DOLAR 32,5611 0.14%
EURO 34,9948 0.29%
ALTIN 2.437,380,10
BITCOIN 2119620-0,99%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı
Gıda mühendislerinden 'trans yağ' tepkisi: 'Planlanan değişiklikten vazgeçilmeli'

Gıda mühendislerinden 'trans yağ' tepkisi: 'Planlanan değişiklikten vazgeçilmeli'

ABONE OL
16 Aralık 2020 14:33
Gıda mühendislerinden 'trans yağ' tepkisi: 'Planlanan değişiklikten vazgeçilmeli'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TMMOB'a bağlı Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, gıdalara katılan ya da katılacak olan trans yağ oranının bildirilmesi ve uyarıların kaldırılmasını içerdiği belirtilen bakanlık yönetmelik taslağına tepki gösterdi. Oda başkanı yapılmak istenen değişikliğin halk sağlığı sorunu yaratacağını savunarak, yapılması planlanan değişiklikten vazgeçilmesi çağrısında bulundu. 

DEMOKRAT GÜNDEM- Resmî Gazete’ de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikle getirilen 'gıdalarda trans yağ miktarının toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyeceği' şeklindeki hükmünün değiştirilmek istendiğini belirten Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, sözkonusu yönetmelik taslağıyla trans yağa ilişkin her türlü bilgilendirici ifadenin kaldırılmak istenmesinin halk sağlığı açısından risk oluşturduğunu savundu. 

KONTROL VE DENETİMİ ENGELLER 

Oda başkanı Toprak, gıdalardaki trans yağ miktarının bilinmesinin tüketicilerin sağlığı açısından önemli ve gerekli olduğunu kaydederek, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görüşe açılan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağı ile trans yağ ile ilgili bilgi verilmesi ve beslenme beyanı yapılması engellenmeye çalışılmaktadır. Trans yağın endüstriyel süreç sonucu ortaya çıktığı göz önüne alındığında, trans yağ içeren gıdaların etiketinde ne kadar trans yağ içerdiğinin ya da tüketimi sonucu zararsız olduğu bilinen miktarın üzerinde olan düzeyin belirtilmesi, yağ içeren ancak trans yağ içermeyen gıdaların etiketinde ise 'trans yağ içermez' ifadesinin yer alması tüketicinin sağlığı ve bilinçlendirilmesi açısından önemlidir. Bu konuda yapılacak eksik bilgilendirme tüketicinin yanlış ve eksik bilgilendirilmesine yol açacağı gibi piyasa kontrol ve denetimlerinin etkin yapılmasını da engelleyecektir” dedi. 

PLANLANAN DEĞİŞİKLİKTEN VAZGEÇİLMELİ 

“Trans yağ bir gıdanın besin öğeleri açısından tanıtımında ve tüketicinin bilgilendirilmesinde miktarı verilmesi gereken doymuş yağ ve doymamış yağ gibi “yağ” grubu altındaki bir yağ asitidir, bu nedenle trans yağ miktarının bilinmesi tüketici sağlığı açısından gereklidir” diyen Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İ. Uğur Toprak, planlanan değişiklikten vazgeçilmesi çağrısında bulundu. 

TÜKETİCİNİN BİLMESİ EN TEMEL HAKKIDIR 

Başkan Toprak, oda yönetim kurulu adına yaptığı açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Tüketicinin ne yediğini bilmesi en temel hakkıdır. Devletin görevi; tüketicinin sağlık ve ekonomik çıkarlarını korumaktır. Gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme uygulamalarında özellikle tüketici yararına düzenleme yapılmalıdır. Trans yağların bildirimi konusunda yapılması planlanan değişiklikten vaz geçilmelidir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP