DOLAR 32,8732 0.06%
EURO 35,6772 -0.04%
ALTIN 2.547,760,11
BITCOIN 2180787-1,26%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat için yeni adım!

Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat için yeni adım!

Merkez Bankası, 2,7 trilyon liraya ulaşan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının dönüşünde, talep eden özel bankalara da doğrudan döviz temini imkânı sağlayacak.

ABONE OL
5 Temmuz 2023 09:14
Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat için yeni adım!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu bankalarının KKM dönüşleri nedeniyle döviz satışı yapması üzerine Merkez Bankası yeni bir kararla özel bankaları da devreye aldı.

Merkez Bankası, 2,7 trilyon liraya ulaşan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının dönüşünde, talep eden özel bankalara da doğrudan döviz temini imkânı sağlayacak.

Kamu bankaları önceki gün KKM dönüşleri nedeniyle dolar satışı yapmıştı.

Bunun üzerine Merkez Bankası yeni bir karar alarak özel bankaların da döviz teminini karşılama kararı aldı.

Merkez Bankası’nın özel bankalara KKM dönüşü için ödeyeceği dövizde minimum işlem tutarı 500 bin dolar/avro olacak. İşlem bilgileriyle ilgili her türlü uyuşmazlıkta telefon görüşmeleri kayıtları esas alınacak.

Minimum işlem tutarı 500 bin dolar/avro olarak belirlendi

Merkez Bankası’nın bankalara dün gönderdiği talimatta uygulama şöyle anlatıldı:

  • Talimatta kur korumalı mevduat (KKM) hesap sahiplerinin vade tarihinde hesaplarını yenileme ilgilerinin devam etmekle birlikte vade sonunda döviz talep etmeleri halinde döviz piyasasında likidite ihtiyacının oluşabildiği belirtildi.
  • Bankaların vade sonunda ihtiyaç duyacakları döviz likiditesinin piyasa koşulları çerçevesinde Merkez Bankası’nca doğrudan karşılanabilmesine ve bankaların döviz likiditesi yönetimine destek olunmasına karar verildiği de bildirildi.
  • İşlemler döviz piyasasında işlem yapmaya yetkili tüm bankalarla gerçekleştirilebilecek. Bankalar döviz alım taleplerini döviz piyasalarında işlem yapma yetkisi bulunan kişilerce ve telefon aracılığıyla Döviz Piyasaları Müdürlüğü’ne iletecek. İşlemler için komisyon alınmayacak. Teminat ve limit aranmayacak.
  • Bankalara yapılacak döviz ödemeleri bankaların işlemlere ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonra gerçekleştirilecek. İşlemler Türk Lirası karşılığında ABD doları veya avro cinsinden olacak.
  • İşlemlerde saat 11.00’da Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurları kullanılacak. İşlemler tam iş günlerinde 13.30-15.00 saatleri arasında yapılacak. Minimum işlem tutarı 500 bin dolar/euro olarak belirlendi.
  • Merkez Bankası bankaları daha fazla döviz talep etmemeleri yönünde de uyardı. Talimatta, işlemler sonrasında yükümlülüğünü yerine getiremeyen veya Merkez Bankası’ndan aldığı döviz tutarının KKM hesap sahipleri tarafından vade sonunda ilgili bankanın talebinden fazla olduğu tespit edilen bankalara müeyyide uygulanabileceği belirtildi.
  • İşlem bilgileri ile ilgili her türlü uyuşmazlıkta telefon kayıtlarının dikkate alınacağı kaydedildi. Talimatta, uyuşmazlığın giderilememesi durumunda Merkez Bankası’nın düzenleme ve değerlendirmelerinin esas kabul edileceği de vurgulandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP