DOLAR 32,5310 0.24%
EURO 34,5549 0.01%
ALTIN 2.484,50-0,06
BITCOIN 20801642,40%
İzmir
23°

AZ BULUTLU

üst menü altı
Bakan Mehmet Özhaseki; Fay hatları üzerinde asla yapılaşma olmayacak!

Bakan Mehmet Özhaseki; Fay hatları üzerinde asla yapılaşma olmayacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valiliği’nde düzenlenen bayramlaşma programında konuştu.

ABONE OL
27 Haziran 2023 16:45
Bakan Mehmet Özhaseki; Fay hatları üzerinde asla yapılaşma olmayacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bu bayrama biraz daha buruk giriyoruz.

Deprem, hepinizin bildiği gibi, ‘asrın afeti’ olarak nitelendirilse de şahsi kanaatim, 1000 yıldır şu Anadolu topraklarında kurduğumuz medeniyetimizin başına gelebilecek en büyük felaketle karşı karşıya kaldık.

Şu ana kadar 180 bin civarında kalıcı konutun ihalesi yapıldı. Sene sonuna kadar 311 bini tamamlanacak” dedi.

Burada konuşan Bakan Özhaseki, “Arifemiz, bayramınız mübarek olsun.

Cenabıhak nice bayramlara huzurla, ağız tadıyla ulaştırsın diye dua ediyorum. Kurban yakınlaşmaktır, paylaşmaktır. Allah’a yakınlaşmanın bir yoludur. Allah, nice güzel günlerde hepimizi bir araya getirsin diye yine dua ediyorum.

Bu bayrama biraz daha buruk giriyoruz. Deprem, hepinizin bildiği gibi, ‘asrın afeti’ olarak nitelendiriliyor. Bu bağlamda de şahsi kanaatim var. 1000 yıldır şu Anadolu topraklarında kurduğumuz medeniyetimizi ele alalım. Türkiye’nin başına gelen en büyük felaket olabilir.

11 kadar ilimiz, 100 kadar ilçemiz afetten etkilendi. Aynu 1000 kadar köyümüz bu afetten etkilendi. Hasar gören toplam yapı sayısı, bağımsız birim olarak 850 bin civarında.

Toprağa verdiğimiz canlarımız ise 50 binden fazla. Bütün bu zararların altından kalkmak lazım. Hepimiz bir büyük bir gayret içindeyiz. İnşallah o yaraları saracağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın” diye konuştu.

‘180 BİN CİVARINDA KALICI KONUTUN İHALESİ TAMAM’

Deprem bölgesinde kalıcı konutların yapımında büyük adımlar atıldığını aktaran Bakan Özhaseki, “Depremin olduğu günlerde gerek büyükelçi düzeyinde gerekse başka devletlerin bakanları düzeyinde gelenler, o bölgelerde karşılaştığımızda muhataplarına, ‘Eğer böyle bir afet bizim ülkemizde meydana gelmiş olsaydı biz bu afetin altından kalkamazdık.

Bunun yarısı kadar, çeyreği kadar bir afetle bile karşılaşsak biz bunun altından kalkamazdık’ dediler.

O gün gece yarısından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün bakan arkadaşlarımız, valilerimiz, belediye başkanlarımız ve o acıyı yüreğinde hisseden herkes oradaydı.

Allah herkesten razı olsun. Herkes elinden ne geliyorsa onu yaptı. Gücü neye yetiyorsa onu işledi. Bugün için de kalıcı konutlar yapımına doğru büyük adımlar atıyoruz.

Şu ana kadar 180 bin civarında kalıcı konutun ihalesi yaptık. Sene sonuna kadar 311 bini tamamlayacağız.

İnşaatlar başladığı andan itibaren de 1 sene içinde, Allah nasip ederse onları sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

‘FAY KIRIKLARI VE FAY HATLARI ÜZERİNDE ASLA YAPILAŞMA OLMAYACAK’

Yerinde dönüşümün esaslarını belirlediklerini ve kısa süre içinde şartlarını açıklayacaklarını belirtti.

Özhaseki, “Vatandaş orada evini kendisi yapmak istediğinde, denetim ve proje safhası daha sonrasında devam eden süreçte bizim birebir kontrolümüzde devletin desteğiyle herkes orada yıkılan yerlerini yeniden yapabilecekler.

Ama dikkat edeceğimiz bir husus fay kırıkları ve fay hatları üzerinde, dere yatakları üzerinde asla yapılaşma olmayacak ama zemin sağlam olan yerlerde yapılaşmaya mümkün olduğunca izin vermeye çalışacağız.

Orada da zemin artı 3, zemin artı 4 gibi bir yükseltiden daha fazla bir yüksekliğe de izin vermeyeceğiz” diye konuştu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP