DOLAR 32,8715 0.06%
EURO 35,6556 -0.1%
ALTIN 2.549,670,19
BITCOIN 2180712-0,95%
İzmir
32°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Stockholm’deki Cami Önünde Yapılan Kuran Yakma Eylemi Yeniden Planlanıyor: İsveç ve Dünya Gündeminde Büyük Yankı Uyandırdı

Stockholm’deki Cami Önünde Yapılan Kuran Yakma Eylemi Yeniden Planlanıyor: İsveç ve Dünya Gündeminde Büyük Yankı Uyandırdı

İsveç'in başkenti Stockholm'de gerçekleşen ve büyük tepkilere yol açan Kuran yakma eylemi sonrasında, Iraklı eylemci Salwan Momika, benzer bir eylemi önümüzdeki günlerde tekrar düzenlemeyi planladığını açıkladı.

ABONE OL
1 Temmuz 2023 12:05
Stockholm’deki Cami Önünde Yapılan Kuran Yakma Eylemi Yeniden Planlanıyor: İsveç ve Dünya Gündeminde Büyük Yankı Uyandırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsveç’in önde gelen gazetelerinden Expressen’e konuşan Momika, bu kez eylemi Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği binası önünde gerçekleştireceğini belirtti.

Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm’deki bir cami önünde gerçekleştirdiği eylemin, düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu ve tepkileri göze aldığını ifade etti. Eylemde, Momika Kuran’ı çiğnemiş, İsveç bayrağı sallamış, domuz pastırması dilimleri koymuş ve Kuran’ın sayfalarını yakmıştı. İsveç makamlarının izin verdiği bu eylem, hem İsveç’te hem de uluslararası toplumda büyük tepki ve kınama almış, İsveç polisi ise etnik bir gruba yönelik kışkırtma suçuyla soruşturma başlatmıştı.

İsveç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da eyleme sert bir tepki gösterdi. Erdoğan, İslam ve insanlık düşmanlarının Kurban Bayramı’na gölge düşürmeye çalıştıklarını ifade ederek, Kuran yakma eylemini kınadı. Türkiye olarak tahrik ve tehdit siyasetine boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, Müslümanların kutsallarına hakaretin düşünce hürriyeti olmadığını söyledi.

Eylem, uluslararası düzeyde de tepkilere neden oldu. Irak ve İran, İsveç’in ülkelerindeki maslahatgüzarlarını çağırarak eylemi kınadı. Fas ise Büyükelçisini geri çağırma kararı aldı. Irak’ta ise eylem sonrasında İsveç Büyükelçiliği’nin önünde protestolar düzenlendi.

Bu yeni Kuran yakma eylemi, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecini de etkileyebilir. İsveç, NATO’ya üyelik için başvuruda bulunmuş ancak henüz bazı ülkelerin onayını alamamıştı. Türkiye de İsveç’ten talep edilen şartların yerine getirilmediği için NATO’ya üyeliğine onay vermeye yanaşmıyor. Son Kuran yakma eylemi, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay verme ihtimalini daha da azaltabilir.

İsveç’te daha önce de benzer eylemler düzenlenmiş ve bu eylemler uluslararası tepkilere neden olmuştu. Türkiye başta olmak üzere birçok ülke, İsveç makamlarının bu tür eylemlere müsaade etmesini kınamıştı. Türkiye ayrıca, İsveç’i PKK ve FETÖ gibi örgütlerle yeterince mücadele etmemekle suçlamakta ve İsveç’te bulunan terör zanlılarını iade etmemekle eleştirmektedir.

Son Kuran yakma eylemi sonrasında Ankara’dan yapılan açıklamalar, İsveç’in NATO zirvesinde üyeliğine onay çıkma ihtimalinin daha da düştüğü şeklinde yorumlanmaktadır. İsveç’in NATO’ya üyeliği için gereken onaylar hala alınamamış durumdadır.

Yaşanan bu gelişmeler, İsveç ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine ve uluslararası arenada İsveç’in itibarının zedelenmesine yol açmıştır. İsveç, uluslararası toplumda tepki çeken bu tür eylemlere karşı daha sıkı önlemler almak ve düşünce özgürlüğü ile nefret suçu arasındaki dengeyi sağlamak zorunda kalabilir.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP