DOLAR 32,5585 0.13%
EURO 35,0249 0.37%
ALTIN 2.437,790,11
BITCOIN 2122323-0,78%
İzmir
33°

AÇIK

üst menü altı

Bir başkadır – 2: Meryem

ABONE OL
22 Aralık 2020 10:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi günlerinde evlerimizde kısıtlıyız. Bu kısıtlılık yurdum insanının bir kısmını daha fazla kaygılı yaparken diğer bir kısmını daha yaratıcı da yapabiliyor. Ev işleriyle, ev işi tamirat işleriyle, mutfak işleriyle daha fazla ilgilenebiliyoruz. Dijital dünyanın yardımıyla ekmek yapmayı, yemek yapmayı, tamir yapmayı öğrenebiliyoruz. Bazılarımız da müthiş film ve dizi izleyicisi olabiliyor. Bunun için çeşitli dijital platformlar satın alınabiliyor. Benim de beğendiğim popüler dizimiz Bir Başkadır ’da psikolojik analize bu hafta da devam ediyorum.

Başrollerini Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Ertyiğit, Defne Kayalar, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen, Alican Yücesoy, Bilge Önal gibi Türk Sinema ve Dizi Dünyasının tanınmış ve başarılı oyuncularının oynadığı bu sosyal konulu dizi filminin yönetmeni Berkun Oya ile Ali Farkhonde.

Filmin ana karakteri Meryem. Ürkek, içekapanık, utangaç olduğu kadar da zeki biridir. Yaşamı çelişkilerle doludur; yengesi Ruhiye’ye hem kızgındır hem de ona acır ve sürekli onu korur. Ağabeyi Yasin’e hem kızgındır hem de onu korur.  Yasin onun için bir bağlanma figürüdür. Birçok şey için ona söylemediği kırgınlık ve öfkenin aynı zamanda yaşandığı bir bağlanma biçimidir. Haftada bir temizliğe gittiği ve Televizyonda hayal ettiği rezidans erkeklerini temsil eden Sinan’a platonik bir aşkla bağlıdır.

Varoşları anlatan dizilerde beğendiği delikanlıları değil de bağlanma sorunu olan Sinan’ı beğenmesi bence çok anlamlıdır; sanki Sinan kendisi gibidir. Üstelik onu diğer kadınlardan kıskanır. Yemeğini hazırladığı, iç çamaşırını yıkadığı Sinan onun bir kere bile hatırını sormamıştır. Diğer kadınlara gösterdiği ilginin çok azını bile göstermemiştir ona.

Konversiyon (bayılmalar şeklinde görülür) nedeniyle yardım alması gerektiği Hocası tarafından onaylanınca Psikiyatri Uzmanı Peri ile yolları kesişir. Psikoterapi Meryem için hiç bilmediği, kendini anlatması sebebiyle bir yanıyla keyifli diğer yandan endişe verici bir süreçtir. Kendisinin seçmediği bu yaşamda sorumlulukları olan Meryem başta ağabeyi Yasin’in çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak kendi ihtiyaçlarından daha önemli ve önceliklidir. Bu yüzden seansın ne kadar süreceğini, 24 no’lu otobüsün oradan geçip geçmediğini sorar. O kadar endişelidir ki bu soruları sorarak deneyimsiz olduğu terapiye karşı kaçınma davranışı bir nevi nefes alışıdır. Yaşadığı konversif bayılmalar hep bağlanma kaygısı tetiklendiği zamanlarda ona evliliği çağrıştırdığı durumlarda her nedense meydana gelmektedir. Psikoterapi Meryem’in bağlanma kaygısını tetiklemiştir bir kere. Bu durum ancak Psikoterapist Peri ile aralarında kuracakları güvenli bağlanmayla sona erecektir.

Seans sırasında Meryem’in renkli ve temastan kaçınan gözlerinden anlaşılan eziklik duygusu, utangaçlık, direnç hali ise yakınlık, bağ kurmak gibi açılardan deneyimlemediği bir yaşamın yansımasıdır. Meryem tabii ki karmaşık duygular içinde hoş bir duygu içindedir çünkü yaşamında belki de ilk defa ne hissettiği aklından ne geçtiği sorulmaktadır.

Filmin kahramanlarının hemen hepsi sevilmeyi, güven içinde olmayı, değer verilmeyi istemiş olsalar da hepsinin terk edilme şeması vardır. Kimisi bu şemasını teslim etmiş şemasını yaşamış, kimisi şemasından kaçınarak şemasıyla yüzleşmekten kaçınmış, şemayı yaşamamak için aşırı çaba sarf etmiş kimisi de şemadan beklenenin tam tersi şemadan beklenenin tam tersini yani şemayı yaşamamak için aşırı mücadele edici, aşırı telafi edicidir.

Sinan bir türlü bağlanamayan Issız Adam filmindeki Alper’dir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP