DOLAR 32,4246 -0.01%
EURO 34,5012 -0.05%
ALTIN 2.483,160,04
BITCOIN 2052241-0,29%
İzmir
26°

KAPALI

üst menü altı

Kitabın evrimi

ABONE OL
19 Aralık 2020 12:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ne kadar güzel bir başlık..

Kitabın evrimi..

Kitabın doğumundan günümüze kadar ilginç yaşa­mını anlatan bir konu başlığı.. Bu çarpıcı başlığı Orhan Öcal bul­muş.. Önce size onu anlatmalıyım..

Bu kitabı yazarken, yıllar yılı biriktirdiğim binbir çeşit araştırmayı, makaleyi, kitabı okurken, aklım fikrim ça­lışmamın en başına koyduğum, ancak yazımını sonraya bıraktığım kitabın tarihi bölümünü nasıl yazacağım konu­suna takılı idi.. Yine bir kış günü Çeşme Denizatı İnternet Kafe’de kitabımın ileri bölümlerini saatler boyunca yazar­ken ara verdim.

İnternet Kafe’nin az gerisindeki Bora Kahvesi’ne git­tim. Koyu Galatasaray taraftarı bir heyecanlı gencin çalış­tırdığı bu kahvecik, Ilıca yerlilerinin ve balıkçıların toplaş­tığı beş altı masası olan samimi bir mekandır.

Kahveye yaklaşınca genç arkadaşım Kaan Öcal ile Be­bekli Turgut ağabeyin tavla oynadıklarını gördüm, yanla­rına yerleştim. Kaan, emekli bir güzel aydın kişi. Turgut ağabey ise Bebek’ten Alaçatı’ya göçmüş bir eski İstanbullu, Gaskonyalı Toma’yı filan biliyor, görmüş geçirmiş, üstelik Paris hayranı..

Tavlayı yarım bıraktılar, sohbete başladık..

Kaan, neler yaptığımı sordu.. Ben de kitap yazmakla meşgul olduğumu söyledim. Ne yazıyorsun, diye sordu. Kita­bın tarihçesi üzerine dedim. “Babamın kitabını okudun mu?” diye heyecanla tekrar sorunca, doğal ki hangi kitabı diye me­raklandık. Yanıtı beni zıplattı:

“- Babamın “Kitabın Evrimi” ismiyle Türkiye İş Bankası Kül­tür Yayınları’ndan 1971’de basılmış 310 sayfalık bir kitabı var. O kitabı hemen sana bulabilirim ağabey!..”

Şaştım kaldım.. Kaan’ın babası Orhan Öcal çok değer verdiğim bir dostumdu.. Böyle bir kitabı olduğunu bilmi­yor­dum. Genel Kurmay Kütüphanesi’ni yönetmiş bir emekli Al­bay olarak, bizim Yeni Asır gazetesinde 1980 son­rasında Arşiv Müdürümüz olarak çalışırdı, aydın, vatanse­ver, ilerici bir in­sandı, hemen dost olmuştuk. Benim ilk ki­taplarım için zarif değerlendirme yazıları yazmıştı.

Halen eşi ile birlikte Karşıyaka’da emekliliğin tadını çıka­rıyor, oğlu Kaan ise emekli olduktan sonra Alaçatı’ya yerleş­mişti. Bir gün sonra Kaan’ın getirdiği “Kitabın Evrimi” kitabı elimin altındaydı ve hemen fotokopisini çektirdim.

Kitabın Tarihçesi’ni yazarken faydalanacağım ne kadar kaynak kitap varsa, doğal olarak Orhan Öcal’ın kitabı he­men öne geçti.. Konuya girerken, böyle uzman bir kişinin kitabını da kaynak alarak  yola devam etmek beni ba­yağı güçlendirdi.

Bu olaydan şu dersi çıkardım. Bir konu ile ilgi olarak ne kadar zengin bir kitap birikiminiz olursa olsun, yine de ula­şamadığınız nice kitaplar bulunabilir.

Çünkü kitap okyanusu, beynin ve elin ulaşamayacağı ka­dar sınırsızdır..

Size gerekli kitap ise, okyanusta bir şişedir..

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP