DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22236391,17%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

üst menü altı
Başkan Dr. Cemil Tugay, merak edilen o soruya yanıt verdi: ‘Hayır denmez ama…!’

Başkan Dr. Cemil Tugay, merak edilen o soruya yanıt verdi: ‘Hayır denmez ama…!’

ABONE OL
17 Kasım 2023 18:23
Başkan Dr. Cemil Tugay, merak edilen o soruya yanıt verdi: ‘Hayır denmez ama…!’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-Demokrat Gündem Gazetesi’nin Youtube kanalındaki ilk canlı yayınına katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir, Türkiye ve siyaset gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Karşıyaka Belediye Başkanı olarak görev süresini değerlendiren Başkan Cemil Tugay, pandemi, deprem gibi doğal afetlerle geçen süreçte Karşıyaka’ya hizmet için seferber olduklarını söyledi.

BAŞARIYA ULAŞTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Başkan Dr. Cemil Tugay, “Mükemmel şartlarda başlamadık, mükemmel şartları çerisinde devam edemedik. Sorunlu başladık, sorunlu devam ettik. Ama halkın talepleri doğrultusunda işler yaparak başarıya ulaştığımızı düşünüyorum” dedi.

KARŞIYAKA İÇİN YENİDEN ADAY MI?

CHP Kurultayı öncesinde Değişim grubunun adayı olan ve Kurultay’da Genel Başkan seçilen Özgür Özel’e İzmir’de desteğini açıklayan ilk belediye başkanı da olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karşıyaka için 2. Döneme talip olduğunu söyledi.

ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİMİ HAZIRLADIĞIM VE TALEP ETTİĞİM KARŞIYAKA

Başkan Cemil Tugay, “Benim öncelikli olarak kendimi hazırladığım ve talep edeceğim Karşıyaka Belediye Başkanlığı. İçinde bulunduğumuz şartlarda partinin başarısını istiyorum. Karşıyaka’yı da çok seviyorum. Kurumsal bir yapı oluşturduk burada. Saygı ve sevgi ile çalışıyoruz. Bununla ilgili talebim net olarak var” dedi.

YEREL SEÇİMİ ÇOK YÜKSEK BİR BAŞARI İLE KAZANACAĞIZ

“Biz önümüzdeki yerel seçimi çok yüksek bir başarı ile kazanacağız. Aldığımız belediye sayısından çok aldığımız oy oranı önemli. Yüzde 30’un üzerine çıkacağız. Cam tavan kesinlikle kırılacak” diyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, henüz adayı açıklanmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir talep ya da çalışması olmadığını ancak görev teklifine kayıtsız kalmayacağını açıkladı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, bu konuya dair sorduğumuz soruyu, “Tabi ki mevcut belediye başkanının (Tunç Soyer) ‘yeniden adayım’ demesi çok önemli bir şey. Her şeyden önce o dikkate alınır. Eğer Tunç Başkan devam edilsin mi edilmesin mi kararı verilecektir. Devam etmesin diye bir karar çıkarsa, o zaman başka insanlar var. 

BÖYLE BİRŞEYE HAYIR DENMEZ AMA BİR TALEBİM VAR DEMEK; ASLA DEMEM

Ama burada bir sebeple, bir şekilde yeni bir başkan arayışı olur büyükşehirle ilgili ve ben de değerlendirilirsem, üst düzey bir görev olduğu için tabi ki çok daha onurlu ve yetkin böyle birşeye hayır denmez. Ama böyle bir talebim var demek, asla demem. 

Önce Tunç Başkanın devamıyla ilgili karar verilmesi lazım. Ben partimizin başarısını istiyorum. Partimiz nasıl başarılı olacaksa o kararın verilmesi önemli. Karşıyaka Belediye başkanlığı dahil her şeyden vazgeçebilirim, yeter ki CHP başarılı olsun” ifadelerini kullandı.

SAYIN CEMİL TUGAY İLE SÖYLEŞİMİZDEN SATIR BAŞLIKLARI:

DEMOKRAT GÜNDEM-Karşıyaka’da temel belediyecilik hizmetlerinin dışında sizin iklim ve çevre hassasiyetinizi biliyoruz. Bu konuda hem çalıştaylar hem pek çok yeni uygulamayı hayata geçirdiniz? Sizce iklim krizi neden önemli, kentimize, ülkemize ve dünyaya etkileri?

DR. CEMİL TUGAY:  Binlerce bilim insanının beraber takip ettiği ölçüp değerlendirdiği bir rapor yayınlanıyor. İnsanı sarsacak kötü haberler içeriyor. İklim krizi İzmir’in, Karşıyaka’nın, dünyanın en önemli sorunu. Üzülerek söyleyeceğim muhtemelen İzmir’in 2050 diye bir yılı yok.

EKOSİSTEM TAMAMEN BOZULACAK, GIDA SORUNUMUZ OLACAK 

Yaşanan iklim felaketi bugünkü gibi devam ederse insanların yaşayamayacağı bir yer olacak. Korkunç bir durum. Su olmayacak, anormal hava şartlarından dolayı eko sistem tamamen bozulmuş olacak. Gıda sorunumuz olacak. Enerji ile ilgili sorunumuz olacak. Buradan göçmemiz gerekecek. Bu işin sonunda dünyanın yok oluşu var. 

ÖNLEM ALINMASI LAZIM 

Bunun anlaşılması ve bununla ilgili önlem alınması lazım. Sadece karbon emisyonumuzu düşürelim ile olmaz. Emisyonu sıfırlasak bile bugün derhal emisyonu olması gereken rakamlara düşürmemiz gerekiyor. Bu da mümkün. Ama bunun için iki şey lazım; bilinçli insanlar gerekiyor. 2. Vahşi kapitalist düzeni kontrol altına alacak kamu yönetimi. Dünyanın ısınması, kirlenmesi duracak. 

cemil tugay

AŞIRI ÜRETME-TÜKETME ESAS NEDEN 

Bugün esasen küresel ısınmaya neden olan şey, aşırı üretme ve tüketme, kar etmeye dayalı olan gerçekten vahşi, hiçbir şeyi gözü görmeyen kapitalist sistem. 

HAVZA EYLEM PLANLARI OLMALI 

Yerelle merkezi yönetimin farkı şu; her yerel alanın farklı ihtiyaç ve dinamikleri var. Her bölgenin kendine ait bir planı olması lazım. Bizim de savunduğumuz şey bu. Yerel Eylem Planları’nın olması lazım. Bu planlar her şehrin kendine göre değişir. 

Benim ilave olarak savunduğum şey şu; Karşıyaka ile Çiğli, Bayraklı, Menemen’in yerel eylem planı farklı olamaz. Dolayısıyla Havza Eylem Planı yapılmalı. Biz Bakırçay Havzası olarak su, enerji, gıda krizini karşılayacak dirençliliği sağlayacak önlem almamız gerekiyor. Çok önemli bir noktaya geldik, önemli sonuçlar var ama bunları anlatacağımız yer bulmakta zorlanıyoruz. 

D.G: Karşıyaka’daki görev süresini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaptıklarınız yapamadıklarınız?

HALKIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA İŞLER YAPTIK 

(Dakika 17.00) : Mükemmel şartlarda başlamadık, mükemmel şartlar çerisinde de devam edemedik. Sorunlu başladık, sorunlu devam ettik. Ama halkın talepleri doğrultusunda işler yaparak başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. İnsanların beklenti, sorun, algılarını araştırıp onları rehber edinerek birşeyler yapmaya çalıştım. 

YAPILAŞMA, YOLLAR, DONATI ALANI SIKINTILARI VAR 

En çok sıkıntı çekilen konular; Karşıyaka çok yoğun yapılaşma, Trafik, çöp, yeterli sosyal donatı alanlarının olmaması. Zengin sosyal yaşamı olan bir yer Karşıyaka. Yollarla ilgili fazla sıkıntı vardı, halen de var. Başa çıkmaya çalışıyoruz. 

ÇOK FAZLA OTOPARK YAPTIK 

Yüzde 100 her şeye yetiştiğimizi iddia etmiyorum. Çok başarılı çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. Çoğunu sistematik yaptık. Şehrin tamamında boş, atıl olan alanların haritasını çıkarıp planlama yaptık. Anadolu Caddesi, sahil kesimi arasındaki farkı azaltacak, denge sağlayacak şeyler yapmaya çalıştık.

Kilit noktalarda çocuk oyun alanı, sosyal donatı-spor alanı oluşturmak için çalıştık. Çok fazla otopark yaptık mesela. Tam sayısını ben de bilemiyorum. Bazen yoğun ihtiyaç var. 

AK PARTİ’NİN ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ 

Yerelde muhalefet görevini yerine getiren Adalet ve Kalkınma Partili (AK Parti) yöneticiler zaman zaman Karşıyaka’daki çöp toplama, trafik sıkışıklığı gibi eleştirilerde bulunuyor.

(Dakika 20.00) :  Tabi ki yanıt veririm. Temizlikle ilgili şikayet şöyle oluyor; şehri genel olarak temiz tutuyoruz aslında. Zaman zaman bazı yerlerde ani sorunlar oluşuyor. Değişik nedenleri var. Karşıyaka’nın tamamından Karşıyaka Belediyesi sorumlu değil. Bir kısmı kanun gereği büyükşehir belediyesinde. Hafta sonları Karşıyaka yoğun bir nüfus ile gün geçiriyor. Sahil, çarşı, AVM’ler, sosyal alanlar. Bunlar ilave kirlenmeye neden oluyor. 

Mesela sahil yüzbinlerce insan tarafından kullanılıyor. Maalesef bazı insanlarımız dikkatli değil. İster istemez yıpranmalar oluyor. Karşıyaka’nın kirliği olduğu iddiasını reddediyorum. Çöp toplama sistemini değiştirdik, konteynırları yer altına girdik, bazı insanlar bu sisteme tam alışamadı. Mobilya, bahçe budama atıklarının atılmaması gerekiyor, atıyorlar. Bunlar bazen kirli görüntülere neden oluyor. 

Belediyelerde de zaman zaman sıkıntılar oluyor. Genel seçim öncesinde EYT çıktı, bir anda 200 kişi emekli oldu. Bunların bir kısmı temizlik, park-bahçe işçisiydi. Yerine yenisinin almak için Bakanlığın izni gerekiyor. Geçici olarak diğer şirketlerden temin ettik. Bakanlığa başvurduk henüz bir onay gelmedi. 

BAŞLANGICA GÖRE 170 KİŞİ EKSİK 

Fazla işçi çalıştırdığımız için eleştiri geliyor, doğru değil. Başlangıca göre 170 kişi eksik. Bunlar sahadaki insanların azalması demek. Çalışanlarımıza gerçekten teşekkür ediyorum. Her şeye rağmen çok başarılılar. Bakanlığa bu insanları tekrar almamızı gerekiyor diyoruz ama izin yok hala. 

D.G: CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’e İzmir’de Kurultay sürecinde desteğini ilk açıklayan belediye başkanısınız? Bu karara nasıl vardınız?

(Dakika 25.53) :  Bir değişimin hem parti hem Türkiye için gerekli olduğunu inanıyorum. Siyaset artık bugünkü şekliyle insanların ihtiyacını karşılamıyor. Siyasetçi, siyaset yapma profilinin değişmesi lazım. Halktan kopuk bir siyaset yapıldığını ben de herkes gibi görüyorum, düşünüyorum ve algılıyorum. 

BEN KİŞİ OLARAK NET OLMAYI SEVEN BİR YAPIDAYIM 

Taraf olmanın riskleri ortada. Bunu anlıyorum. Ben kişi olarak net olmayı seven bir yapıdayım. Kendimden de memnunum bu anlamda. 

HATA YAPIYORSUNUZ, TOPLUM SİZE SÖYLÜYOR, DUYMAMAYI TERCİH EDİYORSUNUZ 

(Dakika 32.14):  Yanlış olduğu çok bariz olan bir noktadasınız. Siz hata yapıyorsunuz, hata yaptığınızı bütün toplum görüyor bunu size söylüyor, bağırıyor ve siz duymamayı tercih ediyorsunuz, kaçıyorsunuz. Kazanmak kaybetmek değil de bir gelişme göstermek lazım.

CHP bir gelişme gösteremiyor, geçmişten bahsetmiyorum. Şu noktada farklı düşünüyoruz artık tabi. Ama Kurultay öncesinde genel merkezimiz partinin gelişme gösteremediğini, halkta daha fazla güven uyandıramadığını kabul etmedi. 

BÖYLE BİR PARTİNİN ÇOK ÇOK DAHA İYİ NOKTADA OLMASI LAZIM 

Kendine özgü, kurumsal yapısı, ideolojisi olan bir partiyiz. CHP Cumhuriyetin ve Türk halkının partisi. Zaman içerisinde sosyal demokrat tutumu kendisine ek kimlik olarak edinmiş bir parti. Biz buyuz. Bu anlamda CHP’nin bir muadili yok. 2. Bir CHP yok. Kenarından köşesinden benzemeye çalışanlar var. Böyle bir partinin bugünkü bulunduğu noktadan çok çok daha iyi noktada olması lazım. 

D.G: Kurultay sonucu size göre sürpriz mi, beklenen bir sonuç mu? 

CEMİL TUGAY: (Dakika 36.00):  Değişimcilerin kazanmama ihtimali yok demiştim bir televizyon programında. Hatta ben daha fazla oy farkı bekliyordum. 

D.G: PM ve MYK’da İzmir damgası var? Yerel seçim yaklaştı. Yeni büyükşehirler kazanılacak mı? AK Parti de doğal olarak CHP’den belediyeleri geri almak istiyoruz diyor. Özgür Özel size göre yerel seçimlerde nasıl bir başarı hikayesi yazar? 

CEMİL TUGAY: (Dakika 39.00) : Bize karşı halkın güveni arttı. Bunu kaybetmemek. Belediye başkan adaylıklarında çok hassas, titiz olmalıyız. Bu çok açık. 

(Dakika 48.30):  CHP’nin artık yeni bir genel başkan var, yerel seçim var, başarı hikayesine ihtiyacı var dediniz. Bu, doğru. Olmazsa değişim ne işe yaradı denir. Özgür Özel de ben de şunu isteyecektir; halkın desteğini alacak adaylar gösterelim. Mesele şu; seçimlerde daha başarılı olacak, daha fazla oy alacak adayları nasıl belirleyeceksiniz? Burada yöntem tartışılıyor. 

ÖNSEÇİM SAĞLIKLI DEĞİL ÇÜNKÜ.. 

Ön seçim örgütlerin istediği bir şey gibi görünüyor. Kongre ve kurultay sürecinde de çokça dolaştık. Herkes ön seçimi sağlıklı olarak tanımlamadı. Sadece CHP’de değil diğer partilerde de şöyle bir durum var; bir kişi tanıdığı tanımadığı herkesi üye yapıyor. CHP’ye oy vermediği halde üye insanlar var. Bunları ayırt edecek sistem de yok. Aktif, pasif üye diye bir şey de var. 

Yığma üyelerle diğer taraftan aslında hak etmeyen insanlar bir yerlere gelebiliyor. Siyasetin tamamı için söyleyebilirim; demografik-sosyal yapının tam bir yansıması şeklinde bir üye yapısı yok partilerde. Önseçim yaptığınız zaman bazen doğru sonuçlar alınıyor ama her zaman sağlıklı sonuçlar çıkmıyor. 

ÖNSEÇİMLERDE POPÜLER İSİMLER SANDIKLARDAN ÇIKABİLİYOR

2015’te ön seçim yapılırken, ilçe başkan yardımcısı idim. O süreci yakından takip ettim. Önseçim sonucu çıkan şey şu oldu, popüler isimler, tanınan isimler daha fazla çıktı sandıklardan. Daha fazla başarılı siyaset yapıldığı için değil.

Mesela Mustafa Balbay Kılıçdaroğlu’ndan sonra en fazla oy alan kişiydi. Ama M. Balbay’ın geçmişine baktığınızda, çok iyi gazetecidir, insandır, kendisini severim ama Mustafa Balbay’ın hangi siyasi başarısı vardı ya da İzmir’de ne yaptı da İzmir’de ön seçimde başarılı çıktı? Sadece (cezaevinde yattığı için) mağduriyeti vardı, herkesin tanıdığı sevdiği bir isimdi, o nedenle ön seçimde başarılı oldu. Bu bir örnek sadece. Umarım kimseyi kırmamıştım, anlatabilmek için söylemek zorunda idim. 

D.G: Sayın Özgür Özel, 81 il başkanıyla da toplantı yaptı. Belediye başkan adaylarının seçiminde süre kısıtlılığı nedeniyle ön seçim yerine memuniyet anketi, eğilim yoklaması ve örgütlerin fikrini alınması gibi yöntemler sözkonusu.

HALKIN DA EN FAZLA OYUNU ALACAK KİŞİLERİ BULMALI

CEMİL TUGAY: Burada bizim esas amacımız, bu güveni vererek, halkın da en fazla oyunu alacak kişileri bulmak ve onları aday göstermek. 

İl yönetimlerinin görüşü alınacak. 2, onların önerisi varsa alınacak. 3. Mutlaka kanaat önderleriyle görüşme yapılıp önerileri alınacak. Bunların senteziyle hareket edilecek. Bunların hiçbiri şimdi yapılmadığı için şu anda bir şey söyleyemeyiz. 

D.G: CHP İzmir’de ittifak yapmadan kazanır mı? İYİ Parti’den Ümit Özlale de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday. Edindiğimiz duyumlara göre kendisi CHP’den isimlere de ilçeler için başkan adaylıklarını düşünüp düşünmediklerini soruyor hali hazırda. İzmir’de Sayın Ümit Özlale’nin şansı nedir size göre?

CEMİL TUGAY: (Dakika 56.11):  İttifakın daha çok tabanda yapılmasını savunuyorum. Halkın ittifakı daha değerli. Sayın Ümit Özlale’yi çok tanımıyorum. 

ÜMİT ÖZLALE BENCE ACELE ETTİ

(Dakika 57.00) :  Sokaktaki insanların tanımamasını anlayabiliyorum. Ama ben uzun süredir siyasetteyim. İzmir’e yeni gelen bir isimin büyükşehir belediye başkanlığı gibi ağır sorumluluk gerektiren bir görevi üstlenmesi doğru değil. O yüzden bence acele etti. Biraz fevri davrandı. Takdir kendisinindi tabi ki. 

CHP TEK BAŞINA, İTTİFAK OLMADAN DA BAŞARIR

Bizim İzmir’i çok iyi tanıyan, İzmir’e hakim, İzmir halkıyla iletişimi çok sağlıklı, güçlü olan bir belediye başkanı adayına ihtiyacımız var. En bariz şey budur. İzmir’in siyasi genetik yapısı belli, bu değişmez. Ben CHP’nin önemli hata yapmayacağına adım gibi eminim. Göstereceği adayın seçileceğini düşünüyorum. Tek başına, ittifak olmadan da başarır. 

İLÇELERDE GÖSTERİLECEK ADAYLAR DA BÜYÜKŞEHİR KADAR ÖNEMLİ

Ama ilçelerde gösterilen adaylar da büyükşehir kadar önemli. Bu bir ekip çalışması çünkü. Büyükşehir belediyesi her ilçede yetki alanlarına sahip. Şehrin tamamının altyapı, ulaşımı gibi konular büyükşehirde. Havza ölçekli çalışılması gereken bazı şeyler var. Bir takım çalışmasının çok daha fazla başarı getireceğine inanıyorum. Büyükşehirle uyum içinde çalışacak, birbirine yakın bakış açısına sahip insanlardan oluşmalı. 

SAYIN ÖZEL’İN ‘BİZİ DESTEKLEMESİ ÖNEMLİ DEĞİL’ KRİTERİ ÖNEMLİ

İyi nutuk çeken belediye başkanları aramamalıyız. Sorunları, şehri iyi bilen, özveriyle çalışacak, takım çalışmasına hazır-uyumlu. Özgür Özel, bizi desteklemesi önemli değil diyor. Çünkü kriter o olamaz. Çok başarılı bir başkan, Kılıçdaroğlu’nu desteklemiş, onu görmezden gelemeyiz. Ya da tam tersini düşünün.

TABİKİ GENEL MERKEZE DAHA UYGUN ÇALIŞACAK KİŞİ TERCİH EDİLECEKTİR

Başkan çok başarısız ama sayın Özgür Özel’den ya da değişimden yana tavır göstermiş, sırf bu nedenle aday gösterilemez. Böyle bir yönetim anlayışıyla başarıya ulaşılamayacağı çok açık. Ama birbirine yakın iki seçenek var diyelim. PM önüne geldi. Onun arasında bir tercih yapmak gerekirse tabi ki genel merkeze daha uygun çalışacak kişi tercih edilecektir. Bu gayet doğaldır. 

Ama o noktaya gelinceye kadar değerlendirilmesi gereken çok şey var. Örgüt, halk var. Aday adayının şehre hakimiyetiyle ilgili, yönetim başarısını göstermeyle ilgili kendini kanıtlamışlığı var.

D.G: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ‘tekrar adayım’ demişti.

CEMİL TUGAY:  Tabi ki mevcut belediye başkanının yeniden adayım demesi çok önemli bir şey. Her şeyden önce o dikkate alınır. Eğer Tunç Başkan devam edilsin mi edilmesin mi kararı verilecektir. Devam etmesin diye bir karar çıkarsa, o zaman başka insanlar var. 

D.G. Karşıyaka’da 2. Dönemi istediğinizi söylemiştiniz daha önce? Bu kararınızı sürdürüyor musunuz?

CEMİL TUGAY: Benim öncelikli olarak kendimi hazırladığım ve talep edeceğim Karşıyaka Belediye Başkanlığı. İçinde bulunduğumuz şartlarda partinin başarısını istiyorum. Karşıyaka’yı da çok seviyorum. Kurumsal bir yapı oluşturduk burada. Saygı ve sevgi ile çalışıyoruz. Bununla ilgili talebim net olarak var. 

BÖYLE BİRŞEYE HAYIR DENMEZ AMA BÖYLE BİR TALEBİM VAR DEMEM

Ama burada bir sebeple, bir şekilde yeni bir başkan arayışı olur büyükşehirle ilgili ve ben de değerlendirilirsem. Üst düzey bir görev olduğu için tabi ki çok daha onurlu ve yetkin böyle birşeye hayır denmez. Ama böyle bir talebim var demek, asla demem. 

ÖNCE TUNÇ BAŞKANIN DEVAMIYLA İLGİLİ KARAR VERİLMELİ

Önce Tunç Başkanın devamıyla ilgili karar verilmesi lazım. Ben partimizin başarısını istiyorum. Partimizin başarılı nasıl olacaksa o kararın verilmesi önemli. Karşıyaka Belediye başkanlığı dahil herşeyden vazgeçebilirim, yeter ki CHP başarılı olsun. 

TÜRKİYE’NİN DE İZMİR’İN DE CHP’NİN BAŞARISINA İHTİYACI VAR

Türkiye’nin de İzmir’in de hepimizin ayrı ayrı CHP’nin başarısına ihtiyacı var. CHP’nin alternatifi bence yok. Toplumun bizden beklediği siyaset yaparsak, likayatlı kadrolarla yönetimlerimizi gerçekleştirirsek eminim önce iktidar olacağız. Bu ifadeleri bilerek kullanıyorum. Bir şekilde üstü örtülmeye çalışılan bir sürü problem var. 

(Dakika 1.15) :  Sosyal demokrat halkçı politikaları, her konuşmasında Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu vurguluyor. İmamoğlu kurultayda çok önemli bir konuşma yaptı. Tekrar tekrar dinlenmeli. 

ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMİ ÇOK YÜKSEK BAŞARIYLA KAZANACAĞIZ

Yerelde siz bunu yaparsanız, insanlar hükümet olduğunda da bunlar, bunların benzerlerini yapar. Bizim bu dönemde yapmamız gereken, konuştuğumuz şey şu; bundan sonra CHP’li belediyeler genel merkezin belirlediği sosyal politikaları çok daha sıkı şekilde uygulayan, takip eden belediyeler olacak. 

O yüzden biz önümüzdeki yerel seçimi çok yüksek bir başarı ile kazanacağız. Aldığımız belediye sayısından çok aldığımız oy oranı önemli. Yüzde 30’un üzerine çıkacağız. Cam tavan kesinlikle kırılacak. İlk genel seçimde de eğer ülke böyle giderse, erken seçim olacaktır. 

YEREL SEÇİMDEN SONRA ERKEN SEÇİM KONUŞULMAYA BAŞLAR

Yerel seçimden sonra erken seçim konuşulmaya başlanacağını düşünüyorum. Çünkü seçimin sonucunda halkın siyasi tercihleri artık değişti. Mevcut iktidar toplumdaki temsiliyetini kaybetti diye düşünmeye başlayacaklar diye düşünüyorum. 

D.G: Karşıyaka Stadı’nın yapımı ile ilgili yerel ve hükümet yetkilileri arasındaki karşılıklı açıklamalar sürüyor, stat hala yapılmadı. Son durum nedir?

CEMİL TUGAY: Bize gelen bir şey yok. O alanı biz yine talep ettik. Büyükşehire devredilmiş değil. Dolayısıyla biz çivi çakamıyoruz. Resmi olarak bir devir durumu yok. Ama şöyle bir gelişme var, yeni kulüp başkanı Azat Yeşil, bu konuda açıklamalar yaptı. Yapılmasını önemsiyoruz, biz yapmaya katkımızı sunmaya hazırız dedi.

HER TÜRLÜ KATKIYI VERMEYE HAZIRIZ

Ben de ona şunu ekledim; bu süreçte işlemlerin yürütülmesinin hızlı olması başta olmak üzere belediyemi her türlü katkıyı vermeye hazırız. Yeter ki kulüp başkanının bu önerisi kabul edilsin ve uygulansın. Bu sosyal bir konu. Siyasi polemik olmasını yanlış buluyorum. 

BİZDE BEKLEYEN BİRŞEY YOK; BEKLEYEN VE BEKLETEN KİMSE LÜTFE BEKLEMESİN

Ben anlaşıyorum, anlaşmaya hazırım. Üzerime düşen, belediyeden istenen neyse yapmaya hazırı. Bizde bekleyen bir şey yok. Bekleyen ve bekleten kimse lütfen beklemesin ve bekletmesin. Sadece söylediğim bu. Bize herhangi bir başvuru yok. Her hangi bir başvuru olduğun en hızlı şekilde kolaylaştırıcı olacak. Karşıyaka belediyesi asla engelleyici, zorlayıcı olmayacak. 

Önerilen haber: Yerel seçim anketinde İzmir için hangi isimler öne çıkıyor? İşte o isimler…

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP