DOLAR 32,8844 0.18%
EURO 35,3235 0.49%
ALTIN 2.459,130,36
BITCOIN 2012149-4,70%
İzmir
30°

AÇIK

üst menü altı
Hiranur Vakfı’ndaki “6 yaşında evlilik” davasında 5 yeni gözaltı kararı

Hiranur Vakfı’ndaki “6 yaşında evlilik” davasında 5 yeni gözaltı kararı

6 yaşındaki çocuğa istismar ve evlendirme skandalıyla ilgili yeni bir gelişme var. Mağdur olan kız çocuğunu sahte kemik yaşı raporuyla 21 yaşında gösterdikleri gerekçesiyle 3'ü sağlık çalışanı, 5 zanlı gözaltına alındı.

ABONE OL
16 Haziran 2023 16:17
Hiranur Vakfı’ndaki “6 yaşında evlilik” davasında 5 yeni gözaltı kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., 6 yaşındayken 29 yaşındaki mürit Kadir İstekli ile evlendirildiğini söyleyerek 2021 yılında şikayetçi oldu. Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli 15 Aralık 2022’de tutuklandı. Dava sürüyor.

Birgün’den Timur Soykan’ın yazısına göre, sahte kemik yaşı raporuyla istismarı örtbas ettiren Hiranur Vakfı’nın 2 numaralı ismi Mehmet Emin Marankoz ile HTS kayıtlarından onunla irtibatlı çıkan radyoloji teknisyenleri ve aracılık eden bir kişi gözaltına alındı.   

6 yaşından itibaren ‘evlilik’ adı altında sistematik istismara maruz kalan H.K.G, 14 yaşındayken hastaneye götürüldüğünde olay ortaya çıkmıştı. Ancak Hiranur Vakfı’nın iki numarası Mehmet Emin Marankoz, sahte kemik yaşı raporuyla olayı örtbas ettirmişti. Soykan’ın yazısına göre H.K.G.’ye istismarın üzerinin örtülmesiyle ilgili soruşturma gizlice yürütüldü. Sahte kemik yaşı raporunun alınmasından 11 yıl sonra yapılan soruşturmada Mehmet Emin Marankoz’un HTS kayıtları incelendi. O dönem Haydarpaşa Numune Hastanesi Radyoloji Bölümü’nde kemik yaşı tespiti için röntgen çekimini yapan teknisyenlerin kimliği belirlendi.

HTS kayıtlarından bu kişilerle Marankoz arasında telefon irtibatı olduğu ortaya çıktı. Marankoz ile teknisyenler ve doktor arasında aracılık yapan zanlı da tespit edildi. Ancak birimin başındaki doktor hayatını kaybetmişti.

İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın talimatıyla sabah saatlerinde Mehmet Emin Marankoz, 3 teknisyen ve aracılık yapan kişi gözaltına alındı. Bu zanlıların fotoğrafları çekildi ve teşhis için H.K.G.’ye gösterilecek. Şimdilik H.K.G.’nin yerine röntgen filmi çekilen 21 yaşındaki kadının kimliği belirlenemedi.

Ayrıca röntgen filmleri ve raporların bulunduğu bölümü 5 yıl önce su basmıştı, kayıtlar yok olmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP