DOLAR 31,1232 0.26%
EURO 33,8062 0.51%
ALTIN 2.035,260,15
BITCOIN 1590948-0,05%
İzmir
15°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Kredi kartı borçları 2,5 kat arttı: Bakan Şimşek’ten ‘düzenleme’ açıklaması

Kredi kartı borçları 2,5 kat arttı: Bakan Şimşek’ten ‘düzenleme’ açıklaması

Ekonomi yönetimi, tüketim talebini kontrol altına almak amacıyla kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin sinyallerini veriyor.

ABONE OL
11 Şubat 2024 10:42
Kredi kartı borçları 2,5 kat arttı: Bakan Şimşek’ten ‘düzenleme’ açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi yönetimi, tüketim talebini kontrol altına almak amacıyla kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin sinyallerini veriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartlarına ilişkin düzenlemelerin gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Son bir yıl içinde kart borçlarının 2,5 kat artmasıyla birlikte, bu borçların kontrol altına alınması için çeşitli sınırlamalar öne çıkıyor. Ancak, ekonomist ve bankacılık sektörü uzmanı Kerim Rota, kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin bazı risklerine dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 45’e kadar yükseltmesinin ardından kredilerde yavaşlama görülürken, kredi kartı harcamalarında artış devam ediyor.

Kredi kartı akdi faiz oranı %3,66 olarak uygulanırken, gecikme faizi %3,96 seviyesinde bulunuyor. Nakit çekim ve KMH borçlarında ise akdi faiz %4,42, gecikme faizi %4,72 olarak uygulanıyor. Yüksek faiz oranlarına rağmen vatandaşın harcamalarındaki artış dikkat çekiyor.

Son bir yılda kredi kartı borçları 2,5 katına çıkarak 1,2 trilyon liraya kadar ulaşırken, kredi kartlarına yönelik düzenleme beklentileri de artmaya başladı.

KREDİ KARTI

Ekonomi yönetimi, enflasyonu artıran tüketim talebini önlemek için bazı düzenlemelerin hayata geçirilebileceğini uzun bir süredir dillendiriyor. Özellikle Ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) raporunda ve yılın ilk enflasyon toplantısında bazı düzenlemelere ilişkin sinyaller verildi.

KARAHAN ENFLASYON RAPORUNU AÇIKLARKEN GÜNDEMİMİZDE DEDİ

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Enflasyon Raporu 2024 Bilgilendirme Toplantısı’nda kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin gündemlerinde olduğunu belirtti.

Karahan, “Kredi kartlarına bir taksit sınırlaması getirilecek mi?” sorusuna, “Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz çok net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu nedenle bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir ama bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde yanıt verdi.

BAKAN ŞİMŞEK DÜZENLEME SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce kredi kartlarına yönelik düzenleme sinyali vermişti. Şimşek, “Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

ÇAKAR DA KARTLARA DÜZENLEME ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da geçtiğimiz günlerde kredi kartlarına düzenleme çağrısında bulunmuştu. Çakar, bankacılık sektörünün toplam kredi büyüklüğünün 11,6 trilyon TL’ye ulaştığını vurgularken, özkaynak karlılıklarını %30’lara ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

KREDİ KARTI

Çakar, özellikle kredi kartlarındaki büyümeye de dikkat çekti. Yıl ortasında büyüme hızı %177’ye ulaşan kredi kartı harcamalarının yıl sonunda %159’a gerilediğini, ancak hala çok yüksek olduğunu vurguladı. Bu konuda bir düzenleme ihtiyacı olduğunu belirten Çakar, bu konuda gelecek dönemde düzenlemelerin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Alpaslan Çakar, “Bunu yapabilmenin yolları kişinin harcama tutarının sınırlanması, faiz yükselişi ya da taksit sınırlaması. Bu tür düzenlemelerin önümüzdeki dönemde gündeme gelebileceğini düşünüyoruz” dedi.

EKONOMİSTLERDEN YEREL SEÇİM SONRASI VURGUSU

Ekonomist ve bankacılık sektörü uzmanı Kerim Rota, Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kredi kartı harcamalarına yönelik bazı kısıtlamalar için sinyaller verildiğini belirtti.

Rota, “Tahminimce 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra nisan ayında bazı önlemler devreye alınacak. Kredi kartı harcamalarına çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Özellikle faizsiz taksitlendirme seçeneklerine kısıtlamalar gelebilir. Örneğin, bir tişörte 500 lira vermek yerine beş taksit ile 100’er lira şeklinde ödemek cazip duruyor. Bu da tüketimi kışkırtabiliyor. Bu yüzden tekstil ürünlerinde faizsiz teklif edilen 6 taksit gibi seçenekler kısıtlanabilir” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir: Bakan Şimşek’ten Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi talimatı

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP