DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19191511,77%
İzmir
32°

AÇIK

üst menü altı
Müzik sustuğu ülke! Ekmeğin fiyatı 20 kat zamlandı

Müzik sustuğu ülke! Ekmeğin fiyatı 20 kat zamlandı

ABONE OL
6 Mart 2021 12:21
Müzik sustuğu ülke! Ekmeğin fiyatı 20 kat zamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik sıkıntılarının yanı sıra yaklaşık bir yıldan fazla süredir ülkeyi ciddi bir biçimde etkileyen Covid-19 salgını karşısında Kübalılar bir hayli zor durumda. Başkent Havana, yıllardır müzik ve dansla özdeşleşse de salgınla beraber bilinen halinden çok uzak. Ülkede henüz insanlar aşı olmadı, dünyada var olan aşılar da ambargo engeline takıldı. Yalnız Küba tüm bunlara rağmen çevresindeki ülkelerin ve Avrupa’nın yardımına koşuyor.

Mart ayı itibari ile uzun süreli kısıtlama kararı alan Küba, 15 Kasım 2020 tarihinde sınırlarını açarak ülkeyi ziyaret edecek turistleri heyecanlandırmıştı. Ancak Noel döneminde Küba'ya giden Floridalı ziyaretçilerin vaka sayılarını artırması tabloyu tersine çevirdi. 10 Ocak 2021’de ülkeye giriş yapanlar için PCR testi ve beş günlük karantinaya girme şartı getirildi.

Bugün başta Havana olmak üzere tüm ülke genelinde gece hayatı akşam 9’da bitiyor ve sokağa çıkma yasağı başlıyor. Ayrıca salgına karşı maske takmak zorunlu ve takmayı reddedenler para cezasına çarptırılıyor, hatta hapse bile atılabiliyor.

Kısıtlamalar nedeniyle renkli halleriyle bilinen Havana sokakları sessiz. Caz, reggaeton, salsa ve rumba gibi müzik ve dans türleri ikinci dalga Covid-19 salgınıyla geri planda kaldı. Havana adeta ritmini kaybetti ve karanlığa gömüldü.

Yasaklı saatlerde Havana sokaklarındaki restoran ve kafelerde canlı müzik sesi duymak imkânsız. Bu da alışılmışın dışında bir Havana gerçeği ortaya çıkarıyor. Ülkede şu ana kadar görülen toplam vaka sayısı 49 bin 779. İyileşenlerin sayısı 45 bin 242, 322 kişi ise hayatını kaybetti. Şimdilik tablo pek korkutucu görünmese de vaka sayıları son bir aydır hızla artmaya başladı.

SALGINLA BİRLİKTE HAYAT DAHA DA PAHALANDI

Gelirinin büyük bir bölümünü ülkeyi ziyaret eden turistlerden elde eden Küba, pandemi kısıtlamaları nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Hatta ülke sırf bu nedenle sınırlarını komşuların göre daha geç kapattı. 

The Telegraph yazarlarından Mark Stratton, Havana sokaklarındaki gözlemlerini şöyle anlatıyor:

“İnsanlarla konuştuğumda hayat pahalılığından bahsediyorlardı. Mesela deodorantın fiyatı ocak ayı ile kıyaslandığında 5 katına çıkmış. Özellikle fırından alınan ekmek Noel’den bu yana 20 kat zamlanmış. Ülkede Covid’den daha büyük bir sorun var o da açlık.”

Kübalılar ambargodan dolayı yiyecek, içecek ya da giysi gibi ihtiyaçlar için kuyruklara girmeye alışıklar. Şimdilerde ise salgın nedeniyle birçok ürün karaborsada. Ülkede artık her şey çok pahalı ve kuyruklar da çok daha uzun.

Her pazar günü Callejon de Hamel’de Afro-Küba Santeria ruhlarını anmak için icra edilen davullu rumba ritmi de yerini sessizliğe bırakmış durumda. Bunun yerine buraya gelen ziyaretçilere vudu süsleri satan dükkândan hediyelik eşyalar veriliyor. Eskiden olduğu gibi enerjik ve cıvıl cıvıl bir hayatın Küba’da ne zaman geri döneceği bilinmezliğini koruyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP