DOLAR 32,8844 0.18%
EURO 35,3235 0.49%
ALTIN 2.459,130,36
BITCOIN 2012149-4,70%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Onur Yürüyüşü için döviz yapanların dövizlerine polis müdahalesi

Onur Yürüyüşü için döviz yapanların dövizlerine polis müdahalesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde (MSGSÜ) yapılacak Kuir Baykuş LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesi döviz yapan LGBTİ+'ların dövizlerine sivil polisler ve özel güvenlik el koydu.

ABONE OL
16 Haziran 2023 16:08
Onur Yürüyüşü için döviz yapanların dövizlerine polis müdahalesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saldırarak dövizlere el konulurken, LGBTİ+’lar, özel güvenliğe rağmen basın açıklamasını okumak için direndi.

Yurttaşlara yönelik şiddet, taciz ve engellemelerle sık sık gündeme gelen ve hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulan ve yakın zamanda İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hanifi Zengin de kampüste görüldü.

Ayrıca, Zengin hakkında, geçtiğimiz yıl Onur Yürüyüşü’nde uyguladığı işkence ve tacize ilişkin kadın ve LGBTİ+’ların suç duyurusunda bulunması üzerine de ikinci bir soruşturma başlatılmıştı.

ÜniKuir’de yer alan habere göre; Fındıklı Kampüsü polis ablukasına alınınca MSGSÜ öğrencileri Bomonti Kampüsüne gitti.

LGBTİ+’lar, anayasal haklarını bildiklerini ve Bomonti Kampüsünde basın açıklaması okuyacaklarını söyledi ancak Özel Güvenlik Biriminin müdahalesi ile karşılaştı. Özel güvenliğin dakikalarca süren engelleme çabalarına ve fiziksel saldırısına rağmen LGBTİ+’lar basın açıklamasını okumak için direndi.

Basın açıklaması okundu

Okunan basın açıklamasında şunlara yer verildi: 

Tayfun Hocamız ve Mücella Hocamız, bir kent suçuna ortak olmadığı ve ses çıkardıkları için Gezi Parkı davasında yargılanarak hukuksuzca tutuklandı. Aynı davadan tutuklanan Can Atalay, Hatay milletvekili olarak seçilmesine rağmen hukusuzca cezaevinde rehin alınmış durumda. Akademisyenlerin yeri cezaevleri değil, üniversitelerde öğrencilerinin yanı ve kürsülerdir.

Atanmış değil seçilmiş rektörlerin olduğu; hocalarımızın yargılanıp tutuklanmadığı; okurken müşteri değil öğrenci olarak görüldüğümüz; bilimsel-sanatsal ve nitelikli eğitim veren üniversiteler istiyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP