DOLAR 32,5456 0.09%
EURO 35,0370 0.41%
ALTIN 2.437,130,09
BITCOIN 2129353-0,40%
İzmir
39°

AÇIK

üst menü altı

İlk haber Brezilya’dan

ABONE OL
24 Aralık 2020 00:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaç zamandır kamuyu yani hepimizi ilgilendiriyor.

Çin’den gelen aşılardan söz ediyorum…

Hatta şimdi sanatçıların ve akil dedikleri adamlar ‘aşı kampanyası’ için bir araya getirilmeye çalışmaları da önemli…

Hiç ama hiç kimse ‘Aşıya hayır!’ diyemez bazı gericilerin dışında…

Ama şu da var; bilimin ışığında…

Fakat bilim insanları da neredeyse ikiye bölünmüş durumda…

Bu da kafamızı karıştırıyor…

Ben biraz ferahlık vereyim;

CoronaVac aşısı Brezilya’da etkinlik eşiğini geçti

Wall Street Journal gazetesi, Çinli aşı üreticisi Sinovac Biotech Ltd’nin COVID-19 aşısının (CoronaVac) Brezilya’daki son aşama denemelerinde etkili olduğunu yazdı.

Brezilya’da Sinovac’ın aşısı CoronaVac'ın son aşama denemelerini organize eden Sao Paulo eyaletinin Butantan Enstitüsü yaptığı açıklamada, Çarşamba günü yapılacak bir duyurudan önce aşının etkinliğine ilişkin herhangi bir raporun ‘sadece spekülasyon’ olacağını açıkladı.

TÜRKİYE İLE BERABER 

Gazetenin haberine göre Brezilya, Endonezya ve Türkiye’de de test edilen CoronaVac’ın geç aşama denemelerini tamamlayan ilk ülke. Brezilya denemelerinden elde edilen sonuçlar, CoronaVac’ı uluslararası bilim insanlarının insanları korumak için gerekli gördüğü yüzde 50 eşiğinin üzerine çıkardı.

Butantan CoronaVac’ın etkinlik oranını açıklamaya hazırlanıyor.

São Paulo’daki Ribeirão Preto Tıp Fakültesi’nde sağlık verilerini analiz eden profesör Domingos Alves, ‘Herkes yüzde 90'ın üzerinde bir etkinlik oranı umuyor. Denemelerin ilk aşamalarından elde edilen sonuçlar çok iyiydi’ dedi.

Wall Street Journal konuyla ilgili haberinde ‘Zengin ülkeler Batılı üreticilerden aşı dozları satın alırken, daha fakir ülkeler umutlarını Çin'e bağladı’ diye yazdı.

‘LÜKS HARCAMA’ PATLADI 

2020 yılında Çin’in kişisel lüks mal pazarının yüzde 48’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 346 milyar yuana ulaşması bekleniyor.

Bunun küresel pazardaki payı geçen yılki yüzde 11’den neredeyse iki katına yüzde 20’ye sıçradı. Alibaba’nın TMall alışveriş platformu ve danışmanlık firması Bain tarafından bugün açıklanan rapora göre, Çin lüks pazarının bu yıl yüzde 48 büyüyerek yaklaşık 346 milyar yuana (52,9 milyar dolar) ulaşacağı belirtildi. 

Raporda, yurtiçi salgının kontrol altına alınmasının ardından, Çin lüks mallar piyasasının nisan ayında toparlanmaya başladığına işaret edildi. Bain’in tüketici ürünleri ve perakende uygulamaları ortağı Bruno Lannes, verdiği demeçte, ‘Çin anakarası 2020’de büyüyen tek büyük lüks pazar. Çin’in lüks pazarı artık her zamankinden daha büyük’ dedi.

Geçen yıla kıyasla valiz, deri ürünler ve mücevherler yüzde 70 ila yüzde 80 satış artışla başı çekerken, giyim ve ayakkabı büyümesi yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 50, güzellik ürünleri yüzde 25 büyüdü.

İNTİKAM HARCAMALARI 

Seyahat kısıtlamaları, Çin’deki satışların artmasına yardımcı oldu.

Artışın arkasındaki bir başka faktör de ‘intikam harcamaları’ olarak adlandırıldı.

İnsanlar haftalarca süren kilitlenmelerden çıktıkça bastırılmış talep serbest bırakıldı.

Trend, Tiffany ve Burberry gibi şirketler baharda satışlarda sıçrama gördü. Dünyanın en büyük lüks grubu olan LVMH de ekim ayında ‘Çin anakarasından gelen talebin büyük gücüne’ işaret etti.

FOÇA’DAN YENİ ADIM! 

Foça Belediyesi, 2019 Haziran ayında aldığı karar sonrası çalışmalarında İtalya merkezli Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılma çalışmalarında yeni bir aşamayı tamamladı.

Cittaslow üyeliği için değerlendirme kriterleriyle ilgili olarak hazırlanan Başvuru Dosyası, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından imzalanarak Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’e teslim edildi.

Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘Foça’nın sahip olduğu değerlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sonucun, üyelik konusunda kuşkuya yer vermeyeceğine gönülden inanıyoruz. Tüm bu değerleri korumak, Cittaslow felsefesiyle ilerlemek ve geleceğe dönük gelişme yönünü belirleyen bu önemli adım sonrasında, İzmir’in Seferihisar’dan sonra ikinci Sakinşehir unvanlı ilçesi olma hedefiyle uyum çalışmalarına devam edeceğiz.’ dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP