DOLAR 27,4686 0.25%
EURO 28,8522 -0.68%
ALTIN 1.614,75-0,77
BITCOIN 7663543,28%
İzmir
23°

AÇIK

0

BEĞENDİM

ABONE OL
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

DEMOKRAT GÜNDEM-DERYA ÇELİK-VİDEO HABER-Çiğli Kent Konseyi Harmandalı’daki çöp ayrıştırma tesisinin fiziki ömrünü tamamlaması, bölgedeki heyelan riskinin sürmesi, koku sorunu gibi nedenlerle yaşanan sıkıntıların sona ermesi ve Menderes’teki son teknoloji çöp ayrıştırma-bertaraf tesisinin açılmasına onay verilmesi için imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya destek veren Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Menderes’teki tesis için yapılan ÇED başvurularının henüz sonuçlanmaması nedeniyle sürecin uzadığını belirterek, il tarım müdürlüğünün onayının hayati önem taşıdığını söyledi.

Demokrat Gündem’e konuya dair demeç veren Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de Harmandalı’daki tesisin 2024’te kapatılacağını açıkladığını anımsattı.

Menderes’teki tesise onay verilsin

Başkan Utku Gümrükçü, “Harmandalı 2024’te kapatılacak ve peki çöpler nereye dökülecek? Menderes’in açılması önemli. Menderes’in konusu bir Menderes konusu değil. Harmandalı konusu da aslında bir Çiğli konusu değil. Menderes’teki tesise onay verilmesini istiyoruz. 

Menderes’te çöp tesisi açılsın demiyoruz. Menderes’in önündeki engelin, bürokratik engelin ortadan kaldırılması için yurttaşlar olarak talebimizi iletiyoruz. Onay verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

harmandalı

Bu tesis son teknoloji

Menderes’te açılacak tesisin son teknoloji, çevreye zarar vermeyen bir yapı olacağının altını çizen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü,  “Menderes açılırsa, kayma ve koku sorunu çözülür. Çiğli’de işletilen tesisin yap mesela yenisini Çiğli’ye yapmaya kalksanız ben de izin vermem.

Ama bu modern, son teknoloji koku sorununu azaltan, atığı ayrıştıran, ayrıştırılan atıktan elektrik elde eden ve işte birçok kişiye istihdam sağlayan, aynı zamanda karbon sera gazı salınımını da azaltan bu tesis benzeri bir tesis.

harmandalı

Konu bilimsel değerlendirilmiyor

Yani konu siyasal olarak değerlendiriliyor, bilimsel olarak değerlendirilmiyor diye bir endişemiz var. Bu endişeyi gidermek için de Tarım Bakanının olumlu görüş vermesini bekliyoruz. Bürokrat arkadaşları göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Utku Gümrükçü’nün açıklamalarının satır başları:

Harmandalı Çöplüğü 1989 yılında projelendirilmiş, 92 yılında hayata geçirilmiş. 20 yıllık bir ömür biçilmiş bu tesise. Fakat bugün geldiğimiz noktada 30 yılı aşan bir süredir işletiliyor. Dolayısıyla on yıl kendi projelendirilmiş ömrünün üzerinde kullanılıyor. Yani bu şu demek, 10 yıl önce çoktan kapatılmış olması gerekirdi demek.

Kocaoğlu çok yer aradı

Aziz Kocaoğlu çok yer aradı. Bu tesisin yerinin değiştirilmesi için bir birçok alan buldu ama maalesef sonuç alamadı. Hatta. ‘Neyi yapamadınız Büyükşehir Başkanı olduğunuzda?’ diye sorulduğunda ‘Harmandalı’yı kapatmadım, onu kaldıramadım’ demişti.

Büyükşehir 4 yeni çöp tesisi projelendiriyor

Bugün geldiğimiz noktada İzmir’in katı atık sorununu çözebilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi Yarımada bölgesinde, Küçük Menderes Bölgesi’nde, Bakırçay’da ve işte Çiğli nin alternatifi olacak yeni bir tesis nerede kurulabilir ise orada dört yeni çöp tesisi projelendirmeye çalışıyor.

Menderes tesisi için ÇED başvuruları yapıldı

Bunlardan Bergama’daki, Ödemiş ve oradaki hayata geçti. Yarımada ve Menderes teki projelendirme aşamasında Menderes’te bir alan bulundu birkaç yıl önce. Ve bu alanın uygunluk raporlarının alınması, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarının alınması için bakanlıklara, ilgili kurumlara başvurular yapıldı, yazılar yazıldı.

Tarım müdürlüğünden olumlu görüş gelmedi

Bu yazılardan İl Tarım Müdürlüğü’nden bugüne kadar bir olumlu görüşü gelmedi. Hem süreç uzadı ve biraz da olumsuza dönme ihtimali olduğunu değerlendiriyoruz.

Harmandalı 2024’te kapatılacak ve peki çöpler nereye dökülecek?

Şimdi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız zaten ifade etti. Bu Harmandalı tesisi kapatılacak. Ne zaman? 2024 sonunda ve belki 2025 başında kapatılma başvurusu da geçmişte yapılmış ve içeride devam ediyor. Ama ‘Bu çöpler nereye dökülecek?’ sorusunun cevabı yok.

Şimdi Harmandalı’ındaki tesis bir de toprak kayması riskiyle karşı karşıya.

Yeni bir yer bulunması lazım

Dolayısıyla hem bir güvenlik sorunu arz ediyor hem de kapatılma süreci var ve mahkeme de bir kapatma kararı verdi ve bunun da uygulanması lazım. Şimdi Harmandalı dışında, çöplerin dökülmesi için yeni bir alan bulunması lazım.

Çöp 3 tesis arasında bölüştürülebilir

Dolayısıyla Menderes’in önemi burada çıkıyor. Bergama, Ödemiş ve Menderes olduğunda bu buraya gelen o günlük çöp miktarı bu üç tesise dönüştürülebilir diye Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bize söylediği ya da matematiksel, bilimsel olarak yazdığı raporlar var.

Menderes tesisinin açılması önemli

Dolayısıyla Menderes’in açılması önemli. Menderes’in konusu bir Menderes konusu değil. Harmandalı konusu da aslında bir Çiğli konusu değil.

Yani elbette ki Çiğli Belediye Başkanı olarak ben Çiğli’dekinin kapatılmasını istiyorum.

Harmandalı’da heyelan riski de var

Harmandalı’nın hem toprak kayması riski hem çöp kokusundan olumsuz etkileniyoruz. Ama Menderes’deki tesisin de İzmir’le ilgili bir konu olduğunu, bütün yerel yöneticilerin oradaki yaşayan Menderes’te hemşehrilerimizin anlaması gerekir diye düşünüyorum.

Mesela Bergama’da bir tepki oluşmadı çöp tesisiyle ilgili Ödemiş’te bir çöp tesisi için tepki oluşmadı.

Konu manipüle ediliyor

Biz burada konunun başka siyasi anlayışlar tarafından manipüle edildiğini düşünüyoruz ve bürokratlara da bir siyasi baskı yapılması ihtimali olduğunu Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bize ilettiler.

İmza kampanyası başlattık

Bu anlamda biz Çiğli’de yaşayan yurttaşlar olarak ben de bir Çiğli yurttaşı Çiğli Kent Konseyi’nin bileşenlerinden bir tanesi imza kampanyası başlattı. Ben de bu imza kampanyasının yayılması için, büyütülmesi için hem Çiğli’nin hem İzmir’in böyle bir sorundan kurtulması için imza verdi mve kampanyayı yaygınlaştırmaya çalışıyorum.

Bir yurttaş olarak bunu yapıyorum. Bütün İzmirlilerin de bu sürece destek olması gerektiğini düşünüyorum.

Biz imza kampanyasında neyi istiyoruz?

Menderes’teki tesise onay verilmesini istiyoruz

Menderes’te çöp tesisi açılsın demiyoruz. Menderes’in önündeki engelin, bürokratik engelin ortadan kaldırılması için yurttaşlar olarak talebimizi iletiyoruz. Onay verilmesini istiyoruz.

Olumsuz görüş verilmesi sürecin engellenmesi demek

Bütün diğer kurum görüşleri olumlu iken buradaki Tarım Bakanlığı’nın olumsuz görüş vermesi bu sürecin engellenmesini ifade ediyor bize. Yani orada bir endişemiz var. O endişenin açılması için demokratik hakkımızı kullanıyoruz.

Şimdiden 5 bin imza var

5 binin üzerinde bir imza var. Yaygınlaştıkça tabii bu sayı artacak. Hem Çiğli’de yaşayan 220 bin. Yani bunun 18 yaş üstündeki 150 bin civarı diyelim yurttaşımızın, hem bölgeden etkilenen Menemen tarafındaki arkadaşlarımızın, hem İzmir’in bu sorununu bilen duyarlı yurttaşlarımızın çoğunun bu sürece katkı koyacağını düşünüyorum.

Aklı başında herkesin, bilime inanan herkesin bu tesisin daha fazla sürdürülemeyeceğini, mahkeme kararıyla kapatılma kararı verilmiş bu tesisin daha fazla söz edilemeyeceğini biliyoruz.

Çöp sorunu siyasete kurban edilemez

İzmir’in katı atık sorunu için mahkeme de böyle bir karar vermişken, çöp tesisi de toprak kaymasıyla karşı karşıya iken siyasete kurban edilemez diyoruz.

Alternatif yerler. Biz de arayış içerisindeyiz. Manisa il sınırında bir yer olduğunu bizde duyurmuştuk daha önce. Alternatif yerlerin bulunması önemli ama en yakın zamanda açılabilecek tesis Menderes tesisi.

Menderes açılırsa, kayma ve koku sorunu çözülür

Menderes tesisi açıldığında Harmandalı’nın kapatılması artık garanti altına alınmış olur ve buradaki o toprak kayması ve kötü koku sorunu çözülmüş olur.

Soru: Yurttaş olarak siz bu tesisin kapalı olduğunu biliyor musunuz? Yani çoğu yurttaş büyük ihtimalle açık böyle bir çöp yığını olarak görüyorlar. Belki o yüzden de karşı çıkıyor olabilir tabii.

Menderes’te modern, son teknoloji tesis kurulacak

Yani Çiğli deki tesisin geçmişte Çiğli’de işletilen tesisin yap mesela yenisini Çiğli’ye yapmaya kalksanız ben de izin vermem. Ama bu modern, son teknoloji koku sorununu azaltan, atığı ayrıştıran, ayrıştırılan atıktan elektrik elde eden ve işte birçok kişiye istihdam sağlayan, aynı zamanda karbon sera gazı salınımını da azaltan bu tesis benzeri bir tesis.

Başka herhangi bir ilçede açılmasının bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Böyle kuşkular var.

Konu bilimsel değil, siyasal olarak değerlendiriliyor

Yani konu siyasal olarak değerlendiriliyor, bilimsel olarak değerlendirilmiyor diye bir endişemiz var. Bu endişeyi gidermek için de Tarım Bakanının olumlu görüş vermesini bekliyoruz. Bürokrat arkadaşları göreve çağırıyoruz.

Önerilen haber: Soyer, Mega Star Tarkan konseri eleştirilerine sayılarla cevap verdi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP