DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22104802,50%
İzmir
24°

AÇIK

üst menü altı
NATO zirvesi öncesi ABD Kongresi’nden Türkiye’ye baskı!

NATO zirvesi öncesi ABD Kongresi’nden Türkiye’ye baskı!

Kritik NATO zirvesi öncesinde ABD Kongresi'nden son kulisler de gelmeye başladı. ABD Kongresi'ndeki 4 etkin isim Türkiye'ye F-16 satışına karşı. Bu isimlerden üçü ise İsveç'e onay verilmesi şartıyla satışa ılımlı bakıyorlar. Başkan Joe Biden da en katı ismi ikna etmek için baskı kurmaya başladı.

ABONE OL
10 Temmuz 2023 11:43
NATO zirvesi öncesi ABD Kongresi’nden Türkiye’ye baskı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek olan kritik NATO zirvesine odaklandı.

Zirvede tüm gözler ise Rusya-Ukrayna savaşındaki arabuluculuk rolü ve İsveç’in ittifaka katılımı konusundaki duruşu dolayısıyla Türkiye’de olacak. 

ABD

ABD Kongresine yakınlığıyla bilinen yayın organı The Hill tarihi Vilnius NATO zirvesi öncesi Amerikan Kongresi’ndeki son kulis bilgilerini paylaştı.

BAŞKAN VE DEMOKRAT PARTİLİ AĞIR TOPLAR SATIŞTAN YANA

ABD Kongresi’nin iki kanadından birisi olan Senato’da Cumhuriyetçi Parti’nin lideri Mitch McConnell’in geçtiğimiz gün İsveç’e onay vermediği takdirde Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkacağını açıklaması gündemde ses getirdi.

The Hill yayın organı ise zirve öncesinde Amerikan Kongresi’ndeki kulis bilgilerini paylaştı. Elde edilen kulis bilgilerine göre ABD Başkanı Joe Biden ve Demokrat Parti’nin ağır topları “ABD’nin çıkarlarına uygun olduğu” gerekçesiyle savaş uçaklarının satışından yanalar.

NATO öncesi ABD kulisleri. Başkan'dan Kongreye Türkiye baskısı - Resim : 1

Bu haber ilginizi çekebilir; İsveç’in NATO üyeliğinde son durum ne? Türkiye ne karar verecek?

KONGREDE 4 AĞIR İSİM F-16 SATIŞINA KARŞI

Yazıda Joe Biden hükümetinin tüm gücüyle Türkiye ve Macaristan’ın NATO’da İsveç’in üyeliğine olumlu cevap vermeleri için hem ABD Kongresi’nde hem de dış politikada “delicesine bir çaba” içerisinde olduğu ifadesine yer verildi. 

Ancak başta Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Bob Menendez olmak üzere “Temsilciler Meclisi ve Senato’daki dört önemli lider İsveç’in NATO üyeliğine onay vermediği gerekçesiyle Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkıyorlar.”

3 ABD’Lİ LİDERDEN SATIŞA ‘ŞARTLI’ ONAY GELEBİLİR

Başkan Joe Biden satışa karşı çıkan ABD’li dört politikacıyı ikna etmek için elinden geleni yapıyor ancak bir yandan da çabalarının yetersiz kalması durumunda, ABD Başkanı’nın “ulusal güvenlik konuları dahilinde silah satışı anlaşmalarında Kongre’nin kararını hükümsüz kılma maddesini de gözden geçirdiği” ifade ediliyor. 

Bob Menendez haricindeki diğer liderler ise “diğer konuları bir kenara bırakarak” İsveç’in ittifaka üyeliğine yeşil ışık yakması karşısında Türkiye’ye F-16 satışına daha ılımlı bakıyorlar. 

Ilımlıların başında ise Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Teksas Eyaleti’nden Cumhuriyetçi üye Michael McCaul geliyor.

YETKİLİLER TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİ HAKLI GÖRÜYORLAR

ABD’de konuyla ilgili yetkililer ve analizciler ise Türkiye’nin İsveç’e ilettiği güvenlik sorunlarının meşru olduğunu ifade ediyorlar. 

Ancak İsveç’in de Madrid mutabakatına uyduğunu iddia eden yetkililerin başında ise ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkileri Bürosu Müsteşar Yardımcısı Douglas Jones gelmekte.

ABD BAŞKANI F-16 İÇİN BASKI KURMAYA BAŞLADI

Elde edilen kulis bilgilerine göre ABD Başkanı Joe Biden Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması için Bob Menendez’i ikna etmeye çalışıyor.

Biden’in Menendez’e bu konuda baskı kurmaya başladığı da ifade ediliyor. 

Diğer yandan yayın organında İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda görevlendirilen üst düzey İsveçli yetkililerin de Vilnius’ta “ülkelerinin NATO’ya girebileceğine yönelik inançlarını yitirdikleri ve önümüzdeki birkaç aydan önce üyeliğin gerçekleşmeyeceğini düşündükleri” bilgisi de paylaşılmakta.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP