DOLAR 32,4204 0.02%
EURO 34,5171 0%
ALTIN 2.484,980,09
BITCOIN 2056999-2,91%
İzmir
26°

KAPALI

üst menü altı

Temmuz ayında vatandaşın cebini en fazla sağlık harcamaları vurdu!

TÜİK verilerine göre Temmuz 2023’de bir önceki yılın aynı ayına göre en çok harcama artışı lokanta ve otellerden sonra %75,95 ile sağlıkta oldu.

ABONE OL
7 Ağustos 2023 11:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜİK verilerine göre Temmuz 2023’de bir önceki yılın aynı ayına göre en çok harcama artışı lokanta ve otellerden sonra %75,95 ile sağlıkta oldu.
03 Ağustos 2023 tarihinde TÜİK tarafından yayımlanan Temmuz 2023 Tüketici Fiyat Endeksinde ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup %82,62 ile lokanta ve oteller ile %75,92 ile sağlık oldu.
Mızrağın çuvala sığmadığını TÜİK bile gördü! Gerçekler artık gizlenemiyor…

Ülkemizde 20 yıl önce başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık ortamının gelmiş olduğu son durumu TÜİK’in Tüketici Fiyat Endeksi verileri de açıkça ortaya koydu. Bu veriler, özellikle son aylarda vatandaşların bazı ilaçlara ulaşamaması, birçok kamu hastanesinde tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamaması, hastaların birçok branşta ve yan dallarda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamamaları yani vatandaşların kamu sağlık hizmetine ulaşmasında yaşanan sıkıntıları tüm açıklığıyla yansıtmaktadır. Parası olanların veya borç para bulabilenlerin muayene ve ameliyat olabilmek için daha fazla sayıda özel sağlık kuruluşlarına yöneldiği, bu talep artışının da özel sağlık sektörünü giderek başat hale getirdiği de görülmektedir.
Bu durumu fırsata dönüştüren özel sağlık kuruluşları da talep artışının olması ve denetlenme korkusu da olmadığından her türlü tıbbi işlem için yasal olan SUT bedellerinin %200’ün ötesinde ilave ücreti talep edebilmektedirler. Hem sağlık hizmetlerindeki bu anormal artış hem de ilaç fark ücretlerindeki artışlar sağlık harcamalarını Temmuz ayında şampiyon yapmıştır.

Sağlık hizmetlerine ‘insana yaraşır bir biçimde’ ulaşabilmek için maalesef sadece Genel Sağlık Sigortası primi ödemek yeterli olmamaktadır.
Vatandaş hastaneye adım attığı andan itibaren muayene, ilaç, reçete, tıbbi malzeme vs. adı altında ek olarak cepten SGK’ya katılım payı ve özel sağlık kurumuna da ilave ücret ödemek zorundadır.

Vakıf üniversite hastaneleri ile ikinci basamak özel hastanelerde yasal üst sınır olan SUT bedellerinin iki katının (%200’ün) çok ötesinde ilave ücreti talep edilmesi ile ilgili, muayene ve ameliyat ücretlerine ilişkin birkaç örnek vermek gerekirse;

Genel Sağlık Sigortalı ve hak sahibi vatandaşlar özel hastanelere muayene için müracaat ettiklerinde SGK özel hastanelere; enfeksiyon hastalıkları 57 TL, kadın hastalıkları 62 TL, kardiyoloji 68 TL, çocuk sağlığı hastalıkları 53 TL ve nöroloji branşı için 59 TL muayene bedeli ödemektedir. SUT hükümlerine göre özel hastaneler vatandaşlardan ilave muayene parası olarak ta en fazla bunların %200’ü yani 120 TL ile 150 TL talep etmesi gerekirken 750 TL ile 1500 TL arasında değişen miktarlarda muayene parası almaktadırlar.

Ameliyat ücretlerine ilişkin ise serbest piyasa usulü ne tuttururlarsa hasta ve yakınlarından istenmekte, ilave ücret alınmayacak işlem listesinde (EK-2/G) yer alan işlemlerden de ilave ücret alınmaması gerekirken özellikle kanser cerrahisi ve kardiyovasküler cerrahi işlemlerde alt sınır 100 bin TL’ den başlamak üzere üst 400-500 bin TL ye kadar çıkan bedeller talep edilmektedir. Ayrıca yoğun bakım hastalarından da yoğun bakım sonrası hastaların servise alınması ile acil halin sona ermesi gerekçe gösterilerek ilave ücret alınmaktadır.

Özellikle kanser cerrahisi ve kardiovasküler cerrahi işlemler için özel sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat eden vatandaşlar, yasal olmayan ve kendilerinden istenen bu ilave ücreti ödeyebilmek için ise elindeki avucundakini satmak, borç para bulabilmek veya kredi çekmek zorunda kalmaktadır.
İlaç fark ücreti; Bazı kalp ve tansiyon ilaçlarından her bir kutu için 17 TL- 79 TL arası, solunum/astım ilaçlarından her bir kutu için 30 TL-56 TL arası, antibiyotik ilaçlardan her bir kutu için 11 TL-37 TL arası, ağrı kesici ilaçlardan her bir kutu için 10 TL-25 TL arası, psikiyatri (antidepresan) ilaçlardan her bir kutu için 29 TL-94 TL arasında ilaç fark ücretini vatandaşlar ceplerinden ödemektedirler. Bazı spesifik ilaçlarda ise bunun çok çok ötesinde 500-600 TL fark çıkabilmektedir.
Hane halkının cepten yapmış olduğu sağlık harcamalarındaki artışın nedenleri olarak;
Vatandaş birçok branşta ve yan dallarda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadığı için kamu sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çekmektedir.
– Kamu sağlık kurumlarından muayene, tetkik, girişimsel işlem ve ameliyatlar için randevu almakta güçlük çeken hastalardan parası olanlar veya borç para bulabilenler özel sağlık kuruluşlarına yönelmek zorunda kalmaları,
– Özel sağlık kuruluşları da artan taleple birlikte, yeterli denetlenme ve caydırıcı ceza da olmadığından her türlü tıbbi işlem için yasal olan SUT bedelinin %200’ü olan ilave ücretin çok ötesinde rakamları talep etmeleri,
– İlaç fiyatlarındaki artışlar, vatandaşların ödediği ilaç fark ücretlerinin giderek artması, özellikle kronik hastaların bulunamayan ilaçlarını yurtdışında temin etmeye çalışması,
– Ağız ve diş sağlığı sorunu olan vatandaşların zorunlu olarak özel diş hekimliği merkezlerine yönelmesi sayılabilir.

Özetlersek; Vatandaş hem can hem de cebinin derdinde!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP