DOLAR 27,4488 -0.03%
EURO 28,8477 0.07%
ALTIN 1.608,43-0,27
BITCOIN 758175-1,37%
İzmir
23°

AÇIK

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Özgür Özel, CHP İzmir Kongresi’nde: ‘Hepinizin desteğini bekliyorum’

Özgür Özel, CHP İzmir Kongresi’nde: ‘Hepinizin desteğini bekliyorum’

CHP Genel Başkan Adayı ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir İl Kongresi'ne katılarak, açıklamalarda bulundu ve destek istedi.

ABONE OL
16 Eylül 2023 13:07
Özgür Özel, CHP İzmir Kongresi’nde: ‘Hepinizin desteğini bekliyorum’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CHP İzmir İl Kongresi’ne katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçimin kaybedilmesinin ardından seçmenin siyasete, sandığa ve CHP’ye küstüğünü savundu.

CHP Grup Başkanvekili ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, “Üzülerek söylüyorum ki, büyük bir duygusal kopuş, moral bozukluğu, umutsuzluk ve bezginlik var. Eğer biz Cumhuriyeti kuran, yeri gelince çok partili demokratik sisteme gözünü kırpmadan geçen bu ülkeye demokrasiyi getiren parti olarak, seçmenin bize, siyasete, sandığa küsmesine seyirci kalırsak büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız demektir.

CHP’Yİ AYAĞA KALDIRMAK İÇİN DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUM

CHP’yi yeniden umut yapmak, küçük iktidar savaşını kazanmak değil, Cumhuriyet Halk Partisi’ni ayağa kaldırmak için baba evinden helallik almaya geldim. Hepinizin desteklerini bekliyorum” dedi.

Özel’in konuşması sırasında bir grubun Kılıçdaroğlu lehine, ‘Halkın umudu Kılıçdaroğlu’ sloganları atması üzerine Özel gruba, “Beni Süleyman soylu susturamadı” dedi.

chp

Özgür Özel’in konuşmasının satır başları:

HELALLİK ALMAYA GELDİM

Hasan Tahsin’in şehri İzmir’e merhaba. CHP’yi yeniden umut yapmak, küçük iktidar savaşını kazanmak değil, Cumhuriyet Halk Partisi’ni ayağa kaldırmak için baba evinden helallik almaya geldim. Hepinizin desteklerini bekliyorum.

Bu büyük üzüntünün, hayal kırıklığının seçmeni ne duruma getirdiğini bire bir hepimiz yaşıyoruz. Karabağlar’ın Kavacık köyünde üzüm hasadı yapan Memduh emminin, Kemalpaşa’nın fabrikalarında alın teri döken işçi kardeşimin ya da Torbalı’da çiçek seralarında çalışanları hepiniz görüyorsunuz, dinliyorsunuz.

chp

BÜYÜK BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Üzülerek söylüyorum ki, büyük bir duygusal kopuş, moral bozukluğu, umutsuzluk ve bezginlik var. Eğer biz Cumhuriyeti kuran, yeri gelince çok partili demokratik sisteme gözünü kırpmadan geçen bu ülkeye demokrasiyi getiren parti olarak, seçmenin bize, siyasete, sandığa küsmesine seyirci kalırsak büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız demektir.

SANDIĞA KATILIM ORANININ DÜŞÜKLÜĞÜNE…

Sandığa katılım oranının düşüklüğüne, seçmenin umudunu kesmesine çare bulamazsak, Türkiye’de herkes bundan sonraki seçimle ilgili bir küskünlük, kırgınlık içinde. Buna çare olmanın yolu yeniden umut olabilmektir.

SADECE TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİREREK DEĞİL

Önümüzde bir yol, tercih, karar var. Ya hep birlikte sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıp, sanki seçmen kırgın değilmiş gibi davranıp, sanki ittifak kapasitemiz ortadan kalkmıyormuş gibi davranıp, sanki önümüzde büyük bir tehlike yokmuş gibi davranıp, kendi örgüt içi mücadelemizle koltuklarımızı koruyacağız; ya da özeleştiri yapıp seçmeni anlayarak bunu sadece tüzüğü biraz daha demokratik hale getirerek değil, elbette destek veririz, çok daha iyisini yaparız.

ATATÜRK KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Tepeden tırnağa bir değişimle Türkiye’ye umut olmak zorundayız. Sizi umuda yolculuğa davet ediyorum. Sizi büyük yılgınlıktan Cumhuriyetin 100’üncü yılındaki bu büyük hayal kırıklığından çıkmaya, sizi hep birlikte omuz omuza kol kola, CHP’yi yeniden ayağa kaldırmaya, sizi hep birlikte Cumhuriyete ve değerlerine sahip çıkmaya, CHP’yi artık sahadan gelen danışmanların lüzumsuz söylemleriyle değil, kırmızı çizgimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleriyle yönetmeye davet ediyorum.

BU ÇAĞRI BÜTÜN TÜRKİYE’YE

Bu çağrı İzmir’den bütün Türkiye’ye, bu çağrı içinde vatan, millet, Cumhuriyet sevgisi olan herkese. Bu çağrı Türkiye’nin ikinci yüzyılı bizlerin çocuklarının umudu olsun diye, emekçinin hakkı karşılığı bulsun diye.

Savaşlarda mevziler kaybedilebilir ama sancak gemisi kaybedilmez. İzmir CHP’nin sancak gemisidir.”

ÖRSAN ÖYMEN DE KONGREDE KONUŞTU

Özgür Özel’in dışında CHP Genel Başkan adayı olan Örsan Öymen de CHP İzmir İl Kongresi’ne katıldı. Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, partisinin karar mekanizmalarının sağlıklı işlemediğini savundu.

chp

ÖRSAN ÖYMEN: CHP’NİN KADERİ YÜZDE 25 DEĞİL

Ersan Öymen, “CHP’nin kaderi yüzde 25 değildir. CHP’nin oyu zaten yüzde 25’tir. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. CHP’lilerin de bunu kabul etmediğini biliyorum.

15 kişinin kararlar vermesi, ilçe ve il örgütlerine danışılmaması, PM’nin dinlenmemesi nedeniyle hatalar yapılması sözkonusu. 5-10 kişi karar mekanizmasını tekeli altına alırsa buradan sağlıklı sonucun çıkması olası değil” diye konuştu.

ÖRSAN ÖYMEN’İN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

CHP oyları yüzde 22-26 bandı arasında sıkışıp kalmıştır. Bir önceki yönetimde de aynı sorun vardı. O zaman aynı eleştirileri kendisine de yöneltiyordum.

Parti içi demokrasi, partinin kimliksizleşmesi, kendi ilke ve ideolojisinden kopması bu yeni sorun değil. Bir önceki genel başkana yönelttiğim eleştirileri yapmak beni üzüyor.

CHP’nin kaderi yüzde 25 değildir. CHP’nin oyu zaten yüzde 25’tir. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. CHP’lilerin de bunu kabul etmediğini biliyorum.

15 kişinin kararlar vermesi, ilçe ve il örgütlerine danışılmaması, PM’nin dinlenmemesi nedeniyle hatalar yapılması sözkonusu. 5-10 kişi karar mekanizmasını tekeli altına alırsa buradan sağlıklı sonucun çıkması olası değil.

Partimiz laiklik ilkesini rafa kaldırmıştır. Laikliğe sahip çıkmazsanız, AKP’nin gölgesinde populizm ve siyaset yaparsanız bu ulusal güvenlik sorununa dönüşür. Din ve mezhep üzerinden ülkenin bölünmesine yol açar.

Değişimin içini dolduralım. Neyi değiştiririz? Parti içi demokrasi getireceğiz. sağlıklı üye yapılanmasında ön seçimin yapılması, milletvekillerinin ön seçimle belirlenmesi gerekiyor. Oyu yüzde 1’i geçmeyen partilere 38-39 milletvekilliği verilmesi temsiliyet ilkesine aykırı.

Örgütümüzün görüşleri alınsaydı, bu hatalar yapılmazdı. Örgüt siyasetin içinde. Masa başında 5-10 kişinin alacağı kararlar olmaz.

Blok liste ile seçimlerin imkansızlaştırılması gerekiyor. Mahalle kongrelerinde daha sağlıklı seçim yapabiliriz.”

Önerilen haber: CHP İzmir’de heyecan dorukta! CHP İl Kongresi bugün

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP