerin oylarıyla kabul edildi. Salonda yine kısa süreli arbede oldu, ancak daha sonra kongreye geçildi.

DEMOKRAT GÜNDEM-Divan Başkanı Zeynel Emre aranın ardından yeniden başlayan CHP İzmir İl Kongresi’nde blok ve çarşaf liste isteyen iki tarafa konuşma hakkı verdi.

DİDEM GÜLTEKİN: 600 DELEGE ANTİDEMOKRATİK Mİ SEÇİLDİ?

Blok listeyi savunan ve ilçe başkanları adına kürsüye çıkan CHP Bayraklı İlçe Başkanı Didem Gültekin, “Blok liste anti demokratik diye bir algı yaratılıyor. Sayın il delegeleri hepimiz ilçelerimizde seçimi blok listelerle yaptık. Biz ilçe başkanları olarak buna müsaade etmiyoruz. 600 delege antidemokratik mi seçildik?

Birşeyi savunurken mantıklı bir gerekçeye dayandırmak lazım. Kendi kişisel ikbali için ilçe başkanlarımıza ve bizlerle birlikte yola çıkmış il delegelerimize anti demokratik delegedir demek bize yapılacak en büyük hakarettir. Bu üslubu kabul etmiyor, gereğini bu örgütün gerçek sahiplerine bırakıyoruz” dedi.

BLOK LİSTEYİ SAVUNAN DİDEM GÜLTEKİN’İN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

İl delegeleri karar verir. Bu şekilde salona hakimiyet kuranlar değil. İlçe başkanları adına söz aldım. Çünkü il kongresinin ev sahibi ilçe başkanlarıdır. Bu örgütün tozunu yutanlardır.

Blok liste seçilecek listenin homojen olmasını sağlar. Nasıl sağlar? Bu partinin bayrağını hiç indirmeyen arkadaşlarımın hakkını koruyacağım. Blok liste kişisel hesapların göründüğü bir liste değildir. Bana yapılırken iyi ama benim canım yandığında kötü.

BEN BU ARKADAŞLARI ALANDA TER DÖKERKEN GÖRMEDİM

Blok listede isteyen partililiğine, kendisine ve iletişimine güvenen herkes aday olabilir. Bütün örgüt de arkasında dururuz. Blok listeden yana lehte söz aldım. Çarşafa karşı değiliz arkadaşlar. Çarşaf evet örgütün alın teridir yazmışlar ama ben bu arkadaşları biz alanda terlerken görmedim.

600 DELEGE ANTİ DEMOKRATİK Mİ SEÇİLDİK?

Blok liste anti demokratik diye bir algı yaratılıyor. Sayın il delegeleri hepimiz ilçelerimizde seçimi blok listelerle yaptık. Biz ilçe başkanları olarak buna müsaade etmiyoruz. 600 delege antidemokratik mi seçildik?

Birşeyi savunurken mantıklı bir gerekçeye dayandırmak lazım. Kendi kişisel ikbali için ilçe başkanlarımıza ve bizlerle birlikte yola çıkmış il delegelerimize anti demokratik delegedir demek bize yapılacak en büyük hakarettir. Bu üslubu kabul etmiyor, gereğini bu örgütün gerçek sahiplerine bırakıyoruz.

İZMİR KILIÇDAROĞLU’NUN YANINDADIR

İzmir üzerinden başka hesaplar şunu iyi bilsin ki İzmir sonuna kadar genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındadır. Buradan kimse çıkış yapmaya kalkmasın.

chp izmir

BİROL SOYLU: DELEGE HİÇBİR BASKININ ÖNÜNDE DURMAZ

Çarşaf listeyi savunanlar adına Birol Soylu kürsüye geldi. Birol Soylu,” 15 gündür ilçe başkanları inim inim inliyor. Beton blokların arasındaki baskıyla blok liste de blok liste. Siyasi geleceğini tehlikeye atmamak için, Birol abi baskı var ne yapalım diyor ilçe başkanları.

Hiçbir baskının önünde bu delege durmaz. Çarşaf liste herkese siyaset yapma hakkı verir” dedi.

BİROL SOYLU’NUN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

Bugün ne değişti? Sayın büyükşehir belediye başkanımız Tunç Soyer’i tenzih ediyorum, kendilerini seviyorum ama bu yanlışlıkların içine bilmeden sürükleniyor.

15 gündür ilçe başkanları inim inim inliyor. Beton blokların arasındaki baskıyla blok liste de blok liste. Siyasi geleceğini tehlikeye atmamak için, Birol abi baskı var ne yapalım diyor ilçe başkanları.

Hiçbir baskının önünde bu delege durmaz. Çarşaf liste herkese siyaset yapma hakkı verir. Ben çarşaf listeyi deldim Disiplin Kurulu listesini deldim ve başkan oldum. Neden benim siyaset yapma hakkımı, özgürlüğümü elimden alıyorsunuz.

DELEGENİN KANTARINA ÇIKIN VE HERKES BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALSIN

Delegenin kantarına çıkın ve herkes boyunun ölçüsünü alsın. Her zamankinden çok bir olmaya ihtiyacımız var. Ülke çok zor günlerden geçiyor. Az önceki görüntü hiç hoş değil.

Yandaş basın o kadar yakından takip ediyor ki. Salondakiler birbirini sevmiyor. Ne kavgası bu? Bizim kavgamız emek, özgürlük kavgasıdır. Bütün yoldaşlarımı birleşmeye davet ediyorum. Kavga bize yakışmaz. Bizim kavgamız faşizme karşıdır.

Az önce ilçe başkanımız çalışmadığını söyledi. Hanımefendi İzmir’de bile değil iken biz iç çamaşırlarımıza kadar ıslandık.

EVLATLARINIZIN İŞTEN ATILMASINDAN KORKMAYIN

Evlatlarınızın işten atılmasından korkmayın. Bizim hiçbir belediye başkanımız bu tür şeyleri yapmaz, yapmaz. Cüzdana değil vicdana oy vermenizi istiyorum.

chp izmir

MUSA ÇAM: KENDİ ÖZGÜR İRADEMİZLE SEÇMELİYİZ

CHP İzmir eski Milletvekili Musa Çam da Birol Soylu’nun ardından bir konuşma yaptı. Musa Çam, blok liste çağrısında bulundu: “

MUSA ÇAM’IN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

BU DEMOKRASİ DEĞİL

Elinize liste verilecek. Siz özgürce kurultay, il delegelerini seçmeyeceksiniz. Pusulaları sandığa atacaksınız. Bu demokrasi değil. Biz özgürce sandığa gidip, kendi özgür irademizle seçmeliyiz. Öbür türlü elimize verilen pusulayı atmamız gerekiyor. Bu demokrasi değil.

ÇARŞAF LİSTE BİZİM İÇİN ESAS OLSUN

HİÇBİR yere aday değilim. Ama 50 yıla yaklaşan bir kurultay delegesi olmanın sorumluluğuyla konuşuyorum. Size yalvarıyorum. Sizlerden istirham ediyorum; ne olur blok listeye izin vermeyin? Çarşaf liste bizim için esas olsun.

BLOK LİSTEYE İZİN VERMEYİN

620 delegemiz var. 310 ekseriyete dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmediğiniz takdirde yanlış davranmış oluruz. 7 ay kala bir tarihi seçimle karşı karşıyayız. Adaylar yarışır ama şiddete, kabalığa, hakarate hiç gerek yok. Kongrenin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

TUNÇ SOYER’DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Aranın ardından kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Birbirimize ne kadar bağlıysak o kadar güçlüyüz. Bunu bildikleri için bizi bölmeye, çatıştırmaya çalışanlar vardır, daima olacaktır. Bu salonun bu oyunlara gelmeyeceğini çok iyi biliyorum” diye konuştu.

chp izmir

Tunç Soyer’in konuşmasının satır başları:

Cumhuriyetin kazanımlarını geriye değiştirmek, demokrasi ve hukuku rafa kaldırmak isteyenlere karşı ne ittifak ne de bir nifak. Son kişi kalsak bile bu mücadeleyi kazanacağız.

Cumhuriyeti yok saymak, itibarsızlaştırmaya çalışmak ihanet demektir. CHP işte bu değerlerden beslenen sosyal demokrasinin ülkemizdeki en güçlü savunucusudur.

Kimsenin ekmeğine yağ sürdürmeyiz. Artık muhalefet partilerinin karşısında artık bir parti devlet düzeni vardır.

BU HAKSIZLIĞA KARŞI HİÇBİR BOYA TUTMAZ

CHP’li belediyelere yaşatılanlar bu parti devlet yönetiminin sonucudur. Bu haksızlığa hiçbir boya tutmaz. Biz bu algı operasyonlarından nasıl kurtulacağımızı biliyoruz.

Bizim dünyamızda ayrımcılık kutuplaştırma olmaz, olamaz. CHP buna asla müsaade etmez. Tabela adaletine değil hakiki adalet. Dara düşene kapısını açanız. Bizim adaletten anladığımız budur. Bugün onların zulmü arttıkça bizim adalete inancımız daha da büyüyor.

ŞİMDİ SUSMANIN DEĞİL KONUŞMANIN ZAMANIDIR

Şimdi susmanın değil konuşmanın zamanıdır. İzmir bu güçlü sesin yükseldiği, yükseleceği tek yerdir. Çünkü demokrasi ruhu hepimizin deniz feneridir.

Refahı demokrasiyi büyütmek bu şehrin mayasında vardır. Bu salonda buluşan sizlersiniz en büyük teminat. Hepimizin ortak gayretinin bu ülkeyi hak ettiği noktaya getirmek olduğunu biliyorum.

BU SALONUN BU OYUNLARA GELMEYECEĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM

Birbirimize ne kadar bağlıysak o kadar güçlüyüz. Bunu bildikleri için bizi bölmeye, çatıştırmaya çalışanlar vardır, daima olacaktır. Bu salonun bu oyunlara gelmeyeceğini çok iyi biliyorum.

İzmir’in CHP’si ayakta durduğu müddetçe amaçlarına ulaşamayacaklar. İzmir her zaman bu mücadelenin bayrağını en önde taşıyacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Kemal Kılıçdaroğlu’na onurlu neferleri olduğu için şükranlarımı sunuyorum. Bu kongrenin büyük demokrasi şöleni olarak tamamlanmasını temenni ediyorum.

Önerilen haber: CHP İzmir İl Kongresi’nde Büyük Gerginlik ve Arbede: Kongreye ara verildi

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP