Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1043
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5128
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8955
r-208
Haberler / Güncel

Yanlışlıkla yüzlerce örgütü çökertti

08.06.2021 19:25:41

FBI, Avustralya Federal Polisi ve Interpol’ün gerçekleştirdiği ve dünya çapındaki yüzlerce mafya lideri ve uyuşturucu tacirine yönelik operasyonda mafya lideri Hakan Ayık’ın bilmeden muhbir olduğu ortaya çıktı.

Başta Avustralya ve ABD olmak üzere bir dizi ülkenin uluslararası suç örgütlerine düzenlediği ortak operasyonda, Avustralya'nın en çok aranan uyuşturucu kaçakçısı Hakan Ayık'ın farkında olmadan kilit rol oynadığı bildirildi.

FBI, Avustralya Federal Polisi ve Interpol’ün gerçekleştirdiği ve dünya çapındaki yüzlerce mafya lideri ve uyuşturucu tacirine yönelik operasyonun yankıları uluslararası kamuoyunda yankı uyandırdı.

AN0M adlı uygulamanın 100’den fazla ülkede 300’den fazla suç örgütüne mensup 12.000’den fazla cep telefonuna indirildiği belirtilirken, Avustralya’da ünlenen mafya lideri Hakan Ayık’ın bu uygulamayı ilk kullandığı ortaya çıktı.

Polisin bu uygulama aracılığıyla suç dünyasını yakından takip ettiği ve baskın yapabildiği açıklanırken uygulamanın bütün gizli mesajları FBI ve AFP’ye gönderdiği de belirtildi.

Hakan Ayık’ın arkadaşlarına tavsiye ettiği ve su şekilde yayılan AN0M adlı yazılım aracılığıyla FBI ve AFP, yüzlerce suçluyu yakalamayı başardı.

POLİS, 27 MİLYON GİZLİ MESAJI ELE GEÇİRDİ
Avustralya’nın en çok aranan suçlusu olarak tanınan Hakan Ayık’ın farkında olmadan bu uygulamayı kullandığı ve çevresine tanıtımını yaparak, “Esas dağıtıcı” konumunda olduğu da anlaşıldı. Polis, 27 milyon gizli mesajı ele geçirdiklerini ve okuduklarını anlattı.
 
“HAKAN AYIK ARKADAŞLARINI ELE VERDİ”
FBI’dan Calvin Shivers, “Bu küresel ortaklığın sonuçları müthiş. Son 18 ayda FBI yüzden fazla ülkede 300’den fazla suç örgütünü ortadan kaldırdı. Uygulama aracılığıyla iletişimlerini takip ettik” ifadelerini kullandı.

AFP Komiseri Reece Kershaw, “Ayık artık hedefte. Diğer suç örgütü liderlerini ele veren o olduğu için çok sayıda tehdit alıyordur. Dolayısıyla kendisini bir an önce adalete teslim etmesini tavsiye ediyoruz” dedi. Kershaw, “O bu uygulamayı etrafa dağıtanlardan biri. Kendi arkadaşlarını ele vermiş oldu” diye konuştu.

“ORGANİZE SUÇA AĞIR DARBE”
Avustralya Başbakanı Scott Morrison operasyonun “organize suça yönelik ağır bir darbe olduğunu ve sadece bu ülkede değil, tüm dünyada yankılanacağını” ifade etti.

Morrison, Sydney’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu olay Avustralya emniyet teşkilatı tarihinde dönüm noktası niteliğinde” diye konuştu.

Avustralya federal polisi Reece Kershaw yasadışı motosiklet çetesi üyeleri de dahil olmak üzere 224 kişinin tutuklandığını, Yeni Zelanda ise 35 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

Yetkililer, İsveçli 75 şüphelinin tutuklandığını ve Almanya’da ise 60’tan fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdular. Hollanda’da 49 kişi tutuklandı. (YENİÇAĞ)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş