DOLAR 32,1823 0.14%
EURO 35,0297 0.14%
ALTIN 2.425,53-0,15
BITCOIN 2186274-0,69%
İzmir
22°

AÇIK

üst menü altı
CHP’li deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel: ‘Kimse bu sonuca milli irade diyemez’

CHP’li deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel: ‘Kimse bu sonuca milli irade diyemez’

Türkiye hafta sonu yeniden sandık başına giderek ülkeyi 5 yıl boyunca yönetecek olan yeni Cumhurbaşkanını seçti. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. CHP İzmir İl eski Başkanı ve İzmir eski Milletvekili Alaattin Yüksel, seçim sonuçların şaibeli olduğunu, sandıktan milli iradenin çıktığına inanmadığını söyledi.

ABONE OL
29 Mayıs 2023 16:03
CHP’li deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel: ‘Kimse bu sonuca milli irade diyemez’
1

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMOKRAT GÜNDEM-HABER MERKEZİ-EMİN ŞANLI-Deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, haksız ve iktidar olanaklarının sonuna kadar kullanıldığı bir seçim ortamı yaşandığına vurgu yaparak, 6.7 milyon fazla seçmen iddiası hakkında acil bir açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

6.7 MİLYON FAZLA SEÇMEN İDDİASI NETLİĞE KAVUŞTURULMALI

CHP’li siyasetçi Alaattin Yüksel, “6.7 milyon fazladan yazılmış seçmen iddiası aydınlatılmadı. Bu sorun çözülemezse demokratik bir seçimden asla söz edilemez. Asla insanlar bu konuda rahat olmaz. Ben seçim sonuçlarının bu şekilde olduğuna inanmıyorum. Birçok insan da inanmıyor. Kaldı ki komplo teorilerine inanan bir insan değilimdir. Tarafsız insanların tespit ettiği ama çözemediği sorun olarak ortada duruyor, 6.7 milyon seçmen iddiası bir an önce netliğe kavuşturulmalı” dedi.

KEMAL BEY KAYBETMEDİ, BİZ KAZANDIRAMADIK

Erzincan Milletvekili seçilen Mustafa Sarıgül’ün sosyal medyadan yaptığı, ‘Siz kaybetmediniz, biz size kazandıramadık’ sözlerinin doğru olduğunu vurgulayan CHP’li deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, seçim sonuçlarının İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ifade ettiği gibi ‘milli irade’ olmadığını söyledi.

KİMSE BU SONUCA MİLLİ İRADE DİYEMEZ

Yüksel, “Kemal Bey olağanüstü bir çaba harcadı gerçekten. İnsan üstü bir çabaydı. İnsan buna üzülüyor tabi. Seçimin son birkaç gününde Kemal Bey’in mesajlarını BTK üzerinden bile engellediler. Kimse buna milli irade diyemez, dememeli.  Meral Hanım çıktı, seçim sonuçları için ‘Milli iradeye saygılıyız’ dedi. Ben saygılı değilim. Bu milli irade değil” ifadelerini kullandı.

SİSTEMİ, DÜZENİ TAMAMEN TERS YÜZ ETTİLER

Cumhur İttifakı tarafından yürütülen seçim kampanyasının iktidarın tüm olanakları kullanılarak yapıldığını kaydeden CHP İzmir İl eski Başkanı ve İzmir eski Milletvekili Alaattin Yüksel, “Çok orantısız bir seçim kampanyası vardı. İktidar devletin tüm olanaklarını kullandı. AKP iktidarı döneminde düzen tamamen değişti. Sistemi, düzeni tamamen değiştirip yozlaştırdılar. Ters yüz ettiler.

AKIL ALMAZ BİRŞEY

Geçmişte biliyorsunuz bir seçime gidilirken 3 bakan istifa ederdi. İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanı. Şimdi istifa etmeyi bırakın, tüm bakanlar görevde. 14 Mayıs seçiminde bakanlar milletvekili adayıydılar, ama bakan olarak çalıştılar o süreçte. Akıl almaz bir şey.

Meclis üyesini aday olduğunda istifa ettiriyorsun. Ama burada bir özellikle taraf olarak seçimlere katılan, milletvekili adayı olan ama bakanlık olanaklarını da sonuna kadar kullanarak seçime giren bir milletvekili adayından bahsediyoruz. Devletin bütçesi, araç gereçlerini kullandılar. Bakan olarak açılışlar yapıyorsun, bölgelerde dolaşırken orda bir takım vaatlerde bulundular. Dolayısıyla son derece haksız rekabet ortamında bir seçim atmosferi yaşandı” ifadelerini kullandı.

HER İKİ SEÇİMDE DE KARANLIK BİR ORTAM YARATTI

İçişleri Bakanlığı’nın karanlık bir ortam yarattığını da savunan deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, “İçişleri Bakanı her iki seçimde de bir karanlık ortam yarattı. İçişleri Bakanının ne haltlar ettiğini bilemiyoruz. Gizemli bir şekilde, devletin polisi, jandarmasını devreye sokarak, sandıktan sonuçları toplatma dahil birçok şey yapıldı. Bunun anlamı nedir? Bunu Türkiye’nin çözmesi gerekiyor. Bununla bağlantılı başka şeyler de var” dedi.

6.7 MİLYON FAZLA SEÇMEN SORUNU ÇÖZÜLMEZSE

CHP İzmir eski Milletvekili deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, 6.7 milyon fazla seçmen bulunduğuna dair iddiaların tersinin ispat edilmediğini ve hiçbir açıklama yapılmadığını da söyledi.

DEMOKRATİK BİR SEÇİMDE ASLA SÖZ EDİLEMEZ

Alaattin Yüksel, duruma dair tespit ve çağrısını şu şekilde yaptı:

“Murat Yetkin’in de  yazdığı 6.7 milyon fazla seçmen sayısı sorunu var.  Bu 6.7 milyon fazladan yazılmış seçmen sorunu çözülemezse demokratik bir seçimden asla söz edilemez. Asla insanlar bu konuda rahat olmaz. Ben seçim sonuçlarının bu şekilde olduğuna inanmıyorum. Birçok insan da inanmıyor. Kaldı ki komplo teorilerine inanan bir insan değilimdir. Tarafsız insanların tespit ettiği ama çözemediği sorun olarak ortada duruyor, 6.7 milyon seçmen iddiası bir an önce netliğe kavuşturulmalı.

KAMUOYU ARAŞTIRMALARINDA YÜZDE 42’LERDE GÖRÜNÜYORDU

2018 yılından bu tarafa ölümlerin seçmen listesinden düşülmediği şeklinde bir iddia var. İddialardan bir tanesi bu. Bunlarla ilgili bir örnek, Gökhan Kafalı, (Can Radyo’dan) ablası 2018 yılında ölmüş ama her seçimde her oy kullanmada düzenli olarak seçmen kartı geliyor. Bu son seçim hariç hepsinde yerine oy kullanılmış. Gökhan önlemler alıyor o şekilde kullanılmıyor en son seçimde. Bir süredir uygulanan bir yöntem demek ki. Bu seçim çok önemliydi. Kamuoyu araştırmalarında yüzde 41’lerde görünüyordu sayın Erdoğan. Birden bire  yüzde 52 oldu sonuç.

YÜZDE 10 ARTIŞ BU 6.7 MİLYON SEÇMEN İLE Mİ İLGİLİ?

Yüzde kaç artış demek bu? Neredeyse yüzde 20’ye artış var oy oranında, kendi aldığı oy oranında. Ama 6.7 milyon fazla seçmen sayısı toplam seçmenin yüzde 10’u eder. Burada da yüzde 10’luk bir şaibe var ortada.”

BİR SUÇ ÖRGÜTÜ PLANLI, PROGRAMLI ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

CHP İzmir eski Milletvekili Siyasetçi Alaattin Yüksel, planlı-organize bir suç örgütünün çalıştığı iddiasında da bulunarak, açıklamalarını, “Suriyelilerden başlayarak Afganistanlılardan, Rus oligarklarından 1 milyon 650 bin rakamını okudum mesela. Bunun ne kadar bir seçmen olduğunu bilemiyoruz. Böyle adil ve demokratik seçim olabilir mi? Bu seçim falan değil. Bu bir şekilde planlanmış suç örgütü çalışıyor burada. Planlı, programlı şekilde bir suç örgütü çalışıyor. 1 milyon 650 bin farkla bile alabiliyorsun zaten” şeklinde sürdürdü.

KADINLARA BİRÇOK NOKTADA OY KULLANDIRILMADI

Alaattin Yüksel, seçim sonuçlarında şaibe iddiasının bir diğer nedenini de Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesindeki birçok noktada sandık denetiminde bulunulmasına izin verilmemesi, toplu oy kullanımı olduğunu söyledi.

ALİ ŞEKER URFA’DA SANDIK BAŞINDA DARP EDİLDİ

Deneyimli CHP’li siyasetçi Alaattin Yüksel, “Üçüncü bir neden de; ülkenin bazı  bölgelerinde muhalefet hiçbir şekilde sandık başına giremedi. Sandık denetiminde bulunamadı. Örneğin bir önceki seçimde Mehmet Ali Çelebi Urfa’ya gitti 200 kişiyle. Urfa’ya giremeden döndü. Patnos’ta neler oluyor bilemiyoruz. Birçok kentte, Doğu Karadeniz’de de İç Anadolu’da kırsalda neler oldu? Urfa’da bir sandıkta İstanbul Milletvekilimiz Ali Şeker darp edildi. Kadınlar oy kullanmıyor. Nüfus cüzdanları geliyor, toplu oy kullanılıyor. Müdahale ettiği için de dayak yedi. Kaleşnikof ile oy kullanmaya gelen seçmen fotoğrafları gördük. Ülkenin bir bölümü de böyle. Demokratik bir seçimden bahsedilemez.

İKTİDAR MAÇ BAŞLADIKTAN SONRA KURALLARI DEĞİŞTİRDİ, MUHALEFET GÜÇLÜ TEPKİ KOYAMADI

Partisinin yaptığı yanlışlara da değinen Alaattin Yüksel,  şunları söyledi:

“Tüm muhalefet, stk’lar, üniversiteler, aydınlar bu sorunu çözmeli. Dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinden başlayan bir süreç var. İktidar partisi Anayasaya aykırı yasalar çıkarmaktan tutun da tebliğler, kararnameler yayınlayarak ortam hazırladı. Biz de Anayasa’ya aykırı ama evet dedik maalesef. Bu çok büyük bir yanlıştı.

2.5 MİLYON MÜHÜRSÜZ OY KULLANIMINI KABULLENDİK

Önceki seçimde 2.5 milyon mühürsüz oy kabul edildi . Ve biz bunu kabullendik. Bu seçime girerken bir yıl önce değiştirmeniz gerekiyor seçim yasasını. Seçim Yasası seçim takvimini başlattıklarında eskisi vardı. Böyle bir şey olmaz yani.

ERDOĞAN 3. KEZ ADAY OLAMAZDI, MUHALEFET KAMUOYU BASKISIYLA KONUŞTU SADECE

Maç başladıktan sonra kuralları değiştiriyor iktidar. Muhalefet buna güçlü bir tepki gösteremiyor. Erdoğan’ın 3. Kez aday olamaması gerekiyordu. Muhalefet neredeyse kamuoyu baskısıyla dillendirdi. Bunlar ne gelişmiş ne demokratik ülkelerde kabullenilebilir şeyler değil. Aman tuzağa düşmeyelim, sokağa çıkmayalım anlayışının değiştirilmesi gerekiyor.”

“Genel başkanlar düzeyinde siyaset yaparsanız işin varacağı yer burası. Siyaseti önce örgütlerde, sendikalarda, stk’lara sonra seçmene yaymanız gerekiyor. Rıza Türmen, ‘Seçmeni siyasetin öznesi haline getirmek gerekiyor’ der. Doğrudur” diyen Alaattin Yüksel, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü çabasına herkesin saygı duyması gerektiğinin de altını çizdi.

ÖRGÜTLERE İNİLMELİ, SANDIK BAZLI ÇALIŞMA ESAS ALINMALI

Deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, siyasetin son yıllarda genel başkanlar düzeyinde yapılması ile ilgili sistemde sorun olduğuna da dikkat çekerek, örgütlere inilmesi gerektiğini söyledi.

SANDIK BAZLI ÇALIŞMA İZMİR’DE DE TÜRKİYE’DE DE TAM UYGULANMADI

Yüksel, sandık bazlı örgütlenme modelinin önemini vurgulayarak, önerilerini şöyle sıraladı:  “Herkes elinden geleni yapmaya çalıştı.  Partide sistemde sorun var. Siyaseti son yıllarda genel başkanlar düzeyinde yapılmaya başlandı. Bu sistemde bir sorun var. Örgütlere inilmeli. 2022 ve 2004 seçimlerinde uygulamaya bakalım. Benim il başkanlığım dönemimde uyguladığımız sandık bazlı örgütlenme modelimiz vardı. Daha sonradan adı öbek çalışması oldu. Bu mesela çok önemli bir çalışmaydı.

BU SİSTEMDE SONUÇLARI YÜZDE 100’E YAKIN BİLİRSİNİZ

Sandık bazlı sistemde hiçbir seçmeni atlamazsın. Bunlara tek tek gerekirse ulaşırsınız. İlişki iletişim kurarsınız, seçim gecesi kimin size oy verip vermediğini aşağı yukarı hatta yüzde 100 bilirsiniz. Bu çalışmanın yeterince olduğunu düşünmüyorum. İzmir’de de Türkiye genelinde de.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ADAYLIK İÇİN İSTİFA ETMEMELİ

İzmir’de o dönemde hem o sistemde çok başarılı olduk hem de şunu yapmıştım aday olurken; il başkanı olduğum sürede, yönetim kurulu üyeleri hiçbir şekilde herhangi bir yere aday olup istifa etmeyecek, diye bir kural koymuştuk. Bu kurala iki dönemlik il başkanlığım süresinde sıkı sıkıya uyduk. Bir kişi bile istifa etmedi, böylelikle çalışmalarımızda kesinti olmadı.

PARTİ TÜZÜĞÜNE KONMALI

Yani son güne kadar bekleyeyim, o koltuğun gücünü kullanayım, böyle bir şey yok. Parti bunu düzeltmeli. Seçime bir ay iki ay kala oluşan yönetim kurulları olmaz. Yepyeni bir yönetim geliyor, eski yönetimin sandık bazlı çalışmaları var, yeni yönetime vermiyor. Bu kadar ciddi şeyler oluyor. Bunu partinin çözmesi gerekiyor. Bir yıl önceden istifa etmeyenler aday olamaz, seçime katılamaz şeklinde bir karar alınmalı ve parti tüzüğüne konmalı.”

CHP’li deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir dönem daha seçilmesi ve mecliste çoğunluğu almasının önümüzdeki yerel seçimlere etkisini de değerlendirdi.

YEREL YÖNETİMLERE KİM HAKİMSE SEÇİMİ O KAZANIR

Alaattin Yüksel, yerel seçimlerde yerel yöneticilerin devreye girdiğine dikkat çekerek, şu tespit ve değerlendirmeleri yaptı:

“Bu seçimin bizim için en önemli tarafı, bu yerel yönetimler seçim sonuçlarını etkilemede çok önemli. Yerel yönetimlere kim hakimse seçimi o kazanır. Bu seçimi aslında kazandık. Bunun da çok büyük bir etkisi var. Bu seçim sonuçlarında da 11 büyükşehir sayımız artıyor. Tam hesaplanmadı ama 17-18’e çıkıyor. Birçok büyük ilde öne geçtik. Yüzde 48 oy bu kadar şaibe ve haksız rekabet ortamına rağmen küçümsenecek oy değil.

YEREL AKTÖRLER SEÇİM VE SANDIK YOLSUZLUKLARINI ÇOK RAHAT ÖNLEYEBİLİR

Yerel seçimlerde genel başkanlar düzeyinde değil yerel aktörlere geçiyor iş. Yerel aktörler bütün çabasıyla yapılacak seçim yolsuzlukları, sandık yolsuzluklarını çok daha etkili önleyebilir. Yerel yönetimi bir kere kazandınız mı, standart bir başkan asla bir daha kaybetmez. Yerel seçimlerde daha güçlü çıkacağız.”

İZMİR’İN ALDIĞI PAY YÜZDE 2’LERDE HALA

İzmir’in yerel yönetimlerinin önümüzdeki yerel seçimde AK Parti’ye geçme ihtimali üzerinde de konuşan Alaattin Yüksel, bunun mümkün olmadığını söyledi.

TUNÇ BAŞKAN ELEKTRİK FABRİKASI İHALESİNİ KAZANDI AMA YİNE DE VERMEDİLER

Deneyimli siyasetçi Alaattin Yüksel, şunları söyledi:

“Kapalı bir toplantıda, önemli bir kurumda, konuşuluyordu bu, şunu söyledim; bu senelerdir İzmir’e bu söylenir, İzmir hakkını alamıyor, iktidar partisine oy vermediği için. Doğrudur bu.

2011 yılından itibaren 81 ilin ödediği vergileri ve kamu bütçelerinden aldığı payları her sene paylaşıyordum. İzmir’de Rahmetli Piriştina’nın iktidar olduğu dönemde yüzde 6 idi İzmir’in kamu bütçesinden aldığı pay. Daha sonra bu 2.5’lara kadar düştü. 2003’te yüzde 6. Ama şu var, sadece bu değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendi bütçesiyle yaptığı birçok projeyi de engelliyorlar. 9 proje yapmış İBB, o zaman milletvekiliyim. Ankara’nın 7 projesi giriyor, bir günde imzalanıyor. 480 gün İzmir’in projeleri bekletiliyor. Örneğin Tunç Başkan elektrik fabrikasının ihalesini kazandı ama kazandığı halde vermediler.  

İZMİRLİLER AKP İKTİDARINI YİNE REDDETTİ VE…

İzmir’in önemli bir kurumunda bunu söyledim. İzmirliler de bunu kabul etmiyor. Bu seçimde CHP ve ittifaka verilen oy oranı yüzde 67’ye çıktı.  İzmir AKP iktidarını yine reddetti yani.  Nasılsa İzmirli iktidarın yanına gitmiyor, bari kendimizi iktidara taşıyalım.”

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Orhan Erdost

    Dayanaksız sözler _ŞAİBE ve Kemal bey kaybetmedi gibi Boş laflara karnımız tok İsmet paşanın deyimiyle HADİ ORDANAlaattin Yüksel E.Hakim Orhan Erdost


HIZLI YORUM YAP