DOLAR 32,5912 0.28%
EURO 34,7174 0.07%
ALTIN 2.472,24-1,08
BITCOIN 21569062,07%
İzmir
19°

PARÇALI BULUTLU

üst menü altı
Hukukçu Figen Çalıkuşu; Seçim sonrasında yaşanan hayal kırıklığını değerlendirmeliyiz!

Hukukçu Figen Çalıkuşu; Seçim sonrasında yaşanan hayal kırıklığını değerlendirmeliyiz!

Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi sitesini inceleyeyen Hukukçu Figen Çalıkuşu, Cumhur İttifakı’na verilen toplam oyların azınlıkta kaldığını vurguladı. Toplumun çoğunluğunun değişim istediğine dikkat çekti.

ABONE OL
26 Haziran 2023 17:45
Hukukçu Figen Çalıkuşu; Seçim sonrasında yaşanan hayal kırıklığını değerlendirmeliyiz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını inceleyen Hukukçu Figen Çalıkuşu dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Toplamda 52 milyon 628 bin 182 kişinin oy kullandığını belirten Çalıkuşu Cumhur İttifakı’nın toplamda 25 milyon 927 bin 688 oy alındığını, Vatan Partisi’nin aldığı oyun ise 51 bin olduğunu söyledi.

Çalıkuşu Cumhur İttifakı’na verilmeyen oyların ise 26 milyon 700 bin 494 olduğunu belirtti. Ayrıca oy kullanmamış yaklaşık 11 milyon insanın da hesaba katıldığında, Cumhur İttifakı’na oy vermeyenlerin toplam 37-38 milyon olduğuna dikkat çekti.

Toplumun değişim istediğinde dikkat çeken Çalıkuşu, “İnsanlar değişim istiyor, değişimin peşine takıldılar, inandılar.” dedi.

“Kaybeden tarafta değiliz”

Çalıkuşu, şunları söyledi:

‘’Ben bunu neden anlatıyorum? Bu rakamlar çok değerli ama siyaset kurumu bunu anlamıyor. Bunun farkında değiller.

Cumhur İttifakı’na oy vermeyen muhalefette kalmayı tercih eden milyonlar demokrasi ve değişim talebinde ortaklaştı. Kaybetmedik, kaybeden taraf değiliz. Ama seçim sonrası ciddi bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Bunu çok hızlı değerlendirmek lazım.

Milyonlar değişim ve demokrasi istiyor

Muhalefet partileri bu değişim ve demokrasi taraftarı çoğunluğun beklentisini hızlıca giderecek bir silkinme içine girmeli…

Siyasetin kendi iç kavgalarına muhatap kılınan insanlarız şu anda, halbuki çoğunluktaki bu milyonlar değişim ve demokrasi taleplerinin gerçekleşmesini istiyor.

Umudu, samimi bir demokratik değişimi, demokrasi talebini hedefe yerleştirerek umudun ateşiyle yeniden yerel iktidara yürümek bu kadar zor olmamalı”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP